HAMİLE KALINACAK GÜNHamile Kalınacak Gün

Hamile kalmak için ne zaman ilişki yapılması uygundur?

Hamile kalma şansını arttıran her ay içindeki altı günlük zamanda seks yapılması önemlidir. Bu altı gün yumurtlama öncesindeki beş gün ve bir de yumurtlamanın gerçekleştiği gündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurtalama gerçekleştikten sonra bu yumurta yaklaşık bir gün hayatta kalmaktadır. Ama spermler bir haftaya kadar yaşayabilirler. Dolayısıyla bir yumurtanın sperm ile karşılaması için altı günlük bir doğurganlık penceresi vardır.

Yumurtlama öncesindeki bir veya iki gün seks yapılması gebe kalma ihtimalini yükseltmektedir. Ancak, yumurtlama öncesindeki bu günleri kestirmek zordur. Bu nedenle eğer cinsel yaşantınızı belli bir takvime göre şekillendirmek istemiyorsanız, en iyisi her iki ya da üç günde bir seks yaparak devam etmenizdir.

Eğer daha kesin olmak istiyorsanız yumurtlama zamanını tahmin ederek bu zamanlarda seks yapmaya yoğunlaşmanız gerekecektir. Yumurtlamanın ne zaman olacağı her adet döneminde aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 • Adet döngüsünün uzunluğu
 • Adet dönemlerinizin nasıl olduğu

Bir adet döngüsü 22 gün gibi kısa ya da 36 gün gibi uzun olabilir. Ortalama olarak, bir kadın yumurtalamadan sonraki 12 ile 14 gün arasında adet döngüsüne girer.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer 28 günlük bir adet döngünüz varsa, döngünün ortalarında yumurtlamanın olması olasıdır. Eğer kısa bir adet döngünüz varsa, adet döneminin bittiği günlerde yumurtlamanız olasıdır. Uzun adet döngüsü, adet döneminiz bittikten iki hafta sonrasına kadar yumurtlamayacağınız anlamına gelir.

Kadınların yaklaşık yarısından daha fazlasında yedi günden daha uzun değişen bir döngü uzunluğuna sahiptirler. Eğer adet döngünüz bir sonraki ay farklılık gösterirse, doğurganlığınızın yüksek olduğu zaman aralığı her dönem arasında yaklaşık bir hafta değişebilir.

Bu değişkenlikten dolayı adet döngüsü boyunca her iki-üç günde bir seks yapılması önerilmektedir. Yumurtlamak üzere olduğunuzu düşündüğünüz günlere yoğunlaşmanız daha etkilidir. Ayrıca, her iki-üç günde bir yapılan seks, günlük sekse kıyasla sperm kalitesini artırır.

Yumurtlamak üzere olduğumda nasıl anlarım?

Yumurtlama zamanı çok belirgin şekilde farkına varabileceğiniz gibi herhangi bir değişiklik de fark etmeyebilirsiniz. Hamile kalmayı planlıyorsanız, vücudunuzdaki değişikliklere odaklanmalısınız. Yumurtlama belirtileri bir sonraki adet dönemine yaklaşık üç hafta kala kendini göstermeye başlar. Aşağıdaki belirtileri görmeye çalışınız:

 • Islak, esnek ve yumurta akı şeklindeki vajinal akıntının artmasıdır. Buna doğurganlık sıvısı da denir.
 • Karnın bir tarafında görülen rahatsızlık (yumurtlama ağrısı)
 • Kendiniz daha seksi hissetmek

Doğurganlığın yüksek olduğu günleri anlamanın basit yollarından birisi her gün servikal mukusu kontrol etmektir. Çünkü mukus sıvısındaki değişiklikler yumurtlama döneminin en kolay fark edilen belirtilerindendir.

Doğurganlık penceresi hakkında daha fazla bilgi edinmek için “yumurtlama hesaplayıcı” da kullanabilirsiniz.

Adet düzensizlikleri hamile kalmayı zorlaştırıyor mu?

Düzensiz adet dönemleri olan kadınların adetleri düzenli olan kadınlara göre daha doğurgan oldukları söylenemez. Ancak dönemlerin düzensiz olması veya 36 günden fazla bir arayla olması durumunda bir uzmana görünmekte fayda var.

Bazı durumlarda, düzensiz adet döngüleri “polikistik över sendromu (PCOS)” veya “tiroid bozukluğu” gibi koşullar nedeniyle de olmaktadır. Bu koşullar hamile kalma şansınızı etkileyebileceğinden dolayı tıbbi yardım alınması önemlidir.

Daha düzensiz adet döngüleri gebe kalma şansının yüksek olduğu takvimin kestirilmesini zorlaştırır. Bu nedenle servikal sıvıyı günlük olarak kontrol etmeniz daha pratik olacaktır. Bu sıvıyı fark ettiğinizde her iki ila üç günde bir seks yapınız. Ya da sadece döngü boyunca düzenli seks yapmayı da daha kolay bulabilirsiniz.

Bazı kadınlar en verimli oldukları zamanı kesin olarak belirlemek için yumurtlama kitleri kullanır. Bu kitlerin çoğu yumurta salınmasını tetikleyen “luteinizan (LH)” hormonuna göre çalışır. Bu kitleri kullanarak adet döngünüz esnasında hamile kalma şansınızın en yüksek olduğu zamanı belirleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  ben 3 kere bebeğimi kaybettim ikisi karnımda öldü birtanesini de kürtajla aldırmak zorunda kaldım.çünkü bebeğim çok yavaş gelişiyordu.sağlıklı bir bebeğe hamile kalmayı her anne gibi bende istiyorum.ama herşeyden önce hayırlısı diyorum.hamile kaldığımda her gün kolumdan iğne yapılacak.ne yapalım herşeye razıyım.yeterki sağlıklı bebeğimi kucağıma alayım.allah herkese sağlıklı bebek nasip etsin.çünkü önemli olan da o………

  Sağlık

  öncelikle başın sagolsun canım yüce rabbim neyi hayırlı görürse ol dedimi oluverir hepimiz onun elindeyiz napalım bebişin için katlanmak zorundasın allahım aratmasın hepimize banada sanada bütün bebek bekleyenlerede versin rabbim bol bol dua et

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hafta Hafta Gebelik
Bebekte Kafa Büyüklüğü
Hamilelikte Mide Bulantısı
Bebekler Ne Zaman Görmeye başlar
DİŞ ÇIKARMA BELİRTİLERİ
Gebeliğin 20. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.