HAMİLE İKEN TOPUKLU AYAKKABI GİYMEK TEHLİKELİ!!!
Çoğu kadın daha uzun görünmek, kalçalarını daha dik göstermek yada baldırlarını daha sıkı göstermek gibi nedenlerden ötürü topuklu ayakkabı giyer. Fakat gebelik gibi kadındaki fizyolojik olguların değiştiği bir durumda aynı şeyleri biraz ertelemeniz gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu uzman, gebelikte topuklu ayakkabı giymeyi güvenli bulmaz. Özellikle gebelik ilerledikçe kendi kendinize daha konforlu bir hayat sunabilmek için daha düşük topuklu ayakkabılar giymeyi tercih edersiniz.

Aslında günlük hayatta da topuklu ayakkabıların giyilmesi risk taşır. Özellikle dengeyi sağlamak gibi önemli bir husus karşımıza çıkar. Bu nedenle ayak burkulmaları, ayak bileği sakatlanmaları ve düşmeler çoğu kadın için kabus haline gelmiştir.

UZMANLAR UYARIYOR!!!
Gebe iken 2. Aydan itibaren topuklu ayakkabı giyilmesi sakıncalı. Bu aylarda itibaren büyüyen bebek nedeni ile ağırlık artışı olacak, sırt ve belinize binen yük artacaktır. Bu da eklemlerinizde ağrılara yol açacaktır. Mutlaka giyilmesi gerekiyorsa 5 santimetreyi geçmemesi daha sağlıklıdır. Fakat daha da düz olanlar tercih edilebilir.
Bunu müteakip ilerleyen aylarda dengenizi sağlamak daha da güçleşecektir. Dengeyi sağlayamamaya bağlı küçük bir düşüş dahi size (kalıcı sakatlık) ve karnınızdaki bebeğinize zarar verebilir. Bu bir olasılık olsa da, ve bu düşük bir olasılık olsa da bir kere olması dahi geri dönüşü olmayan sonuçlara davetiye çıkarabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

DOĞUMU GÜÇLEŞTİRİYOR!!!
Bu ayakkabılar kişinin yere düz bir şekilde basmasını engeller. Bu durumda gebe kadın öne doğru kayan ağırlık merkezini dengelemeye çalışır. Dengeleme bel ve sırt kasları ile gerçekleşir. Halbuki, doğum sırasında kullanmanız gereken kaslar karın kaslarıdır. Karın kasları yerine sırt kasları çalışması doğumu güçleştirmeye yeter.

AYAK YAPISINI BOZUYOR!!!
Zaten normalde de var olan ağırlığınız nedeni ile parmaklarınıza olağandan fazla yük biner. Gebeliğin ilerleyen aşamalarında bebeğin büyümesine bağlı olarak artan ağırlığınız ayak parmaklarınızı daha fazla zorlar ve yorar. Sonuçta ise ayak ve parmaklarda kemik şekil bozuklukları, nasırlarda artış, ayaklarınızdaki tendon ve bağlarda zorlanmalara neden olur.

BACAKLARDAKİ KAN AKIŞI ZAYIFLAR!!!
Gebeliğinizin dönemine bağlı olarak ayaklarınız şişecektir. Artı, mevsim yaz ise bu oran daha da artacaktır. Bu iki faktör göz önünde bulundurulduğunda ayaklarınız topuklu ayakkabıya zor girecektir. Sıkılan ayak ise damarlara baskı yaparak dolaşımın sağlıklı olmasını engelleyecektir. Bu nedenle de sağlıklı bir dolaşım için rahat ayakkabılar tercih nedenidir.  

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 32. Haftası
Hamilelikte Kasık Ağrısı
Gebe Kalma İhtimali Nasıl Artırılabilir
Spiral Kullanan Gebe Kalır Mı
Gebeliğin 7.Haftası
Lohusalık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.