GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Ozon tabakasının incelmesine bağlı olarak dünyamıza artık daha fazla güneş ışınları gelmeye başladı. Bilhassa güneşin zararlı olan kısmını oluşturan ultraviyole ve mor ötesi ışınlar gerek cilt ve saç gerekse de gözler için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Özellikle göz ve çevresine ulaşan ışınlar başta göz çevresi kırışıklıkları olmak üzere göz için de kalıcı hasarlar oluşturmaktadır. Bu hasarlar arasında en önemlileri katarakt ve gözün görmesini sağlayan sarı benek yada sarı noktanın bozulmasıdır. Bu iki sorunda görme kayıplarına yol açmaktadır. Bu sürecin kısalması ve kalıcılık kazanması gözün güneş ışınlarına maruz kalma oranına bağlıdır. Uzmanlar özellikle güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz ve ilkbahar sezonunda ve 10 ile 16 saatleri arasında güneşte kalmaktan kaçınılması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL SEÇİLMELİDİR?
Elbette, herkes gözlüğün şeklinin ve yüz hatlarına uygun olmasına dikkat etmelidir. Ama bu, öncelikli kural olmamalıdır. İster çocuk isterse de yetişkin olsun gözlük seçiminde olmazsa olmaz kurallar vardır. Güneş gözlükleri caddelerde satılan işportacılardan ziyade daha güvenilir kaynaklardan temin edilmelidir. Güneş gözlüğünün taşıması geren özellikleri taşımayan gözlükler göz için yarardan daha çok zarar vermektedir. Güneş gözlüğü seçimindeki temel kuralları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Sponsorlu Bağlantılar

KURAL 1: Güneş gözlüğü polarize özelliği taşımalıdır. Güneş gözlüğü aldığınız yere polarize olup olmadığını mutlaka sorun. Aslında polarize gözlük camında yer alan bir film tabakadır. Bu tabakanın görevi yansımaları ve parlamaları engellemesidir. Özellikle katarakt ameliyatı yada lazer ameliyatları yapılan hastalar için son derece kullanışlıdır. Polarize olup olmadığını gözlükçüde yer alan bir resme bakarak, görünmeyen cisimlerin gözlük takınca görünmesinden anlayabilirsiniz. Yukarıdaki görüntüler polarize ve polarize olmayan görüntüleri kapsamaktadır.
KURAL 2: Güneş gözlüğü, güneşten gelen ultraviyole ışınları (U.V) geçirmemelidir. Her gözlük farklı miktarlarda u.v ışınları bloke eder. Camların u.v filtresi bulundurmasına dikkat edin. U.v ışık, gözde bağ dokusu ve korneada ağrılı yanıkların oluşmasına neden lur.
KURAL 3: Tercihen ayna kaplamalı güneş gözlükleri kullanılabilir. Güneş ışınlarını yansıtmasından ötürü göze daha az ışık gelmesini sağlayarak gözü rahatsız etmesini önler.
KURAL 4: Gözlüklerin büyük ve gözü iyi kapatıcı olması tercih edilmelidir. Büyük çerçeveli gözlükler göz için tam koruma sağlar. Ayrıca göz çevresini de koruduklarından kırışıklıkları da önlerler.
KURAL5: Cam rengi isteğe göre seçilebilir. Renk seçiminin u.v koruyuculuğu ile bir ilişkisi yoktur. Genellikle tercih edilen kahverengi camlar isabetli bir karardır. Çünkü bu renk, dışarıdaki renklerin algılanmasında en az derecede hata payına sahiptir.

 Kahverengi camlara ek olarak gri yada füme renkli camlar da önerilebilir. Otomobil kullananlar gibi direksiyon başında çok zaman geçirenler için cam renginin yukarıdan aşağıya doğru açılarak gidenleri seçilebilir (gradiyent).
KURAL 6: Camın esnememesine dikkat ediniz. Esnemesi cam değil plastik olduğuna işaret eder. Bu da orijinallikten uzaktır.
KURAL 7: Belki de en önemlisi güneş gözlüklerinin CE işaretine sahip olmasıdır. Bu işaret, güneş gözlüğünün en azından minimum kalitede olduğuna işaret eder.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Güneş Hasarını Nasıl Geri Çevirebilirsiniz
Dışkıda Sümüksü Sıvı (Mukus) Görülmesi
Alkol Tansiyonu Nasıl Etkiler?
Magnezyum Eksikliği / Fazlalığı
Ataksi
Ateşe Ne İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.