HAMAM BÖCEKLERİNDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜHamam Böceklerinden Kurtulmak Mümkün mü

Hamam böcekleri bulundukları evi kendi evleri gibi görür ve yerleşirler. Onları uzaklaştırmak bazen zor olmaktadır. Yiyeceklere, kitaplara, elektronik cihazlara ve duvar kağıtlarına zarar verebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca mikropların da yayılmasına ve hatta insanlara geçmesine neden olurlar. Bu zararlıları yaşadığınız yerden tahliye etmek için yem, böcek ilacı, tuzak ya da bariyer yaklaşımı gibi seçeneklere başvurulabilir.

ÖNCE BESLENMELERİNİ ÖNLEMEYİ DENEYİN

Hamam böceklerinin yaşayabilmesi için yemek ve suya ihtiyaçları vardır. Ortam sıcaklığı ve böceklerin boyutlarına bağlı olarak gıda ve su olmadan en fazla bir hafta yaşayabilirler. Ancak su olmadan daha fazla yaşayamazlar. Bu nedenle evde su birikintisi olan ve nemli olan yerleri bulup kurutun. Su kaynaklarını kuruttuktan sonra jel bazlı yemler daha çok ilgilerini çekecektir.

Evinizi iyice temizleyin. Bir evden hamam böceklerini uzak tutmanın ilk şartı evi özellikle de mutfağı temiz tutmaktır. Bu nedenle yemekleri yedikten sonra bulaşıklarınızı bekletmeden yıkamaya özen gösterin. Yiyecekleri ise ortalıkta ve ağzı açık şekilde bırakmayın. Kırıntıları temizleyin, tezgahtaki sızıntıları kurutun ve genel olarak yaşadığınız ortamı temiz tutun.

Sponsorlu Bağlantılar

Gıda kaplarını kapalı tutun. Kirli bulaşıkları diğer güne bırakmayın ve tezgahın üzerinde meyve bırakmayın.

Kırıntıları ve yapışkan bölgeleri temizlemek için rutin olarak zemini süpürün ve temizleyin. Su ile temizlik yapacaksanız, duvar diplerini iyi kuruttuğunuzdan emin olun. Böceklerin suya ihtiyaçları olduğunu unutmayın.

Çöpleri düzenli olarak dışarı çıkarın. Evde sadece bir çöp kutusunu bulundurun ve çok fazla tutmayın. Açık olan çöp kutularından ziyade kapaklı olanlarını tercih ediniz. Dışarı atarken de yoldaki konteynırlara atın, evin yakınında bulundurmayın.

ÇEŞİTLİ TUZAKLAR KULLANABİLİRSİNİZ

Mağazalarda satılan hamamböceği tuzaklarını kullanabilirsiniz. Yapışkan olan hamam böceği tuzaklarını sürdükten sonra üzerine böcekleri çekecek bir miktar besin bırakınız. Bunlardan birkaç tane hazırlayın ve hamamböceklerinin sık uğradığı yerlere bırakın. Bu şekilde bir çözüm, az sayıda böceği yakalar ama yuvaları için kesin bir çözüm olmaz.Hamam Böcekleri Nasıl Giderilir

Su kavanozlarını kullanın. Basit ve etkili bir ev yapımı yöntem de, hamam böceklerinin uğradığı duvar diplerinden birine su kabı bırakmaktır. Bu yöntem, böceklerin gelmesini sağlar ama geri dönemezler. Kabın içine kahve telvesi ve sudan herhangi birisi koyulabilir. Ama kuru iklimlerde sadece su bile yeterli olmaktadır. Bu yöntem de büyük böcekleri öldürmek için iyi bir yoldur ancak yuvayı ve yumurtaları etkilemeyecektir.

Soda şişesi tuzaklarını kullanabilirsiniz. Plastik bir soda şişesi alın ve bükümlü olan yerden kesin. Kestiğiniz üst kısmı ters çevirerek şişenin alt kısmının üzerine bırakın. Bu şekilde bir huniyi andıracaktır. Şişenin dibine sabunlu biraz su dökün ve böceklerin uğradıkları bir yere bırakın. Tuzağa düşecek ve boğulacaklardır.

