GÜNEŞ ALERJİSİ 

Güneş alerjisi, güneş ışığına maruz kalmaktan dolayı ciltte genellikle kaşıntılı, kırmızı döküntüler meydana getiren durumu ifade eder. Güneş alerjisinin en yaygın biçimi “güneş zehirlenmesi” olarak da bilinen “polimorf ışık reaksiyonu” dur.

Sponsorlu Bağlantılar

Ihlamur veya yabani havuç gibi bazı bitkilere maruz kalma veya bazı kullanılan ilaçlar tarafından tetiklenebildiği gibi kalıtsal yatkınlıktan dolayı da görülebilir.

Güneş alerjisinin hafif vakalarında tedaviye gerek duyulmaz. Daha ciddi vakalarda ise steroid kremler veya haplar gerekebilir. Şiddetli güneş alerjisi olan kişilerin önleyici tedbirler alması ve güneşten koruyan giysiler giymesi gerekir.

GÜNEŞ ALERJİSİ BELİRTİLERİ

Güneş alerjisinden etkilenmiş olan ciltteki görünüm, probleme neden olan etkenlere bağlı olarak geniş ölçüde değişebilir. Yaygın görülen belirtiler şunlardır:

  • • Kızarıklık
  • • Kaşıntı ya da ağrı
  • • Üzerinde çatlaklar oluşan yumrular
  • • Kabuklanma, çatlama ve kanama
  • • Kabarcık veya kurdeşen oluşumu

Bulgu ve belirtiler genellikle sadece güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde ve güneşe maruz kaldıktan sonraki birkaç dakika veya saat içinde gelişmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doktora ne zaman görünmelidir?

Güneş ışığına maruz kaldıktan sonra alışılmadık, rahatsız edici deri reaksiyonları meydana geliyorsa bir doktora görünün. Şiddetli veya kalıcı şikâyetlerde teşhis için bir cildiye uzmanı dermatoloğa görünmek gerekir.

GÜNEŞ ALERJİSİ NEDENLERİ

Bazı ilaçlar, kimyasallar ve tıbbi durumlar cildi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirir. Bazı insanlarda güneş alerjisinin olup bazılarında olmamasının nedeni henüz netlik kazanmamıştır. Bazı kalıtsal özelliklerin de rol oynadığı düşünülmektedir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Güneş ışığına karşı alerjik bir reaksiyon olması için risk faktörleri belirli durumlara bağlıdır. Bunlar;

• Irk: Herkeste güneş alerjisi görülebilmesine rağmen belirli ırksal kökenden gelen insanlarda daha yaygın görülür. Örneğin, güneş alerjilerinin en yaygın türü olan “polimorf ışık reaksiyonu” beyaz tenli ırktan olan insanlarda daha fazla görülür. Güneş alerjisinin daha az yaygın ama daha şiddetli görülen türleri ise yerli Amerikalılar arasında yaygındır.

• Bazı maddelere maruz kalmak: Cildiniz belirli bazı maddelere ve sonrasında güneş ışığına maruz kaldığında da alerji belirtileri tetiklenebilir. Bu tür reaksiyonlara neden olan bazı maddeler koku ürünleri, dezenfektanlar ve güneş kremlerinde kullanılan bazı kimyasallardır.

• Kullanılan bazı ilaçlar: Tetrasiklin antibiyotikler, sülfonamid-temelli ilaçlar ve ketoprofen gibi ağrı kesiciler dahil olmak üzere bazı kullanılan ilaçlar güneşe maruz kalan cildin tahriş olmasını hızlandırır.

• Başka bir deri hastalığının olması: Atopik dermatit ya da dermatitin başka bir türü olan kişilerde güneş alerjisi riski daha yüksek olmaktadır.

• Güneş alerjisi olan akrabaların olması: Eğer güneş alerjisi olan bir kardeş veya ebeveyniniz varsa, sizde de bu alerjinin olma ihtimali daha yüksek olmaktadır.

GÜNEŞ ALERJİSİNDE TESTLER VE TEŞHİS

Birçok durumda, doktorlar sadece cilde bakarak güneş alerjisini teşhis edebilir. Teşhisin net ve kesin olmadığı durumlarda ise bazı testlere başvurulabilir. Bu testler şunları içerir:

• Ultraviole (UV) ışık testi: Ayrıca, “fototesti” olarak da adlandırılan bu test ile cildin değişik dalga boylarındaki ultraviyole ışınlarına nasıl tepki verdiğine bakılır. Hangi dalga boyundaki UV ışınının reaksiyonlara neden olduğunun tespit edilmesi hangi tür güneş alerjisine sahip olduğunuzu belirlemeye yardımcı olur.

