GÜNEŞ HASARINI NASIL GERİ ÇEVİREBİLİRİZGüneş Hasarını Nasıl Geri Çevirebilirsiniz

Hemen hemen herkes güneşli günlerde dışarı çıkmak ve D vitaminini iliklerine kadar almak ister. Ancak uzun vadede bakıldığında, güneşe korumasız çıkıldığı zaman ya da çocukken anneniz sizi dışarıda iken ihmal etmiş ve güneşten yeterince korumamışsa, güneşin zararlı ışınları cildinizde siyah noktalar ve hatta cilt kanseri gibi ciddi durumlara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm cilt sorunlarının geri dönüşü veya tedavisi olmayabilir ancak çoğunlukla kötü bir güneş yanığı veya orta derecedeki güneş hasarları için tedavi ve bakımlar olumlu sonuç verir. Bunun için atabileceğiniz adımlar üç bölümde toplanabilir.

İLK BÖLÜM: Krem, losyon uygulama ve cilt soyma

#### Cildinizi güzel bir su bazlı ürün ile nemlendiriniz. Güneş, cildin doğal nemini çeker. Bu nedenle güneşe maruz kaldıktan sonra nemlendirici kullanmanız, sizi güneş ışınlarının olası zararlarından korur ve cilde kaybettiği nemi kazandırır.

 • Su bazlı nemlendiriciler içindekiler listesinde ilk sırada yer alır ve yağlı nemlendiricilere göre cilt tarafından daha hızlı emilir.
 • Günlük olarak nemlendirici kullanmanız, ciltte kırışıklık ve ince çizgilerin oluşumunu da azaltır ve cildi mat görünümden kurtarır.
 • Ayrıca güneş yanıklarından dolayı zarar gören cildin iyileşmesini hızlandırmak ve hasarları azaltmak için doğal aloe vera da kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Ne İşe Yarar? Diğer Faydaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

#### Kahverengi lekeleri gidermek ve cildinizi parlatmak için kimyasal glikolik asit içerikli cilt soyma ürünlerini de kullanabilirsiniz. Satın alacağınız ürünlerin %5-8 arası bir glikolik asit içeriği olmasına dikkat ediniz.

Glikolik asit aktif maddesi cilt üzerinde yıllarca biriken kahverengi pigmentler ve ölü hücre kalıntılarının temizlenmesine yardımcı olur.

#### Güneşten gelen toksinleri nötralize etmek için antioksidan içerikli formüller kullanın. Örneğin yeşil çay ve C vitamini alınabilir. Cildiye uzmanının önerdiği bir topikal C vitamini kremi ile C vitamini ihtiyacı giderilebilir. Bu antioksidanlar, cilt inflamasyonlarını, kızarıklıkları azaltır ve iyileşmeye teşvik edecektir.

Hiperpigmentasyon Cilt Lekeleri İle İlgili Herşey

 • Ayrıca kendiniz de antioksidan merheminiz yapabilirsiniz. Siyah veya yeşil çaydan oluşan demlenmiş bir çay kabını buzdolabında bekletip daha sonra cildinize kompres yapabilirsiniz. Çayı bir şişede veya doğrudan çay poşeti ile cildinize uygulayabilirsiniz. Çayın içinde doğal olarak meydana gelen “tanik asitler” ciltteki güneş hasarları için harika bir çözüm sağlar.
 • Bazı dermatologlara göre, lokal yeşil çay deri üzerinde kanserli hücrelerin büyümesini azaltabilir.

#### Ciltteki renk değişikliği ve görünür güneş hasarlarını iyileştirmek için topikal bir retinoid kremi ​​kullanabilirsiniz. Retinol A içeren reçetesiz ürünler, güneş hasarı gören hücreleri normalleştirmeye yardımcı olur. Bu içeriğe sahip kremler aynı zamanda cildinizin en üst katmanını daha dolgun göstermekte, cildinizdeki kolajen ve elastinleri canlandırmakta, cilde kan akışını arttırmakta ve herhangi bir donuk veya ölü cilt hücresinin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Retinol İçeren Besinler Nelerdir?

