GÜNEŞ YANIĞI İLK YARDIMGüneş Yanığı İlk Yardım

Ağrı, kızarıklık, şişlik ve bazen de kabarma şeklindeki güneş yanığı belirtileri genellikle güneşe maruz kaldıktan sonraki birkaç saat içinde ortaya çıkar. Güneş genellikle cildin geniş bir alanını etkilediği için, baş ağrısı, yüksek ateş ve yorgunluğa da neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş yanığı durumunda;

  • Serin bir banyo yapınız ya da duş alınız. Ayrıca soğuk su ile nemlendirilmiş temiz bir havlu da cilde uygulanabilir.
  • Gün boyunca birkaç kez “aloe vera” veya nemlendirici losyonlar uygulayarak cildi nemlendiriniz.
  • İyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyonu önlemek için kabarcıklara dokunmayın ve patlatmayın. Eğer kendi kendilerine patlarsa ilgili bölgeye antibakteriyel bir merhem sürün.
  • Gerekirse, aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri), naproksen (Aleve) veya asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi bir ağrı kesici alabilirsiniz. Aspirini çocuklar veya gençlere verirken dikkatli olunuz. Aspirinin 2 yaşından büyük çocuklarda kullanımı onaylanmıştır. Bununla beraber çocuklar ve gençlerde suçiçeği veya grip benzeri şikayetler için asla aspirin alınmaması gerekir.

Güneş yanığı için vazelin, tereyağı, yumurta akı veya diğer ev ilaçlarını kullanmayın. Bu tür ürünler iyileşmeyi önleyebilir veya geciktirebilir.

Eğer güneş yanığı kabarcıklaşmaya başlarsa ya da döküntü, kaşıntı veya yüksek ateş gibi ani komplikasyonlara yol açarsa mutlaka bir cildiye doktoruna görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ani Kalp Durmasında Acil İlk Yardım ve Tedavi
İnme Felç ve İlk Yardım
İlk Yardım
Acil kanamalar
Çene Çıkması
Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.