Gut Hastalığı (Gout)- Nikris
Podagra, Damla Hastalığı olarak da isimlendirilen gut hastalığına   “Kralların hastalığı; hastalıkların kralı”, “Zengin hastalığı” gibi yakıştırmalar yapılmıştır. Gut hastalığının bu yakıştırmaları hak etmesinin nedeni et ve protein açısından zengin beslenenlerde sıkça rastlanılmasıdır. Ciddi ağrılı eklem sorunlarına neden olan hastalık hakkında geniş bir makale okuyacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Gut Hastalığı nedir?
Öncelikle bu hastalık Romatizmal bir hastalıktır. Milattan önceki devirlerden beri bilinir.  Vücudumuz çalışırken, metabolizmamızın bir ürünü olan sodyum ürat yani ürik asit üretir. Ürik asit Pürin adı verilen maddelerin posasıdır. Peki, pürin nedir? Sorusunun cevabı ise şudur:  Pürin, protein açısından zengin besinlerde bulunur. Purin ürünü olan ürik asit ya fazla üretiliyordur ya da vücuttan atılamıyordur. Fakat hastalık,  %90-92 oranında ürik asidin vücuttan atılamamasına bağlıdır. Bu ürik asitin vücudumuzun belli noktalarında birikir. Kadınlara oranla erkeklerde çok daha fazla görülmektedir.
Gut Hastalığı nedenleri nelerdir?
•    Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ürik asidin dokularda ve kemiklerde aşırı artması
•    Pürin içerikli yiyeceklerin aşırı tüketilmesi,
•    Böbrek rahatsızlıkları
•    İrsi Faktörler
•    Alkol, Sigara kullanımı
•    Şişmanlık
Gut Hastalığı Belirtileri nelerdir?
Karakteristik özelliği ayak başparmağında acı, yanma, şişlik, kızarma ve morarma gibi belirtiler göstermesidir. Gut hastalığı özellikle gece ağrılarıyla belirlenir, sizi uykudan uyandırabilir.  Hastalık belli bir süre gizlenebilir bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir. Eğer birden fazla nöbet geçirirseniz Gut Artrit’i gelişir. Nadiren baş ağrısı ve bilek ağrısı görülebilir.  Bu ağrılar tedavi edilmezse bir süre sonra tekrar çıkar yine tedavi edilmezse belki de bir ömür gut ağrısı çekebilirsiniz.
Gut Hastalığının Tedavisi nedir?
İlaçla tedavi: kolşisin, allopurinol, antienflamatuvar, probenesid, Rasburicase, Kortizol, sulfinpirazon,     nonsterodialler, kortikosteroid ve diüretik grubu ilaçlar kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyetle Tedavi: Alkol kullanılıyorsa alkol bırakılmalıdır. Bol su, meyve suyu gibi doğal sıvılar alınmalıdır. Sofralarımızın temel yiyecekleri süt,  yumurta, un, peynir ve şeker kullanılabilir. Fakat şu besinler alınmamalı: Sakatatlar(kelle-paça, işkembe, söğüş vb.) Av etleri, Küçük balıklar, Havyar,  Mayalı ürünler

Diğer tedavi yöntemleri:
Yatak istirahatı uygulanmalı şişmanlığa dikkat edilmelidir. Ağrılı bölgeler sıcak tutulmalı ve guttan şüphelenildiğinde bir doktora danışılmalıdır.

UYARI: Ürik asit normal değerleri: Gut hastalığı için temel değerler bunlardır. Bu değerlerin normal sınırlar dışına çıkması gut açısından tehlikede olduğumuzu gösterir. Em her ürik asit artışı gut olduğumuz anlamına gelmez
Ürik asit normal değerleri
Erkeklerde : 2.5 – 8.0 mg / dL
Kadınlarda : 1.5 – 6.0 mg / dL

Gut Hastalığı hastahanelerin romatoloji bölümlerinde teşhis ve tedavi edilmektedir. Hastalıktan şüphelenmeniz durumnunda hastahanelerin romatoloji bölümlerine eğer romatoloji yoksa ortopedi bölümüne başvurmalısınız.

Tavsiyeler:  Dengeli beslenmeliyiz, aşırı av eti, sakatat küçük balık ürünü tüketmemeliyiz, alkol ve sigara kullanımından uzak durmalıyız. Sütü bol içmeli ve kemiklerimizi sıcak tutmalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sedef Belirtilerini Azaltmanın 8 Yolu
PARMAK ŞİŞMESİNİN NEDENLERİ VE SONUÇLARI NELERDİR?
Çocukta İshal
Böbrekteki iltihap için kortizon kullanılır mı ?
Kasık Fıtığı
Troid Hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.