 • Bu ürünlerde yer alan “retinol” yavaş yavaş retinoik aside dönüşmektedir. Retonik asit, reçeteli ilaçlardaki etken maddelerden biridir. Daha az etkilidir ve diğer seçeneklere göre daha yavaş sonuçlar verir. Gözle görülür sonuçlar veya iyileşmeler görmek için en az 12 hafta sabretmeniz gerekebilir.
 • Cildiye uzmanı ayrıca da retinol A içeren tretinoin etken maddeli (Atralin, Avita, Retin-A, Retin-A Micro, Renova gibi), tazaroten etken maddeli (Avage, Tazorac) ve adapalenin etken maddeli (Differin) ürünler reçete edebilir.

#### Bir banyo lifi ile cildinizi her akşam yıkayın ve cilt fırçalama (scrub) yapınız. Ölü deri hücrelerinin birikmesi, özellikle güneş hasarı oldu zaman cildinizin lekeli ve yıpranmış görünmesine neden olur. Bronzlaşma ürünlerine ait kalıntılar da aynı zamanda diz ve dirsek gibi vücut bölgelerinde birikerek kuruluğa neden olabilir ve cildin doğal parlaklığını kaybetmesine yol açabilir. Bu yüzden bu tür ölü deri hücrelerinin ciltten temizlenmesi önemlidir.

Yüz Çizgileri Nasıl Azaltılır?

 • Ev yapımı bir ilaç yapmak istiyorsanız, 2-3 bardak yulafı banyo suyunuzun içine katarak güneşten zararGüneş Hasarına Karşı Ne Yapılır görmüş cildinizin yatışmasına ve kendini toparlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca cildinizi ferahlatmak ve kurumasını önlemek için ılık banyo suyunun içine ¾ bardak kabartma tozu atıp çözünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ayrıca güneşin ciltte bıraktığı daha belirgin hasarlar için zerdeçal tozu ve süt karışımı ile hazırladığınız kremi uygulayabilirsiniz. Kremi hazırlarken üç birim süte bir birim zerdeçal karıştırınız. Daha sonra yüzünüze ve vücudunuzun diğer bölgelerine rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Kurumasına izin verdikten sonra kalıntıları temizlemeden önce dairesel hareketlerle ovunuz.

#### Özellikle hassas ciltleri ve diğer ciltler de dahil olmak üzere, sert ve tahriş edici maddelere maruz bırakmayınız. Akne tedavisi için veya başka bir amaçla içinde “benzoil peroksit” veya diğer asit türleri olan ürünleri yüzünüzde kullanmayın. Birçok marka hassas ciltler için özel ürünler yapmaktadır. Eğer cildiniz hassas cilt gurubunda ise güneş hasarından korumak için bu tür ürünlerden kullanın.

Güneş Yanığında İlk Yardım Nedir? Nasıl Yapılır?

#### Eğer cildinizdeki güneş hasarı ciddi boyutlarda ise kendiniz tedavi uygulamak yerine öncelikle bir dermatologa görünün. Çeşitli topikal ilaçlar reçete edilecek ve aynı zamanda cilt kanseri gibi ciddi durumlar açısından da cildiniz testlerden geçirilecektir.

 • Kontrollerin sık sık yapılması, erken teşhis ve tedavi için avantaj sağlar.
 • “A, B, C, D” semptomlarını gösteren tüm benler için mutlaka bir dermatologa başvurmanız gerekir. “A, B, C, D” belirtileri benlerin asimetrik olduğu, sınırlarının düzensiz olduğu, renk değişikliği olduğu ve çapının beş milimetreden daha büyük olduğu anlamlarına gelir. Bu belirtilerin bir arada görülmesi muhtemelen kanserli lezyonların olduğuna işaret etmektedir.

İKİNCİ BÖLÜM: Mikrodermabrazyon, cilt soyma ve ağartıcı ve beyazlatıcı kullanma

#### Evde kullanabileceğiniz bir mikrodermabrazyon kiti satın alınız. Mikrodermabrazyon, cildin üst tabakasında soyulma yaparak daha sağlıklı ve daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Mikrodermabrazyon işlemi bir dermatolog ofisinde de yapılabilir. Ancak evde kullanacağınız kit ile de aynı sonuçlara daha düşük bir maliyetle ulaşabilirsiniz.

