HAMİLE İKEN EMZİRMEK

Kişilerin sosyoekonomik düzeyleri, çevreleri, kırsal ya da kentsel yerde yaşamaları, iş düzenleri ve kaç çocuklu oldukları gibi bir dizi faktör çiftlerin bir doğumdan sonra tekrar çocuk sahibi olmak isteyip istememe kararlarını etkilemektedir.

İdeal olarak bir çocuğun dünyaya gelmesinde sonra tekrar gebe kalmak için kabul görülen süre doğumdan 12 ay sonra başlamaktadır. Doğumdan sonraki ilk altı ay içinde tekrar gebe kalınması erken doğum yapma ve düşük ağırlıklı bebek dünyaya getirme risklerini yükseltmektedir. Aynı risk doğumdan altmış ay ve sonrası için de geçerlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebek emzirirken yeni bir çocuğa gebe kalmak sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bazı şartlara bağlı olarak emzirirken gebe kalma açısından bir sakınca görünmemektedir. Ancak anne hem karnındaki bebeğe hem de emzirdiği bebeğe yeterli besin ve süt sağlanması için daha fazla yemek yemesi ve daha fazla sıvı tüketmesi gerekmektedir.

Anne doğum yaptıktan yaklaşık altı ay sonrasına kadar bebeği anne sütü ile emzirmelidir. Bu süre içinde kadınlar genellikle emzirme yaptıkları için hamile kalmayacaklarını düşünürler. Bu düşünce doğrudur esasında.

Normalde emzirme işlemi çok eskiden beri bilinen etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Bebeğini yüzde yüz anne sütü ile besleyen bir annenin emzirme sırasında gebe kalma ihtimali çok düşük kalmaktadır. Hatta gebelikten korunma neredeyse moderne korunma yöntemleri kadar etkili olmaktadır. Ancak doğumdan sonraki en az altı aylık emzirme süresinde gebeliğin olmaması için annenin emzirmenin yanında adet de görmemesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne bebeğini sadece anne sütü ile beslerse bile adet gördüğü taktirde herhangi bir korunma yöntemi ile korunmalıdır. Emzirme hafif rahim kasılmalarını tetikleyebilir. Karmaşık olmayan gebelikler sırasında sorun olmamasına rağmen hamile iken erken doğum öyküsü, rahimde ağrı veya kanama yaşarsanız, doktorunuz emzirmeyi sonlandırmanızı isteyebilir.

Eğer gebelik boyunca anne sütü ile bebeği beslerseniz, hamile olduğunuz için sütün kalitesinde bir azalma meydana gelebilir. Ayrıca, süt üretiminin hamilelik ilerledikçe azalması da söz konusu olabilir. Hamilelik sırasında anne hem emzirme yaptığı için hem de karnında bir can daha taşıdığı için yorgun olması ve daha fazla endişelenmesi normaldir. Ayrıca hamilelik sırasında, memede hassasiyet ve ağrı yaygın olarak görülebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 39. Haftası
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar
Gebeliğin 38. Haftası
Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mantar
Bebeklerde Konak
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.