Günlük ufak tefek yara ve kesikler için Acil Yardım Hastanesine koşmanız gerekmez. Ama dikkatlice bakım yapmanız şarttır. Böylelikle iltihaplanmayı veya diğer komplikasyonları önlemiş olursunuz.

Basit yaraların bakımı için aşağıdaki öneriler size yardımcı olabilir. Kanamayı durdurun Kesik veya sıyrıktan dolayı akan kan birkaç dakikada kendiliğinden durur. Durmazsa o noktaya gazlı bezle veya temiz bir bez parçasıyla hafifçe bastırmak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Acil kanama durumu şayet kan, basınç uygulamanıza rağmen devam ederse ve fışkırarak akıyorsa acil yardım bakımı gerekir. Derhal hastane ve benzeri bir tıbbi kuruluşa başvurun. Ayrıca kanama ile ilgili ilk yardım kısmına bakın yarayı temiz tutun ve içinde pislik veya topra, kum, toz olmamasına özen gösterin.

Böyle durumlarda doktorla görüşün. Yarayı temiz bir bezle kurutmaya çalışın. Antibiyotikli bir merhem sürebilirsiniz. Kesik veya kara yüzde değilse yaraya koruma bandajı yapın. Yüzde ise ince bir tabaka antiseptik veya antibiyotikli merhem sürün.

Dikiş atılması gerekiyor mu? Derin veya kenarları çok parçalanmış bır aranın düzgün iyileşmesi için dikiş gerekebilir. Yara bandı ile basit kesikler kapatılabilir ama derin kesik ve yaralar için mutlaka doktora , başvurmalısınız.

Düzgün bir tedavi, iz kalmasını önler. Ilk yardım sonrası bakım sargıyı günde bir kez değiştirmek ve yaranın temizliğine itina göstermek şarttır. Tehlike işaretleri Eğer herhangi bir yara mikrop kaparsa, yeri şişer ve kızanrsa, veya yarada cerahat gibi bir akıntı varsa derhal doktora başvurun. Doktor tedavisi gerektiren bir durum olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yabancı Cisim Yutma İlk Yardım
Göze Kimyasal Sıçraması İlk Yardım
Örümcek Issırması
İSHALE NE İYİ GELİR?
Göz Morarması İlk Yardım
Bebeklerde Kalp Masajı ve Suni Solunum
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.