GYMNEMA (GURMAR)
Gymnema bir bitkidir. Yaprakları, ilaç yapmak için kullanılır. Ayrıca çay ve kapsül şeklinde de kullanılabilir. Sarmaşık tipinde olan bitki Hindistan kökenlidir. Yapısında yer alan Gymnemik asitten ötürü şeker metabolizması üzerine etkileri olan şifalı bir bitkidir.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Gemnema Melicida, Gimnema, Gür-Mar, Gurmar, Gurmarbooti, ​​Gymnema montanum Gymnema sylvestre Gymnema, Gymnema Sylvestre, Madhunashini, Merasingi, Meshashringi, Miracle Tesisi, Periploca sylvestris, Shardunika, Vishani.

Sponsorlu Bağlantılar

YARARLARI NELERDİR?

 • Diyabet,
 • Metabolik sendrom,
 • Kilo kaybı,
 • Uyarıcı sindirim,
 • Sıtma,
 • Öksürük,
 • Yılan sokması,
 • Dışkı yumuşatıcı (laksatif),
 • Diüretik (İdrar söktürücü) etkisi bulunmaktadır.

Bunlar arasında en etkili olanı ise yada onla özdeşleşmiş olan insülin salgılanmasını uyarmasıdır. Bu sayede de kan şekerinin düşmesini sağlar. Ayrıca şekerin tadının alınmasını ve emilimini engeller. Bu sayede şeker tüketiminden kaynaklanan hastalıklara iyi gelir.

NASIL ETKİ EDER?
Gymnema bağırsaktan şeker emilimini azaltan kimyasal maddeler içerir. Ayrıca Gymnema, vücutta insülinin yapıldığı yer olan pankreas hücrelerinin büyümesini artırarak vücuttaki insülin miktarını artırır.

Sponsorlu Bağlantılar

GÜVENLİ Mİ?
Gymnema bitkisinin güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur. Gymnema kan şekeri kontrolü ve düşük kan şekerini etkileyebilir. Eğer;

 • Hamile veya emziren
 • Önümüzdeki iki hafta içinde ameliyat olacaksanız kullanmayınız.

İLAÇLARLA ETKİLEŞİM
İnsülin
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkat olun ve doktora danışarak kullanınız. Gymnema kan şekerini düşürebilir. İnsülin de kan şekeri azaltmak için kullanılır. İnsülin ile birlikte Gymnema almak kan şekerinin çok düşük olmasına neden olabilir. Kan şekerinizi yakından izleyin. İnsülin dozunun değişmesi gerekebilir.
Diyabet için ilaçlar (antidiyabetik ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkat olun ve doktora danışarak kullanınız.
Gymnema takviyeleri diyabetlilerde kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilaçları da kan şekerini azaltmak için kullanılır. Diyabet ilaçları ile birlikte Gymnema almak kan şekerinin çok düşük olmasına neden olabilir. Kan şekerinizi yakından izleyin. Diyabet ilaç dozunun değiştirilmesi gerekiyor olabilir.
Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar glimepirid(Amaryl), gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab Micronase), insülin, pioglitazon (Actos) rosiglitazon (Avandia), klorpropamid (Diabinese) glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) ve diğerleridir.

GYMNEMA İÇİN DOZAJ
Gymnema uygun dozu kullanıcının yaşına, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda Gymnema için uygun doz belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli ve dozlarda önemli olabilir, aklınızda bulundurun. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin, kullanmadan önce eczacı veya doktorunuza sorunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
BUTTERBUR
ANTİOKSİDANLARIN ÖNLEDİĞİ 7 SAĞLIK SORUNU
Hodan Kapsülü
KLORELLA (CHLORELLA) TABLET
MAGNEZYUM TABLET KAPSÜL
THEANİNE
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.