İSTİLAYI ÖNLEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİLERİ UYGULAYINIZ

Çöp ve diğer harfiyat türü şeyleri evden uzak tutun. Hamam böcekleri tahtaların arasında ve yığınların altındaki diğer uygun saklanma yerlerinde kalmayı severler. Hava soğumaya başlayınca eve doğru göç başlar. Bu nedenle ahşap malzemelerin evden uzak olduklarından emin olun. Saman, ot yığınları, yapraklar ve diğer atık malzemeleri bahçeden çıkarın.

Böceklerin eve girişini engellemek için tüm giriş yerlerini iyice kapayınız. Dış duvarlardaki çatlaklar, kapı ve pencere çatlakları ve varsa delikleri iyice kapatmalısınız. Dışarısı gibi evin içini de aynı şekilde izole etmelisiniz. Bunu yapmanız biraz zaman alacaktır ama eve girmeleri ve çoğalmaları için kullanabilecekleri ve saklanabilecekleri yerleri tamamen kapamış olacaksınız.

 • Mutfağınızdaki tüm dolap içlerindeki delik ve çatlakları da doldurun.
 • Zemin, kapı ve pencere pervazlarının her iki tarafındaki çatlakları doldurun.
 • Banyo ve mutfaktaki boruların geçtiği duvarlardaki boşlukları doldurun.

Önleyici tuzaklar oluşturun. Eğer tuzakları doğru ve başarılı şekilde oluştursanız, hamamböcekleri kontrolden çıkmadan yok edilebilir. En iyi yaklaşım, böceklerin drenaj veya havalandırma gibi potansiyel olarak fazla kullandıkları yerlere tuzakları kurmaktır. Bunu yaparken aşağıdaki yöntemlere başvurulabilir.

 • RAID gibi spreylerden sıkabilir ya da bunların jel veya sıvı formlarını kullanabilirsiniz. Bu tür bir savunma en azından onları zayıflatacaktır.
 • Kalafat, Spackle veya başka bir karışım ile açıklıkları kapayın.

HAMAM BÖCEĞİ YEMLERİ KULLANMA YÖNTEMİ

Mağazalardan satılan yemlerden alın. Bu yemler böceklerin hoşuna giden yiyeceklerin içine etkisini yavaş gösteren zehir yerleştirilerek hazırlanmaktadır. Etkisini yavaş göstermesinin avantajı; böcekler yemi yedikten sonra hoşlarına gitmekte ve gidip gurubun geri kalanını da getirmektedirler. Böylece daha fazla hamamböceği öldürülmüş olur.

 • Yemleri hamamböceklerinin sıklıkla uğradığı lavabo altları, süpürgelikler ve kuytu köşelere yerleştirin. Mümkün olduğunca böceklerin yuvasına yakın yere bırakmaya çalışırsanız, daha çok böceğin gelip gitmesi ve zehirlenmesi kolaylaşır.
 • Çoğu hamam böceği yeminin içinde etken madde olarak %0,05 “Fipronil” veya % 2 “hidrametilnon” bulunmaktadır. Böcekler yemi yedikten sonra yuvaya döndüklerinden onunla temas eden diğer böcekler de zehirlenerek ölürler.
 • Bu şekilde böceklerin hepsinden kurtulmak birkaç hafta alabilir. İlk hamamböceği nesli öldürüldükten sonra yumurtalarından çıkmış olan yavruların tekrar çoğalmaması için daha fazla zehir kullanmak gerekecektir.Hamam Böcekleri Nasıl Yok Edilir

Ev yapımı hamam böceği yemleri de hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için bir birim pudra (granül olmayan) borik asit (eczanelerde bulunur), bir birim beyaz un ve bir birim beyaz pudra şekerini karıştırın. Şeker ve un böcekleri çekecektir. Borik asit ise öldürecektir. Hazırladığınız karışımı görünmeyen soba, dolap ve çekmece altlarına serpin.

