GÜNEŞ YANIĞI

Hava kirliği, sera gazları yada klima gazları gibi birçok nedene bağlı olarak ozon tabakasındaki incelmeden dolayı artık dünya eskisi kadar güneş ışınlarından korunamıyor. Güneşteki ultraviyole ışınlar (radyasyon) nedeni ile insanlar ciddi tehdit altında. Özellikle de açık tenli ve açık göz rengine sahip kişilerde bu risk oranı daha fazla.

Sponsorlu Bağlantılar

Güneşin verdiği zararlı etkilerden biri de güneş yanığı adı verilen, derinin güneşin ultraviyole ışınlarına karşı verdiği görünür bir reaksiyondur. Ultraviyole ışınları, güneş yanıklarının yanı sıra aynı zamanda cilde görünmez zararlar verebilir. Aşırı ve / veya birden fazla güneş yanığı, cildin erken yaşlanmasına neden olur ve cilt kanserine yol açabilir. Cilt kanseri kanserinin en sık görülen tipidir ve güneşe maruz kalma, cilt kanserinin en önemli nedenidir.

GÜNEŞ YANIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtiler şunlar olabilir:

 • Deride kırmızılık
 • Ciltte şişme
 • Ağrı
 • Kabarcıklar
 • Ateş
 • Titreme
 • Zayıflık
 • Yanıktan sonra kuru, kaşıntılı bir durum ve cildin soyulması

Şiddetli güneş yanığı bir kişide bayılma, düşük kan basıncı ve şiddetli halsizlik ile karakterize olan şok durumuna yol açabilir. Böyle bir durumda hemen tıbbi yardım gereklidir. Bir güneş yanığı belirtileri diğer cilt hastalıklarının belirtilerine benzeyebilir. Her zaman doğru bir  tanı için doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNEŞ YANIĞI TEDAVİSİ

Güneş yanığı genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Ancak, güneş yanığının şiddeti ve yerine bağlı olarak, aşağıdakiler tavsiye edilebilir.

 • Güneş yanığının neden olduğu ağrı ve ısıyı (cilde dokunulduğundaki sıcaklık) hafifletmek için, serin (soğuk değil) banyo ya da hafifçe cilde serin, ıslak kompres uygulayın.
 • Aspirin (Reye sendromu tehlikesi nedeni ile çocuklar ve gençlere asla aspirin verilmemelidir), asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler alın.
 • Cilde nemini geri kazandırmak ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak için topikal nemlendirici krem, aloe ya da yüzde 1 hidrokortizon krem kullanın.
 • Güneş yanığı iyileşene kadar gölgede kalın. Tekrar güneşe çıkmanız güneş yanığının şiddetini ve ağrıyı artıracaktır.
  Güneş yanığı ciddi ise ve kabarcıklar meydana gelirse, hemen doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kramplarda İlk Yardım
Vücuda Yabancı Cisim Batması
Arı, Eşek Arısı sokması
SERİNLEYEYİM DERKEN BOĞULMAYIN
Kafa Travması İlk Yardım
Yabancı Cisimlerin Yutulması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.