Güneş Yanığı

Yanık Nedir ?
Derimizdeki yanıklar birinci ve dördüncü kademe olmak üzere toplam dört kategoride sıralandırılır. Birinci derece yanıklar derinin üst tabakasında meydana gelen kızarıklık ve bu kızarıklardan ortaya çıkan acı hissini kapsamaktadır. İkinci derecedeki yanıklarda ise derinin üzerinde pütürlükler ve oluşmuş su baloncukları görülür. Bu baloncuklara temas edildiği vakit acı son derece keskin bir şekilde hissedilir. Üçüncü derece yanıklarda ise ortaya çeşitli doku kayıpları çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yanıklar sadece dokularda değil kaslarda da oluşabilmektedir. Bu yanıklar genel olarak geri dönüşü bulunmayan yanıklardır. Hakkında çok fazla bilgi bulunmayan en üst derece olan dördüncü derecede ise yanık kemiğe kadar ulaşmış ve buraya kadar olan tüm dokularda kömürleşme ortaya çıkarmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş Yanığı Nedir ?
Güneş yanıkları yalnızca ikinci dereceye kadar çıkabilen bir yanık türüdür. Güneş yanıklarında; deride yanlızca hafif kırmızılaşma ve deriye temas edildiğinde kişinin acı hissetme durumu ortaya çıkabilir. Bu yanıklar birinci dereceden ikinci dereceye çıkmış ise deride pütürleşmeler ve yer yer su toplamalarına rastlanabilir. Bu durumda acı hissi kendini çok fazla gösterir ve deride bir hayli yıpranma durumu gerçekleşebilir.

Güneş Yanıklarından Korunma Yolları
Güneş yanıklarından korunmak için güneş ışınları altında çok fazla vakit harcamamak gerekmektedir. İnsanlar genellikle yaz geldiği zaman kendilerini güneşin altına atarak kışın stressini güneşlenerek ve tenlerinin rengini çikolata kıvamına getirmek için uğraşarak atmaya çalışırlar. Bu gibi durumlarda kesinlikle kendinize bir güneş ışığına çıkma çizelgesi hazırlamanız en mantıklı korunma yoludur. Güneşin altında ilk gün 20 dakika, ikinci gün 40 dakika, üçüncü gün 60 dakika olacağım gibi günler ilerledikçe artan zaman aralıklarına bölmeniz sizi güneş yanıklarından koruyacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hazırladığınız zaman çizelgesinin yanı sıra güneşten korunmanın en iyi yöntemlerinden biride güneş altında olduğunuz zamanlarda kesinlikle güneş kremlerinden faydalanmanızdır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken husus güneş ışınlarından korunmak için aldığınız kremlerin ucuz olarak, işlevselliğini yitirmiş kremler olmamasıdır. Çünkü günümüz piyasasında tek işlevi deriyi yağlandırmak olan bir çok güneş kremi adı altında satılan deriye yararından çok zararı bulunan kremler satılmaktadır. Bu ürünlerin kesinlikle hiçbir işe yaramayacağını ve sizi hiçbir şekilde korumayacağını bilmeniz gerekmektedir.

Dikkat etmeniz gereken üçüncü nokta ise güneşe ne zaman çıkmanız gerektiğidir. Kısa ve net bir şekilde özetleyecek olursak, güneşin altındayken kendi gölgenizin sizden kısa olduğu zamanlarda yani 12 ile 4 arasında güneş ışınlarına direk olarak maruz kalmamanız sizin yararınıza olacaktır.

Güneş Yanığı Tedavisi
Güneş yanığı olduysanız ve ağrılarınız çok şiddetli ise ilk önce kesinlikle ağrı kesici ilaç almanız gerekmektedir. Bu geçici olsada sizi rahatlatacaktır. Genellikle güneş yanıklarında acı hissiyle beraber kaşıntıda ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda vücuda antihistaminik hormonu almanız sizin kaşınma hissinizi engelleyecektir. Kaşınmanız derinin deformasyonunda çok etkilidir, çünkü siz güneş yanığı yüzünden kaşıntığınız zaman zaten kabarmış olan ve vücudun iyileşmesi için hazırlamış olduğu üst deri tabakasınıda yok edersiniz. Bu tabakayı kaldırmanında iki önemli sonucu olmaktadır. Birincisi, iyileşmekte olan izler derice kalıcı hasar bırakır. İkincisi ise üst tabakası yok olan derinin mikrop kapma şansı yükselir. Mutlaka güneş yanığı olduğunuz zaman deriyi kaşımamalısınız.

Dikkat : Güneş yanığı olduğunuz zaman kulaktan dolma bilgilerle birlikte kesinlikle yaralara diş macunu, salça, yoğurt gibi maddeler sürmeyiniz. Çünkü bu maddelerin derinize herhangi bir yararı olmadığı gibi iltihap kapmasına da zemin hazırladığı için zararı bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sarı Dışkı Ne Anlama Gelir
Stent Nedir? Nasıl Takılır?
Ayak Terlemesi
Kısırlık
Epsom Tuzu Nedir Ne İşe Yarar
Aritmi Çeşitleri (Türleri) Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.