 • Diğer bir tarif olarak, 1 birim borik asit, 2 birim un ve 1 birim kakao karışımı ile de yapılabilir.
 • Yaklaşık 2 hafta süreyle bu karışımları kullanmanız, hamamböceklerinin azalarak yok olmalarını sağlayacaktır. Hamamböcekleri tamamen ortadan kaybolana kadar borik asit kullanmaya devam ediniz.
 • Çocuklar, köpekler ve diğer bazı hayvanların da bu karışımı yeme riski bulunmaktadır. Borik asit insanlar ve evcil hayvanlar için çok ciddi bir zehir değildir ancak yine de ulaşılamayacak yerlere bırakmanız önerilir.
 • Karışımı nemli ortamlarda kullanmanız gerekeceğinden üzerine dökeceğiniz ve zemini koruyabileceğiniz kağıtlar kullanmanız gerekli olacaktır.

VE BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLER!!!

Su ve sabunla basit bir çözüm yapabilirsiniz. Yetişkin böcekleri öldürmek için kolay bir yoldur. Bir sprey şişesinde hafif bir sabun ve su ile yapacağınız solüsyon yeterli ve etkili olacaktır. Sprey ile püskürterek veya doğrudan üzerlerine dökerek kullanılabilir. Sabunlu su solüsyonundan sadece 2 ya da 3 damla bir böceği öldürebilir. Karışımın böceğin baş ve karın bölgesine temas ettiğinden emin olun. Eğer böceği ters çevirebilirseniz, karın bölgesi isabetli olacaktır. Sabunlu su solüsyonuna maruz kalan böcek kaçacak veya kaçmaya çalışacaktır. Ancak kaçma anında ölmese bile en geç bir dakika içinde ölecektir.

 • Sabunlu su, böceklerin solunum sistemlerindeki ince bir filmi etkileyerek boğularak ölmelerine neden olur.
 • Üzerine püskürttüğünüz su kuruduğunda veya sabunlu su her tarafına temas etmemişse, böceğin tekrar kurtulması ihtimalinden dolayı böcekleri kısa sürede atınız.

Böcek öldürücü bir spreyi kullanabilirsiniz. Hamamböceklerine karşı kullanılmak üzere üretilen ve “siflutrin” veya diğer etken maddeleri içeren ürünlerden alabilirsiniz. Hamamböceklerinin gizlendiği veya dolandığı yerlerin hepsine sıkın. Çatlaklar, açıklıklar ve kuytu köşelerin hepsine ulaştırmaya çalışın.

 • Püskürtme sırasında çocuk ve evcil hayvanları uzak tutun. Ayrıca ürün paketi üzerinde yer alan talimatlara göre kullanın.
 • Eğer ayrıca bir de böcek yemi de kullanıyorsanız, spreyi aynı yere püskürtmeyin. Çünkü kullanacağınız sprey yemi kirletebilir ve böceklerin yemden uzaklaşmasına neden olabilir.
 • Böceklere karşı sprey kullanmak, gözden uzaklaşmalarını sağlar ancak onları duvar kenarlarına ve daha içerilere götürerek durumu kötüleştirebilir. Bu nedenle böcekleri öldürürken asıl yuvadakilerinin de hedef alınması önemlidir.

Sıvı konsantreler uygulayın. Bu konsantrasyonlar zehirden meydana gelmekte ya da su ile seyreltilmiş kimyasallar içermektedir. Böceklerin gezdiği ve sıklıkla kullandığı yerlerde ve zeminde kullanılır. Etkisi genellikle 2 hafta sürmektedir ve iki hafta boyunca sürülen bölgeye böceklerin yaklaşmasını engeller.

Profesyonel pestisitler edinin. Böcek istilasının ciddi olduğu durumlarda son çare olarak güçlü pestisitler satın alıp kullanabilirsiniz. İçinde “sipermetrin” olan pestisit tercih ediniz. Profesyonel yemler, Feromonlu tutkal kapanları ve profesyonel spreyler ev tipi çözüm seçeneklerinin sunulduğu yerlerdeki ürünlere göre çok daha etkilidirler. “Cy-Kick CS” böceklere karşı oldukça etkili bir pestisit üründür. Ancak bu ürün yerel mağazalarda çok fazla bulunmadığı için internetten sipariş vermeniz gerekebilir. Çok etkili olan mikro-kapsüllü bir üründür. Böcekleri öldürmenin yanı sıra üç ay boyunca da etkisini devam ettirir. Evinizin çevresinde ve bodrum gibi yerlerde püskürterek kullanabilirsiniz.

