HAFIZA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİHafıza Güçlendirme Yöntemleri

Hafıza Nedir?

Hafıza, hayatımızda geçirdiğimiz belli şeylerin veya öğrendiğimiz bilgilerin tekrardan hatırlanması şeklinde özetlenebilir. Beynin fiziksel özelliklerinin farklılaşmasına sebep olan hafıza, bir sürü elektrik sinyallerini içerisinde barındırmaktadır. Olayların veya bilgilerin kişinin beyninde kısa süreli veya uzun süreli kalması beynin bu durumu nasıl kabul ettiği ile alakalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kısa Süreli Hafıza Nedir?

Kısa süreli hafıza isminden de anlaşılabileceği gibi, beynin dışarıdan gelen bilgileri geçici bir süreliğine hafızaya atıp kullandığı bir sistemdir. Bu sistem daha çok gündelik yaşantımızda kullandığımız bilgilerden oluşmaktadır. Örneğin, bir yere gideceğimiz zaman adresi hatırlamamızı veya markete gittiğimiz zaman alınması gereken şeylerin listesini kısa süreli hafıza sayesinde hatırlayabiliriz.

Genel olarak kısa süreli hafızaya atılan bilgilerin ömrü ortalama on ve yirmi saat aralığında değişmektedir. Daha sonra bu bilgiler depolanmaktan çıkar ve beyin tarafından unutulur. Bu yüzden uzun süre boyunca kullanılacak bilgilerin tekrarlama başta olmak üzere çeşitli yöntemlerle uzun süreli hafıza atılması son derece önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun Süreli Hafıza Nedir?

Uzun süreli hafıza kısa süreli hafızaya göre bizim için daha çok önemli olan bilgileri aklımızda tutmayı sağlayan bir sistemdir. Bilinçli veya bilinçsiz şekilde beynimize giren bilgilerin tutulduğu bir bölümdür. Örneğin, yakın arkadaşlarımız ve aile bireyleri ile ilgili olan bilgiler bu bölümde yer alır. Bazıları aklımıza bilinçsiz bir şekilde girmiş olsa bile uzun süreli hafızaya girdiğinde kolay kolay unutulmaz. Bunun dışında sizi olumlu veya olumsuz şekilde çok aşırı derecede etkilemiş olan mekanlar veya sizi duygusal çöküntüye uğratan bir takım olaylar yine bu hafıza içerisinde yer almaktadır.

Beyin Bilgileri Nasıl Hafızaya Alır?

Beynin bilgileri hafızaya alması için üç aşama gereklidir. Bu aşamaların ilk bölümü yeni olaylar yaşamaktır. Gün içerisinde karşılaştığımız yeni durumlar beynimize nöron ismi verilen sinir kanalları yardımıyla ulaşır. Fakat bu bilgiler üzerine yoğunlaşmadığınız taktirde beyin bunları gereksiz bilgi olarak görür ve hafızaya işlemeden siler. Fakat bu bilgiler üzerine yoğunlaşırsanız ve unutmamak için çaba sarf etmeye başlarsanız bilgi yavaş yavaş hafızaya kodlanır.

Daha sonra ikinci aşamaya geçilir. Bu aşamada ise beyin üzerine kodlanmış olan bilgiler eğer üzerinde konsantre olup düşünüldüğü taktirde özel sinyaller aracılığıyla uzun süreli hafızaya taşınırlar. Son aşamada ise bu sinyaller uzun süreli hafızaya ulaşır ve burada saklanmaya başlar. O konu hakkında ne kadar kafa yorarsanız, daha sonradan bilgiyi tekrardan oradan çıkarmak o kadar kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Doğru Beslenme ile Hafıza Nasıl Güçlendirilir?

Taze ve organik olan meyve sebzeler, tahıl grupları ve sağlıklı yağlar düzgün bir şekilde beslenme programınızda yer aldığı taktirde hafıza ve beyin fonksiyonlarınızın gelişmesine yardımcı olur.

Hafıza Güçlendirme Teknikleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar neticesinde bilim adamları beyin kasları ile uygulanacak bir takım değişik aktiviteler sayesinde hafızanın ve bilgi depolamasının daha çok gelişebileceğini belirtmektedir. Özellikle stresten mümkün olduğunca uzak kalmak, sakin bir yaşantı sürmek, düzenli spor yapmak, meyve ve sebzeleri olabildiğince düzenli bir şekilde tüketmek ve şarkı sözleri ezberlemek hafızanın güçlenmesi için uygulanan en popüler yöntemlerdir.

Madde madde hafıza güçlendirme tekniklerini ise şu şekilde 5 adımda sıralayabiliriz;

– Yeni bilgiler öğrenirken el hareketlerinden faydalanmak beynin o bilgiyi tekrardan anımsamak istediğinde daha kolay bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olur.

– Gece uykusunu mutlaka en az altı saat uyumak beynin gün içerisinde kaldığı deformasyonun onarılmasına yardımcı olur.

– Günlük olarak stresten uzak kalmak ve sakin bir yaşantı sürmek beyne olumlu anlamda katkı sağlar.

– Kitap okumak ve sonrasında çevremizde o kitap hakkında fikir alışverişi yapmak beynimiz için oldukça faydalı bir egzersiz yöntemidir.

– Başta şarkı sözleri ezberlemek ve günlük yaşantımızda sürekli yeni şeyler öğrenmek, yeni hobiler edinmek beynimizin hafızasını güçlendirecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Üreme ve Kalıtım
Zigoma
Kısaca RNA
Beyin Şişmesi Belirtileri
Yaşlılıkta Cinsellik
Ter Kokusunu Önlemenin Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.