GÜNEŞTEN KORUNMA YOLLARIGüneşten Korunma Yolları

#### Mümkün olduğunca gölgede kalmaya çalışın. Güneş kremi sürmüş olsanız bile gerekli olmadığında doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmayın. Bu nedenle gölgede kalmak veya şemsiye gibi koruyucular kullanmak ciltteki olası güneş hasarlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Güneş ışınlarının en dik geldiği saat 10 ile 14 arası mecbur kalmadıkça doğrudan güneşe çıkmayınız.

#### Koruyucu giysiler giyin. Tüm giysilerin cildi koruma düzeyi eşit değildir. Uzun kollu gömlekler ve pantolonlar güneşten daha iyi korur. Yüz bölgesi için de şapka giyilmesi ekstra koruma sağlayacaktır.

  • Dokuması sıkı olan ve koyu renkli kumaşları tercih ediniz. Dışarı da aktif olarak çalışan ve işi gereği güneş altında vakit geçirmesi gereken insanlar için genellikle özel tasarım kıyafetler olmaktadır. Bunları internet üzerinden de rahatlıkla bulabilirsiniz.
  • Gözleri güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş gözlükleri takılması önemlidir. Özellikle katarakt riski için hem UVA hem de UVB ışınlarını filtreleyen gözlükler kullanınız.

#### Küçük çocukları da güneşten uzak tutun. Özellikle saat 10 ile 14 arası güneşin en dik açıyla yeryüzüne geldiği saatlerde mecbur kalmadıkça çocuklarınızı dışarıda tutmayınız. Çocuklar ve bebeklere özel üretilen güneş kremlerini kullandırabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

  • 6 aydan daha küçük olan bebeklere güneş kremi uygulanmamalı ve aynı zamanda doğrudan güneşe de maruz bırakılmamalıdır. Bebeklerin cildi henüz yeterince olgunlaşmadığı için kremlerin içindeki kimyasalları absorbe edebilirler. Bu nedenle eğer bebeğinizi dışarı çıkarmanız gerekirse gölgede tutunuz.Güneşten Korunma Yolları Nelerdir
  • 6 aydan daha büyük bebeklerde ise geniş spektrumlu ve SPF değeri en az 30 olan kremler kullanılabilir. Kullanırken göz bölgesine dikkat ediniz.
  • Küçük çocuklarınıza şapka, uzun kollu gömlek veya hafif uzun pantolonlar giydirerek güneşten koruyunuz.
  • Kendinize olduğu gibi çocuklarınız için de UV korumalı güneş gözlüğü alınız.

İpuçları

  • Cilt tipinize göre bir krem kullanınız. Eğer cildiniz yağlı veya gözeneklerinde kolayca kapanma eğilimi varsa, “yağsız” ya da “nonkomedojenik” ibareli güneş kremlerini tercih ediniz. Hassas ciltler için de özel formüller geliştirilmiştir.
  • Güneş kremi kullandınız diye aşırı şekilde güneşe maruz kalmayınız.
  • Cildiniz ıslandığında, 2 saatte bir veya ürün paketinde belirtildiği şekilde kremi tekrar uygulayın. Güneş koruyucu kremleri tek sefer kullanılıp yeterli görülecek kremler değildir.

Uyarılar

Cildi güvenli şekilde bronzlaştırma diye bir şey yoktur. Hem solaryum hem de doğal güneş ışığından gelen UV ışınlarının cilt kanserine neden olma riski bulunmaktadır. Bronzlaşmak cildi belki çok güzel göstermektedir ancak söz konusu sağlığınız olunca değmez.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kum Dökme
Kansere karşı beslenin
Öksürükle Kan Gelmesi İle Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?
ARTRİT HASTALIĞI NEDEN OLUR?
Kronik Günlük Baş Ağrısı
Alt Sırt Ağrısında Kimler Risk Altında
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.