 • Bu ürünlerin olumsuz bir tarafı, tüm haşereleri öldürmesidir. Hamamböceklerini yiyen tüm örümcek ve kırkayakları da öldürür.
 • Bu ürünleri sadece son çare olarak kullanın ve çevrenizde eğer evcil hayvan ve çocuklar varsa hiç kullanmayın. Çünkü bu ürüne maruz kalanlarda ciddi şekilde zarar veren çok güçlü zehre sahiptir.

İpuçları

 • Yatmadan önce tüm yiyecekleri ortadan kaldırın ve çöpleriniz varsa uzaklaştırınız.
 • Öldürülen hamamböceklerini tuvalete dökerek temizleyebilirsiniz.
 • Banyo ve lavabo açıklıklarını kullanmadığınızda kapayın ki oralardan çıkmasınlar.
 • Özellikle farklı yerlere ve çeşitli böcek yollarına yerleştirilmiş yemler ve tuzaklar daha etkilidir. Yem ve tuzak bıraktığınız yerleri çok fazla temizlemeyin ki farklı taraflara yönelmesinler.
 • Eğer umumi yerlerdeki çamaşırhaneleri kullanıyorsanız, diğer çamaşırları yıkamadan önce çamaşır suyu ve bol sıcak suda beyaz çarşaflarınızı ve giysilerinizi yıkayın. Eğer bu mümkün değilse, önce sıcak su ve çamaşır suyu ile yıkayıp daha sonra diğer elbiselerle birlikte makineye atın. Çamaşır makinesinden hemen sonra kurutma makinesine atın ve mümkünse en sıcak ayarı kullanın. Çamaşırların işlemi bittiğinde kuru giysileri bir plastik torbaya koyup tesiste bekletmeden çıkarınız. Katlama ya da asma işlemini evde yapın. Elbiseleriniz biraz daha buruşuk olabilir ama eve davetsiz misafirler (böcekler) getirmemiş olacaksınız. Eğer elbiseleri tesiste katlamanız gerekiyorsa, çamaşır suyu ve suyu tezgah üzerinde püskürtün. Havada kurumasına izin verirseniz ağartıcının zarar vermesini önlersiniz. Dışarıdaki çamaşırhanelerden evinize böcek getirmek istemiyorsanız, en güvenli olan yol yıkama ve kurutma işlemlerinin hepsini evde yapmaktır.
 • Hamamböcekleri tost ve ekmek kırıntıları gibi şeyleri çok sever ve bunlarla besenirler. Bu nedenle yemekleri yedikten sonara ortada bırakmamaya ve ortalığı iyi temizlemeye özen gösteriniz.
 • Tencere, tava ve bardaklarınızı baş aşağı bırakınız ki, hamamböceklerinin içlerine girmesinin, beslenmesinin ve kirletmelerinin önüne geçesiniz.
 • Bir böcek öldüğünde veya siz öldürdüğünüzde yerini iyice temizlediğinizden emin olunuz çünkü ortamda kalan yumurtaları tekrar çoğalabilir. Eviniz böcek istilasından korumak için yuvalarını yok etmeniz gerektiğini unutmayınız. Sadece görünürde olanlarını öldürmeniz yeterli değildir.
 • Hamamböceği sürüsü gördüğünüzde üzerlerine “GooGone” anti-yapışkan spreyini püskürtün. Böceklerin nefes borularını etkileyecek ve ortama böceklerin nefret ettiği bir kokunu yayılmasını sağlayacaktır. Bu koku ile ölürler.
 • Torba ve kutuları boşaltırken diplerinde yiyecek kırıntıları kalmamasına dikkat edin çünkü böcekler bu kırıntılarla torbanın içinde esir kalsalar bile uzun süre yaşayabilirler. Un, şeker, yulaf ezmesi, vb. yiyecekleri kapalı kaplarda muhafaza ettiğinizden emin olun. Çok basit adımlar gibi görünmelerine rağmen böceklere karşı oldukça etkili önlemlerdir.
 • Dağınıklıktan ve biriktirmekten kaçının. Giyim, kağıtlar, çöpler.. Çatı katı veya bodrum fark etmez biriktirilen her şey böcekler için potansiyel yuva demektir.