İçinde cildiniz için daha nazik olan veya yatıştırıcı özellikli serumlar ya da kremlerin bulunduğu kitleri tercih ediniz. ​​

#### Bir dermatolog veya plastik cerrah tarafından yüzünüze peeling yaptırabilirsiniz. Bu prosedürde, cildinize kimyasal bir çözelti tatbik edilir. Bu çözelti sayesinde ciltte önce kabarmalar daha sonra da soyulmalar olur. Peeling sonrası cildiniz daha yumuşak olacak, kırışıklıklar azalacak ve koyu kahverengi lekelerde de azalma olacaktır. Bunların yanı sıra, ciltteki kolajen üretimi uyarıldığı için cilt daha sıkı görünecektir.

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir?

 • Kimyasal bir peeling sırasında alfa hidroksi asitin (AHA) hafif formu, retinoik asit, trikloroasetik asit (TCA), ya da derin soyma için fenol kullanacaktır.
 • Kimyasal peeling nadiren ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Ancak çoğunlukla yara izi, enfeksiyon, batma, şişme değişiklikleri şişme ve cilt tonunda değişiklik gibi yan etkiler görülebilir.
 • Daha derin yapılan peeling’de cildinizde daha fazla kızarıklık, kabuklanma ve soyulma görülecek ve iyileşme süresi de muhtemelen birkaç hafta gibi daha uzun bir süre olacaktır.
 • Peeling den sonra cilt daha kırılgan olacağı için birkaç ay boyunca cildin güneşe maruz kalması önlenmelidir.

#### Cilt uzmanınızdan güneş hasarına yüz bölgesinde dolgu yapma ile çözüm sağlayan “sculptra” hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sculptra, deri içine enjekte edilen polilaktik asit ve steril suyun biyolojik olarak parçalanabilir seyreltilmiş bir karışımıdır. Bu işlem vücutta kolajen üretimini tetikler ve genellikle yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur. Ayrıca güneşe çok fazla maruz kalmaktan dolayı oluşan yüzün içi boş, yağ eksikliği olan bölgelerine de hacim kazandırmak için kullanılır.

 • Sculptra’nın sonuçları iki yıl kadar sürebilir.
 • Sculptra prosedüründe iyileşme ve tedavi kademeli ve yavaş olmaktadır. Bu nedenle sabır gerektirir ve pahalı da gelebilir.
 • Botox enjeksiyonlarının güneş hasarına karşı hiçbir etkisinin olmadığını da aklınızdan çıkarmayınız.

#### Ev kullanımı için ışık yayan diyotlarla (LED’ler) gelen tedavi seçeneğini de düşünebilirsiniz. Işık yayan diyotlar (LED’ler) elektronik ışık kaynaklarıdır ve bazı ev üniteleri de mevcuttur. Kollajen üretimini teşvik eden “Tanda” adında bir düşük LED enerjisi ile başlar. Kırışıklıklar ve ince çizgilerin azaltılması ve aknelerin iyileştirilmesinde de başvurulan bir seçenektir.

Güneş Çarpması

#### Lazer tedavisi hakkında cilt uzmanınızla konuşun. Profesyonel lazer tedavileri kırışıklıklar, renk değişikliği ve cilt lekeleri gibi sorunlarda etkili bir tedavi seçeneğidir.

Fotodinamik tedavi – Lazer veya yoğun darbeli ışık (IPL), Levulan (aminolevülinik asit) olarak bilinen topikal bir çözelti ile kombine şekilde kullanıldığında ciltteki “aktinik keratoz” pullanmalarını yok edebilir.

#### Ten rengini açıcı ve beyazlatıcı ürünlerdeki tehlikenin farkında olun. Çünkü bu tür ürünlerin içinde yer alan içerik ve ya içerik kombinasyonları, ciltteki melanin pigmentinde azalmaya neden olurlar. Cilt beyazlatma, derideki renk değişikliğini azaltıran ve cilt tonunu eşitleyen bir kozmetik tedavi yöntemidir. Bu tür ürünler reçeteli ve reçetesiz şekilde alınabilmektedir. Ancak her iki çeşidi de cıva içerdiğinden dolayı ciddi şekilde cıva zehirlenmelerine yol açabilirler.Güneş Hasarı Nasıl Önlenir

