GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİNE DİKKATGüneş Gözlüğüne Dikkat

Güneş gözlükleri genellikle bir moda aksesuarı olarak kabul edilir. Ancak, sadece şık görünmek için kullanılan bir aksesuar olarak görülmemelidir. Dışarı çıkıldığında genç ya da yaşlı herkes için önemli bir aksesuardır. Güneş gözlüğü gözleri güneşin zararlı ışınlarından korumaktadır. Dolayısıyla bu ışınlara bağlı olarak gelişmesi muhtemel göz rahatsızlıklarının da önüne geçmiş olmaktadır. Ayrıca göz çevresindeki ciltte cilt kanseri gelişme riskine karşı da koruyucu olur. Bunların yanı sıra, güneş gözlüğü gözlerde sulanma, gözlerini kısmak zorunda kalma ve bunlara bağlı gelişen baş ağrılarında da azalma sağlar. Kısacası güneş gözlükleri sağlıklı gözler ve mutlu gülüşler için önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş gözlüklerinin evrimi

Güneş gözlüklerinin geçmişi Antik Çin ve Roma ya kadar gitmektedir. Mahkeme duruşmaları sırasında Çinli hakimler yüz ifadelerini maskelemek için koyu kuvarslar giyerdi. Ünlü Roma imparatoru Nero açık havada spor etkinliklerini izlerken güneş parlamalarını önlemek için gözlerinin üzerine değerli taşlardan yapılmış bir şey giyerdi. 1700’lerde, İngiliz gözlükçü, James Ayscough, belirli görme problemlerini tedavi etmek için mavi ve yeşil renkli gözlükler icat etti ve bu günümüz güneş gözlüklerinin de habercisi olarak kabul edilir. 1929 yılında, Sam Foster, Amerikan şirketinin kurucusu, Foster Grant, parlak yaz güneşinde gözleri korumak için güneş gözlüğünü icat etti. Ve ilk Foster Grant güneş gözlüğünü Atlantic City’deki Boardwalk’ta sattı. Turistler standına akın etti ve 1930 yılında, güneş gözlükleri oldukça geniş bir kullanıma ulaşmıştı. Bu süre zarfında, aktörler ve aktrislerin de aksesuar olarak güneş gözlüklerini kullanmaları popülaritesinin daha da artmasını sağladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak, güneş gözlükleri sadece bir aksesuar olarak kalmadı, İkinci Dünya Savaşı sırasında da çok fonksiyonel bir araç olarak görev yaptı. 1930’ların ortalarında, Ordu Hava Birlikleri yüksek irtifada güneş parlama tehlikelerinden pilotları koruyacak etkili bir gözlük geliştirmeleri için Bausch & Lomb optik firmasını görevlendirdi. Çalışma sonucunda fizikçiler ve optisyenler yelpazenin sarı bandında ışığı absorbe edebilen koyu yeşil renk tonuna sahip eşsiz bir gözlük üretti. Bu polarize lens teknolojisi Polaroid Land Şirketinin kurucusu Edwin H. Land tarafından oluşturuldu. Tanıtımlarında ücretsiz tonları basıldı. Ve 1937 yılında, Ray-Ban güneş gözlüklerini halkın da almasına ve kullanmasına olanak tanındı.

Güneş Gözlüklerinin Önemi

Güneş gözlükleri kullananlar için çeşitli işlevler açısından hizmet etmektedir. Kullanan insanların bu avantajların farkında olmaları daha düzenli kullanmalarını, kullanmayanların da bu avantajları öğrenmeleri kullanmaya başlamalarını sağlayabilir.

Güneş koruması

Güneş gözlükleri gözleri güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından korumaya yardımcı olur. Güneşin bu tür zararlı ışınları, katarakt, göz kanseri, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve diğer göz hastalıkları ile ilişkili bulunmuştur. Güneş gözlüğü ayrıca göz çevresindeki cildi de koruyarak kırışıklıkların meydana gelmesini, erken yaşlanma belirtilerini ve cilt kanserini önler. Kalite güneş gözlükleri güneşin zararlı UV ışınlarını yaklaşık yüzde 99 ila 100 oranında bloke eder.