 • Hamamböceği ezmişseniz, yerleri iyi temizleyin. Etrafta kalan yumurtaları varsa tekrar çoğalmalarına sebep olur.
 • Evin köşelerine naftalin topları koyun. Böcekler bu kokudan nefret eder.Hamam Böcekleri Nasıl Kovulur
 • Doğal böcek kovucuları arasında nane yağı, salatalık kabuğu, narenciye, sarımsak ve karanfil yağı bulunmaktadır.
 • Anlık etki ve anlık öldürmesi için içeriğinde alkol bulunan bir ürün veya sprey kullanılabilir. Örneğin bir tıraş kolonyası ya da diğer alkol içeren kolonyalar kullanılabilir. Saç spreyleri de işe yarar.
 • Kibrit kutusu ile kendi tuzaklarınızı yapabilirsiniz. Kibrit kutusu ya da benzer başak bir kutu alıp iki tarafını delin ve içinden hamam böceklerinin geçebileceği kadar genişlik bırakın.
 • Tüm mutfak dolaplarının içine ışık şeritleri veya floresan ışıkları kuru açık bırakabilirsiniz. Hamamböcekleri ışıktan nefret ederler. Dolayısıyla fazla ışık olan bir yere bir daha gelmek istemezler. Özellikle gıdaların bulunduğu dolaplara bu şekilde önlem alabilirsiniz. Diğer bir yöntem de tüm mutfak dolap kapaklarını açıp mutfağın ışıklarını da açık bırakmaktır. Böcek uzaklaştırıcı özellikli kendinden yapışkanlı raf kağıtları kullanın.
 • Bahçede varsa köpek ve kedi pisliklerini temizleyin. Hamamböcekleri bununla beslenebilir veya pisliğin evin içine taşınmasına neden olabilirler.
 • Eğer yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa bu işi profesyonel bir şekilde yapan bir haşere kontrol uzmanı çağırın. Bu kişiler çok daha güçlü kimyasallar kullanmakta ve evi komple ilaçlamaktadırlar. Haliyle daha kalıcı bir çözüm sağlamış olmaktadırlar.
 • Baharat kavanozlarından birinin içine Mothball kristalleri bırakın ve bunu çekmece ve dolaplara yerleştirin. İçine böcek girdiğini gördüğünüzde karıştırın ve kapağı açın. Tutkal panoları ve kutuları böcekleri yakalayacaktır. Tutkallı olanlar çekmece ve dolapların önünde iyi çalışır. Bir kutu kristal 12 baharat kavanozuna yetecektir.
 • Eğer ucuza kaçmak isterseniz ya da sadece tembel iseniz, alternatif olarak günlük plastik bakkal torbalarını da kullanabilirsiniz. Basit şekilde zemin, duvar ve süpürgeliklerde gördüğünüz küçük delikleri bulun ve bununla kapayın. Öldürmek için diğer yöntemlere daha sonra başvurursunuz.
 • Karınca ve kertenkeleler iyi böcek yiyicilerdir. Karıncalar aynı zamanda termitleri de yerler.
 • Borik asit tehlikelidir, yaklaşık 15-20g borik asit yetişkin bir insan için ölümcül olmasına yeter. Bu nedenle borik asit kullanırken dikkatli olun ve çocuk veya evcil hayvanların yememesine dikkat ediniz.

Uyarılar

 • Böcek kovucular, hamam böceği yemler ve diğer kimyasallar aynı zamanda insanlar içinde (özellikle çocuklar) ve hayvanlar için de zehirlidir. Bu yüzden aldığınız ürün etiketlerinde yer alan uyarıları dikkate alın ve talimatlara uygun şekilde kullanın.
 • Eğer mutfak dolaplarına sprey sıkacaksanız nefesinizi tutun ve uygulamayı hızlı bir şekilde yapın. Pompalı bir basınç şişesi kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sebzeleri Saklarken
Neden Tam Buğday Ekmeği?
Yanmış Tencere ve Tavalara Çözüm
Konserveleri Muhafaza Etmek
Böreklerin İyi Kızarması İçin
Patatesi Nasıl Saklayalım?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.