GÜNLÜK ŞEKER ALIMIGünlük Şeker Alımı

Genel sağlık ve iyi hal üzerinde görünmek günlük olarak aldığınız şeker miktarına bağlıdır. refah her gün almak şeker miktarını izlemek için önemlidir. Önerilen günlük şeker tüketimi içinde kalmaya çalışarak vücudunuzun sağlığına katkıda bulunmanız mümkün.

Sponsorlu Bağlantılar

Günlük şeker alımının üst sınırlara çekilmesinin obez insan popülasyonunun artışı ile doğru orantılı olduğu söylemek yanlış olmaz. Şeker alımı obezite ise dolaylı yolsan diğer hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Birçok yiyecek ve içecek birincil oranda şeker taşır. Yüksek karbonhidratlı gıdalar çok miktarda şeker içermektedir. Amerikan Kalp Derneği (AHA) ‘ ne göre bir yetişkin için günlük ortalama şeker alım miktarı 22 çay kaşığı ve gençler için ortalama günlük alım miktarı ise 34 çay kaşığıdır.

ŞEKER HAKKINDAKİ GERÇEKLER

Şekerin birincil kullanımı kişiye enerji vermektir. Bunun dışında, şeker insan vücudu için yararsız ve aslında çok sayıda sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu nedenle kek, turta, baklava ve kurabiye gibi şekerli atıştırmalıklardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Bunlar kötü karbonhidratlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir ürünün ne kadar karbonhidrat içerip içermediğinin en iyi yolu satın alırken etiketine bakmaktadır. Her üründeki içeriğinde yer alan yalaşık şeker miktarı yazılı olacaktır.

Ürünler üzerindeki etiketi okurken dikkat etmeniz gereken bir şey daha var: gizli şeker. Gizli şeker varlığında şeker yerine genellikle başka bir isim kullanılır. Genellikle bu isimler arasında ham şeker (raw sugar), meyve suyu konsantresi, yüksek fruktozlu mısır şurubu, malt şurubu, şurup, mısır tatlandırıcı ya da mısır şurubu, melas, bal ve çiğ ya da kahverengi şeker sayılabilir. Yine benzer şekilde sonunda – oz eki olan dekstroz, laktoz, galaktoz, glikoz, fruktoz ve maltoz gibi kelimeler de benzer şekilde şeker anlamına kullanılır.

Çok fazla şeker bir kişide;

  • Özellikle çocuklar ve gençlerde diş çürüğü
  • Kalp hastalığı
  • Şişmanlık
  • Osteoporoz
  • Kanser bazı türleri

Sağlıklı besinler almak, şeker alımını azaltmak ve şeker alım miktarınızı değiştirebilmek çok değil. Çocuklarınızı yetiştirirken de daha küçükken şekere alıştırmamanızı öneririz.

GÜNLÜK ŞEKER ALIMI İÇİN ÖNERİLER

Günlük bazda çay yada başka bir içecek içerken yavaş yavaş bir çay kaşığı azaltarak buna başlayabilirsiniz. Her türlü ilave beyaz şeker kullanımından da kaçınmaya çalışın.

Günlük Şeker Alımı Ne Kadar OlmalıEklenen şeker bakımından önerilen günlük miktar kadınlar için 6 çay kaşığı veya 100’den fazla kaloride olmamalıdır. Erkekler için ise bu miktar günde 9 çay kaşığı veya en fazla 150 kaloriden fazla olmamalıdır.

Günlük şeker alımını kesmek ve geri dönüş sağlamak hem alışkanlıklar hem de besin yada içecek yolu ile alınan şekerin ne kadar olduğuna dikkat etmemeleri nedeni ile zor olabilir.

GÜNLÜK ŞEKER ALIMINI SINIRLAMAK İÇİN İPUÇLARI

1- Bol su için – Sade su içmek önemlidir günde 8 bardak. Bunlara ilaveten enerji içecekleri, soda, vitaminli içecekler, şekerli aromalı içecekler ve kahveden uzak durun.

2- Kek, turta, kurabiye gibi her türlü hamur işleri, şekeri kola, meyve suları ve dondurma gibi şeker oranı yüksek gıdaların alımını azaltın. Bunların yerine mümkünse çiğ ve ya kurutulmuş meyveler, meyve salatası ve şekersiz tatlılar tercih edin.

3- Gıdalarda şeker yerine lezzet katmak için baharat kullanın. Yada tahıllı gevreklerinize şeker yerine meyve parçacıkları ekleyebilirsiniz.

4- Yapay tatlandırıcılar deneyin. FDA, aşırıya kaçmadan aspartam, sukraloz veya sakarin gibi yapay tatlandırıcıların güvenli olduğunu belirtmektedir.

5- Masadan şekeri kaldırın. Gözünüzün önünde şeker olmasın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Etkili Cilt Nemlendirme Nasıl Olmalıdır
Kıkırdak İyileşmesine İyi Gelen Besinler
Kulakta Yanma Hissi Neden Olur
Fetişizm Fetisizm Fetisistler
Down Sendromlu Çocuğum Var Ne Yapmalıyım?
Bacak Krampları Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.