HAFIZA KAYBI NEDEN OLURHafıza Kaybı Neden Olur

Hafıza kaybı durumu özellikle yaşlandıkça kişilerin karşısına çıkan sinir bozucu ve kişiyi sosyal yaşantısında olumsuz olarak etkileyebilecek bir durumdur. Bu durumdan çoğunlukla kısa süreli hafıza, uzun dönem hafızaya oranla daha çok etkilenir. Bu sonucun neticesinde uzun seneler geçmiş olmasına rağmen yaşanmış bir olay kolaylıkla hatırlanabilirken, üzerinden 24 saat geçmiş olan bir olayın hatırlanması biraz daha zaman alabilir ve üzerine daha çok düşünülmesi ihtiyacı duyulabilir. Hafıza kaybı probleminin görülmesinde yaş faktörünün dışında psikolojik bir takım sorunlarda yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Psikolojik sorunlardan anksiyete bozukluğu veya depresyon durumu olan bireylerde bellek kaybı durumu sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bunun dışında kişinin karakterine bağlı olmakla birlikte günlük yaşamda içinde bulunduğu stresli ortamda yine hafızaya olumsuz etki eden etkenlerden bir tanesidir. Stres dışında özellikle yoğun iş temposuna sahip olan kişiler ve bir işi yaparken yeteri kadar dikkatini verememe problemi olan bireylerde de uzun vadede hafıza problemleri ortaya çıkabilir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre hafıza kaybı problemlerinin yaşanmasında ki etkenler yaş faktörüyle birlikte genç kişilerde ise psikolojik bir takım etkenler nedeniyle oluşmaktadır.

hafıza kaybına neden olan ilaçlarPsikolojik etkenlerden ötürü meydana gelmiş olan hafıza kaybı sorunlarının doğru tedavisinin uygulanması için uzman bir psikiyatr ya da psikolog gözetiminde tedavi uygulanması oldukça önemlidir. Belirgin olarak ortada bulunan, aşırı stres, panik durumu, korku, anksiyete veya tedirginlik gibi bir takım sorunlara çözüm ürettiğiniz sürece bellek problemlerinin minimum seviyeye indiğini kolaylıkla sizde fark edebileceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha da geniş bir şekilde inceleyecek olursak hafıza kayıplarına;

  • İlaçlar. Reçeteli yada reçetesiz satılan bazı ilaçlar hafıza kaybına neden olabilir. bunlar sıklıkla ameliyattan sonra verilen antidepresanlar, antihistaminikler, anti-anksiyete ilaçları, kas gevşeticiler, sakinleştirici, uyku hapları ve ağrı kesici ilaçlar olarak sıralanabilir.
  • Alkol, tütün, ya da ilaç kullanımı. Sigara beyne oksijen alır miktarını azaltarak hafızaya zarar verir. İlaveten alkol ve yasadışı haplar da beynin kimyasını değiştirerek hafıza kaybına yol açabilir.
  • Uykunun miktarı ve kalitesi hafıza için önemlidir. Çok az uyuma ve gece sık sık uyanma yorgunluğa yol açarak bilgi öğrenme yeteneğini etkileyebilir.
  • Beslenme eksikliği. Yüksek kaliteli proteinler ve yağlar dahil olmak üzere iyi beslenme beynin düzgün çalışması için önemlidir. Özellikle B1 ve B12 vitamini eksiklikleri bellekhafıza kaybı nedenleri için önemlidir. Vitamin B-12 sinir hücrelerinin sağlıklı kalması ve kırmızı kan hücrelerinin korunması açısından önemlidir.
  • Kafa travması. Kafaya alınan şiddetli bir darbe beyni yaralayabilir ve sonuç olarak kısa ve uzun süreli hafıza kaybına neden olabilir. Bellek zamanla düzelebilir.
  • İnme. Beynin yeterli kanı temin edememesi olarak da ifade edilen inmede genellikle kısa süreli hafıza kaybına neden olur.
  • Demans. Bunama olarak bilinen vakada bellek ilerleyici olarak kaybolur, günlük aktivitelere müdahale edebilir ve düşünme yeteneğini etkileyebilir. Kan damarı hastalığı, ilaç veya alkol bağımlılığı ya da beyin hasarı demansa neden olsa da en bilinen nedeni Alzheimer hastalığıdır.

Alzheimer Hastalığı Hakkında Geniş Bilgi…

  • Diğer nedenler. Normal aktivitesinin altında veya üstünde tiroid bezi (unutkanlık ve düşünme sorunları), HIV, tüberküloz ve frengi gibi enfeksiyonlar hafıza kaybına neden olabilir.
  • Tümörler. Beyindeki bir tümör bellek sorunları veya diğer demans benzeri belirtilere neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Otizm Tedavisinde Odaklanma ve Duyu Bütünlemesi
Çocukta Geri Zekalılık Durumu
Küme Baş Ağrısı
Depresyonu Yenmenin Doğal Yolları
Bunama ve Aşamaları
Hafıza Kaybı Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.