Gürültü Kirliliği ve Sanitosyonu
Günümüzde insan ve çevre sağlığını tehdit eden diğer bir faktörde gürültü kirliliğidir. Gürültü fiziki bir olay olup, belirgin bir yapısı olmayan içerdiği öğelerle kişiyi bedensel ve psikolojik olarak etkileyebilen ses düzeni olarak tanımlanabilir.

Gürültünün Çevresel Etkileri
Gürültünün hemen bütün canlılar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Ancak insan yaşamı üzerindeki etkileri çok daha önemlidir. Günümüzde özelikle kentlerde ya¬şayan insanların çalışma koşulları nedeniyle yaşadıkları sıkıntıdan dolayı, gürültüye karşı dayanma güçleri ve hoşgörüleri daha da azalmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan üzerinde birçok olumsuz etkileri olan gürültüye diğer sorunlara göre daha az önem verilmesi veya hoş¬görü sınırının zorlanması bu sorunun çözümünü zorlaştırmaktadır. Fazla gürültülü ortamda bulunma iç kulaktan başlayarak önemli işitme kayıplarına neden olmaktadır.

Ayrıca uyku bozuklukları, uyuyamama, stres, iş yapabilme yeteneğinde azalmaya da yol açar. Gürültünün fiziksel, fizyolojik, psikolojik ve iş yapabilme yeteneğindeki olumsuz etkilerini önlemek için şu tedbirlerin alınması önerilir. Bunlar;

  • – Gürültü kaynağı olan iş yerlerinin yerleşim alanlarının dışında kurulması sağlanmalı,
  • – Çalışırken gürültü çıkaran makinelere ses yalıtımı sağlayan düzenekler takıl-malıdır,
  • – Motor egzozlarına susturucu takılmalıdır,
  • – Binalarda çift cam, duvar ve tavanlarda ses yalıtımı yapılmalıdır,
  • – İnsanlar, gürültünün zararları ve önlenmesi yolunda bilinçlendirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alt Islatma Konusunda Tavsiyeler.
Guatra Neden Olan Hastalıklar
Kulak Şişmesi Neden Olur
YÜZ ŞİŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?
Donmuş Omuz Hastalığı
Sedef Tedavileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.