 • ABD’de satılan ten rengi açıcı ürünler içinde en yaygın olarak kullanılan ve FDA tarafından da kullanılmak üzere düzenlenen ve onaylananı, “hidrokinon” maddesidir. Reçetesiz satılan beyazlatıcı bu ürünlerin içindeki hidrokinon %2 civarıdır. Dermatologlar tarafından reçeteli olarak yazılanlar ise %4-6 arası bir oranda hidrokinon içerebilmektedir.
 • Potansiyel riskleri nedeniyle hidrokinon içerikli veya diğer herhangi bir cilt beyazlatıcısı kullanmadan önce cilt uzmanınıza danışmanız önemlidir.
 • Cilt beyazlatıcı ürünlerin uzun süreli kullanımı, cildin erken yaşlanması, deri kanseri, deri enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar ve “okronozis” denilen ciltte tedavi edilemez renk değişikliği gibi ciddi cilt problemlerine yol açabilir.

Cilde İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: Cildi bundan sonraki güneş hasarlarına karşı koruma

#### Her zaman güneşe çıktığınızda özellikle uzun süre dışarıda vakit geçireceğiniz zamanlarda mutlaka güneş koruyucu kremler kullanın. SPF değeri düşük olmayan, yağlı olmayan, comedogenic (cilt gözeneklerini tıkamayan) ve nemlendirici içeren kremler kullanın.

SPF değeri en az 30 olan güneş kremlerini kullanın. Çünkü bu değerin altında olanlar güneşin zararlı UVA / UVB ışınlarına karşı yeterince koruyamaz.

#### Uyguladığınız güneş kremini sık sık yenileyin. Özellikle terleme ya da yüzme gibi durumlarda tekrar sürünüz. Önerilen yeniden uygulama süreleri genellikle ürünlerin üzerinde yazar. Ancak çoğu dermatolog güneşten tam koruma için her 30-40 dakika da bir uygulanmasını önermektedir.

Açıkçası, cilt tipiniz bu süreyi ve sıklığı ayarlamada daha belirleyicidir. Açık ten rengine sahip kişilerin daha sık uygulaması gerekir.

#### Cildinizi günlük olarak nemlendiriniz. Ayrıca uzun süre güneşte kaldıktan önce ve sonrasında da yine nemlendirici uygulayınız. Güneş ışınları cildi kurutarak hücre onarımı için gerekli olan hayati besinlerden yoksun bırakır.

 • Aleo vera bitkisi de doğal bir nemlendiricidir. Ayrıca E vitamini içeren ürünler de aynı şekilde cildi yumuşatır ve güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Ayrıca salatalık ve süt macunu veya yoğurt da kullanabilirsiniz. Her iki ürünün uygulanması da güneş yanığı ya da güneş hasarı sonucu meydana gelen pullanmayı en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

#### Güneş yanığı ya da görünür bir güneş hasarı varsa güneşe çıkmaktan kaçının. Eğer zaten cildinizde güneş yanığı varsa, tam iyileşme olmadan güneşe çıkmamalısınız. Eğer mutlaka dışarı çıkmanız gerekiyorsa, yüksek SPF değerine sahip bir güneş kremi kullandığınızdan emin olun.

Glikolik Asit Nedir? Nasıl Cilt Soyma Yapar?

#### Bronzlaşma yağı veya bronzlaşma kremlerini kullanmaktan kaçının. Her ne kadar da içinde SPF içeriği olsa da, az miktardadır ve neredeyse cilde faydası olmayacak kadar düşüktür. Ayrıca, bu ürünlerin çoğu bronzlaşma ile birlikte cildim daha da yanmasını hızlandırmakta ve güneş hasarı görmüş cildi iyileştirmemektedir.

UNUTMAMANIZ GEREKENLER

 • Nazik ürünlerin kullanmayı unutmayın. Ürünlerin içindeki etken maddelerden herhangi birinin asit vb olması, yarardan çok zarar verebilir.
 • Ağır hasarlarda tıbbi tedaviler ve tavsiyeler için bir cildiye uzmanına başvurun. Cilt kanseri gibi ciddi problemlere yönelik testler yapılacak ve bu açıdan kontrol edileceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kanama Problemleri
Boyun Sertliği Nasıl Geçer
Doğru Bir Güneş Kremi Nasıl Seçilir
Menenjit Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Buzlu Dondurma Ne Kadar Sağlıklı
BİRBİRLERİ İLE UYUMSUZ BESİNLER
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.