Kamaşmayı azaltması

Güneş daha çok su, kar ve araçların ön camları gibi yüzeylerde daha çok parlama yapar. Bu tür ışık yansımaları çok rahatsız edici olabilmekte ve görüşü önemli ölçüde kısıtlayabilmektedir. Bu durum özellikle motosiklet, bisiklet, araba sürerken, botla denizde giderken veya kayak yaparken çok tehlikelidir. İşte güneş gözlükleri güvenli bir görüş için parlamayı azaltmaya yardımcı olur. Polarize güneş gözlükleri güneşin yüzeylerden yansıyan ışınlarını ve parlamaları engellemede daha çok etkilidir.

Bariyer Koruma

Güneş gözlüğü takan kişinin gözleri ile çevre koşulları arasında bir bariyer olarak da işlev görür. Rüzgarlı hava şartlarında taktığınızda rüzgarın göz yaşını buharlaştırmasını önleyerek göz içinin nemini muhafaza eder. Eğer kontakt lens kullanılıyorsa lenslerin kurumaması için özellikle ihtiyaç duyulur. Dahası, güneş gözlükleri rüzgarla birlikte savrulan toz ve kir gibi partiküllerin göz içine kaçarak korneaya zarar vermesi de önlenmiş olur. Dar ve gözü iyi saran güneş gözlükleri göz kuruluğu ve yabancı cisim kaçması ihtimallerini daha çok düşürür.

Baş ağrısı ve Göz yorgunluğunu Azaltma

Gözün ön kısmındaki göz bebeği,  gözün arka kısmındaki ışığa duyarlı retinaya ne kadar ışık ulaşacağını belirler. Loş ve az ışıklı ortamda göz bebekleri büyüyüp genişleyerek retinaya daha fazla ışık geçmesini sağlar. Parlak ışıkta ise retinaya geçen ışık miktarını düşürmek için küçülür.

Çok güneşli havalarda göz bebekleri ışık miktarını gözün rahat edebileceği kadar geçirmek üzere yeterince daralamaz. Bu durum kişilerde şaşı görmeye neden olur. Gözün alt ve üst kapakları arasındaki boşluğu azaltarak ışık girişi engellenir ve şaşılık oluşur. Sürekli şaşı olma durumu da kas yorgunluğu neden olur. Buna ek olarak, göz bebeğinin sürekli daralması baş ağrısı ve göz yorgunluğuna da yol açabilir. Güneş gözlüğü göz bebeklerine gelen ışın miktarını belli bir seviyeye çektiği için gözlerini kısma ihtiyacı ve göz bebeklerinin çok fazla daralma gerekliliği ortadan kalkar. Bu sayede gözleriniz rahat eder ve baş ağrısı, göz yorgunluğu gibi şikâyetler azalır.

Görüşün geliştirilmesi

Gözlerin iyi görüşü için ortam ışığının belirli bir aralıkta olması gerekir. Çok fazla ışık gibi çok az ışık da iyi değildir. Aşırı fazla ışık parlamaya yol açarak gözlerin kısılmasına ve retinada ışık kaynaklı beyazlıklara neden olur. Tüm bunlar geçici olarak görme keskinliğini düşürebilir. Fazla güneşli ve parlak günlerde güneş gözlüklerinin kullanılması ise retinaya ulaşan ışık miktarını optimal düzeyde tutarak daha rahat bir görüş imkanı tanır.

Güneş gözlükleri ise kendi içlerinde markadan markaya değişiklik göstermektedir. Ancak göz sağlığı açısından bakıldığında hepsinde önemli olan bazı nitelikler vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Ultraviyole Koruma:

İdeal olarak, alınacak bir güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarını yüzde 99 ila 100 oranında bloke etmesi gerekir. Ayrıca her ikisi de zararlı olduğu için hem UVA hem de UVB ışınlarının her ikisini de filtrelemesi gerekir. Alırken etiketinde “UV 400” yazılı olmasına dikkat edilmelidir. Bunun anlamı 400 nanometreye kadarki tüm UVA ve UVB ışınlarını bloke ettiği anlamına gelmektedir.  Bununla birlikte göz çevresindeki ince hassas cildin de erken yaşlanması önlenmiş olacaktır.