• Fotokaşıntı testi: Bu test, güneş alerjisine güneşe çıkmadan önce cilde sürülen herhangi bir maddeye karşı gösterilen hassasiyet olup olmadığını belirler. Testte öncelikle güneş alerjisini tetikleyici özelliği olan maddelerden cilde sürülür. Genellikle sırt bölgesine uygulanır. Bir gün sonra madde sürülen bölgelerden birine ultraviyole lambasından ışık gönderilir. Eğer sadece ışık alan bölgede bir reaksiyon gerçekleşirse muhtemelen alerji uygulanan madde ile ilişkilidir.

• Kan testleri ve deri örnekleri: Bu testler genellikle gerekli değildir. Ancak eğer doktorunuz semptomların “deri veremi (lupus)” gibi altta yatan bir durumdan kaynaklandığından şüphelenirse bu testlerden bir ya da birkaçını isteyebilir. Laboratuvarda analiz edilmek üzere kan örneği ya da bir deri parçası örneği (biyopsi) alınır.

GÜNEŞ ALERJİSİNDE TEDAVİ VE İLAÇLAR

Uygulanacak tedavi hangi tür güneş alerjisi olduğuna bağlı olarak değişir. Hafif vakalarda, sadece bir kaç gün güneş ışığından kaçınmak belirti ve şikayetlerin giderilmesinde yeterli olacaktır.

İlaçlar

Kortizon içeren kremlerin bazıları reçetesiz olarak alınabilirken güçlü olanları da reçete ile alınabilir. Şiddetli alerjik deri reaksiyonları için, doktorunuz “prednizon” gibi kısa süreli bir kortikosteroid hap reçete edebilir.

Sıtma için kullanılan bir ilaç olan “hidroksiklorokuin” (Plaquenil) de güneş alerjisinin bazı türlerinin belirtilerini azaltmaktadır.

Terapi

Eğer şiddetli güneş alerjiniz varsa, doktorunuz her bahar güneş ışığına yavaş yavaş, cildi alıştırarak çıkmanızı önerecektir. Fototerapi işleminde özel bir lamba ile sık sık güneşe maruz kalan vücut bölgelerine ultraviyole ışık yöneltilir. Bu terapiye genellikle birkaç haftalık süre zarfında ve haftada bir kaç kez olmak üzere devam edilir.

GÜNEŞ ALERJİSİNE NE İYİ GELİR? NASIL GEÇER?

Aşağıdaki adımlar güneş alerjisi belirtileri hafifletmeye yardımcı olur:

• Güneşe maruz kalmaktan kaçınınız. Çoğu güneş alerjisi belirtileri etkilenen bölgeler daha fazla güneş ışığına maruz kalmadığı sürece düzelir.

• Cilt nemlendiricileri kullanın. Cilt losyonları nemlendirici özelliği ile kurumuş ve pullanmış ciltteki tahrişleri azaltmaya yardımcı olur.

• Yatıştırıcı cilt ilaçları kullanın. Evde uygulayabileceğiniz “kalamin losyonu” ve “aloe vera” gibi ürünler de deriyi toparlamaya yardımcı olur.

GÜNEŞ ALERJİSİ NASIL ÖNLENİR?

Eğer güneş alerjiniz varsa veya cildinizin güneşe karşı aşırı bir hassasiyeti varsa, aşağıdaki önerileri dikkate almanız oluşacak muhtemel alerji reaksiyonlarını önlemeye yardımcı olacaktır:

• Güneşte kalma süresini sınırlayın. Gün içerisinde güneşli günlerde saat 10 ile 16 saatleri arasında güneşten uzak durun.

• Aşırı güneş ışığına ani şekilde maruz kalmaktan kaçının. Bahar ya da yaz aylarında fazla güneş ışığına maruz kalan çoğu insanda güneş alerjisi belirtileri görülür. Cilt hücrelerinizin güneş ışığına uyum sağlamasına izin vererek güneşte kalma sürenizi yavaş yavaş arttırın. Birden uzun süreli şekilde güneşe maruz kalmak alerji riskini arttırır.

• Güneş gözlüğü takınız ve koruyucu giysiler giyiniz. Uzun kollu gömlek ve geniş kenarlı şapkalar güneşten cildinizi korumaya yardımcı olur. İnce ya da gevşek bir dokuya sahip kumaşlar UV ışınlarını geçirebildiğinden dolayı giymeyiniz.

• Sık sık güneş kremi uygulayın. Güneş koruma faktörü (SPF) 30 ya da daha yüksek olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Özellikle alerjiye yatkın ciltlerde her iki saatte bir güneş kreminin yenilenmesine özen gösterilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Arı Alerjisi
Alerjik Reaksiyonlarda Cilt Temizliği
Alerjik Deri Testleri
Saç Kaşıntısı
Sırtta Döküntü, Leke, Kızarıklık, İsilik
Bahar Yorgunluğunda Püf Noktaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.