  1. Polarize Lens Koruma:

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususlardan birisi de polarize olmasıdır. Ortamı karartmasından ziyade polarize lensler su, cam ve kar gibi yüzeylerden yansıyan parlamaları da azaltır. Araç sürerken veya kar üzerindeki sporları yaparken diğer gözlüklere göre daha iyidirler.

  1. Lens renk tonları:

Polarize lensler güneş parlamalarına karşı en iyi seçenek olarak görülmekle birlikte bunun yerine renkli lensler de bazı insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu renk tonları gözlüklerden geçen ışığın lensler yardımıyla absorbe edilerek geçmesini sağlar. Seçilen renk, kişisel zevk meselesidir, ancak tercih edilen renklerle ilgili dikkate almanız gereken birkaç önemli faydaları da vardır:

  • Gri Lensler: Bu lensler parlaklığı azaltır ama rengini bozmaz.güneş gözlüğü UV önleme
  • Kahveyi ve Amber Lensler: Bu renk tonları bazı güneş parlamalarını azaltır ama ortamı puslu gösterebilir. Yine de kahverengi ve sarı tonları gri renk tonlarına göre renkleri daha fazla bozmaktadır.
  • Sarı Lensler: Bu renk tonları, kahverengi lenslere göre mavi ışıktan kaynaklanan pusu daha çok azaltır. Böylece görüntü keskinlikler daha fazla olur ama renk bozulmaları da daha fazla olur.
  • Yeşil Lensler: Mavi ışığın birazını filtreler ve parlamaların azalmasına yardımcı olur. Ayrıca nesneler arasında daha iyi bir kontrast sunar.
  • Gül rengi lensler: Mavi veya yeşil karşıtı nesneler için iyi kontrast sağladığı için özellikle su sporları ve diğer açık hava sporları ile uğraşanlar için akıllı bir seçimdir.
  1. Diğer malzemelere karşı Polikarbon Lensler

Renkli ya da polarize polikarbon lensler güneş gözlüklerindeki lensler için ideal bir plastiktir. Sıkıştırılmış plastiklerden yapılmış lensler kırılmaya daha dayanıklıdır. Herhangi bir kırılma riskinde cam ve diğer plastik malzemeler gibi parçalara ayrılmaz, bükülürler. Bu da kullanıcılar için önemli bir güvenlik özelliğidir.

Güneş gözlükleri ayrıca CR-39 isimli başka bir plastikten de yapılmış olabilir. Çoğunlukla reçeteli lenslerde kullanılır. Cam da lens materyali için kullanılabilir bir seçenektir, ancak hem ağır olduğu hem de polikarbon lensler kadar güvenli olmadığı için tercih edilmemektedir.

  1. Moda:

Şimdilerde moda güneş gözlükleri büyük çerçeveli olmaktadır. Güneş gözlüklerinin ilk zamanlarına bakıldığında bu şekilde geniş ve kalın çerçeveli olmaları aslında modellerde orjinaline doğru bir geri dönüş olduğu görülmektedir. Ancak yine de bu tür ağır yapılı güneş gözlüklerinin dikkat etmesinde fayda var. Çünkü gözlük ağırlığı baş ağrısı yapabilir; burun köprüsü, kulaklar ve şakaklar üzerinde de ekstra baskı yaratabilir. Hafif güneş gözlüklerinde ise bu tür sorunlar genellikle ortadan kalkmaktadır. En iyisi alırken deneyerek almaktadır. Özellikle titanyumdan yapılmış olan çerçeveler daha hafif, esnek ve dayanıklı oldukları için en çok tercih edilen çerçeveler gurubunda yer almaktadır. Aynı zamanda aşındırıcı ve hipoalerjenik olmadığı için de güneş gözlüklerinizi daha uzun ömürlü kullanmanıza olanak sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Eğzersiz
Yüzerken Kramp Girmesi
Bel Ağrıları İçin Egzersizler
Yürüyüş
Rosacea (Gül Hastalığı) İçin Bitkisel Çözümler
Bacak Kırıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.