Sponsorlu Bağlantılar

Rahat olun, strese girmeyin. Gebe kalamayacağınız korkusuna kapılmayın.
Adet düzeninizi takip edin, gebe kalabileceğiniz muhtemel günlerde cinsel ilişkide bulunmaya özen gösterin.
Eşinizin sigara ve alkolü bırakmasını sağlayın,hayatını düzenlemesine yardım edin.

Eşinizin kalın ve sıkı pantolon,iç çamaşırı giymesini engelleyin.Sauna ve sıcak banyolardan kaçınmasını tavsiye edin.
İlişkiden 2 saat önce eşinizin sert bir kahve içmesi sperm hareketlerini uyaracaktır.

En uygun pozisyonda cinsel ilişkiye girin.
İlişki sonrası belinizin altına yastık koyup bir saat yataktan kalkmayın,yatak odasının fazla sıcak olmamasını sağlayın.
Sabah erken saatlerde cinsel ilişkiye girmeye çalışın.Sabahları sperm kalitesi en iyi durumda olmaktadır.
Cinsel ilişkiyi bir ev ödevi olarak görmeden isteyerek eşinizle birlikte olun.Orgazm olmak vagina salgısının ph derecesini değiştirmekte ve spermin rahim ağzından daha hızlı geçmesini sağlamaktadır.Gereğinden fazla, sık cinsel ilişkiye girmekten kaçının.
Daha önce gebelikten korunmak için değişik yöntemler kullanmışsanız bunların olası etkileri için doktorunuza danışın.
Adet düzensizliği var ise gereken tedavi ile adet düzenini sağlayın.
Servikal mukus gereğinden koyu ise inceltici özel ilaç kullanmak gerebilir.
Günlük beslenmenize dikkat edin.Dengeli ve düzenli beslenin.Süt ürünlerinin içindeki galaktose ismi verilen madde yumurtlama fonksiyonunu arttırmaktadır.Bol miktarda süt,süt ürünü ve yoğurt tüketin.Enginar ve taze fasulyeyi tüketmeyi unutmayın.Aşırı kırmızı et ve yağlı yemek tüketmeyin ,östrojen düzeyini olumsuz etkileyebilir.
Aşırı olmamak şartıyla hafif eksersiz yapın.
Doktorunuzun haberi olmadan hiçbir ilaç kullanmayın.
Adetlerim düzensiz,yumurtlamam ne zaman olmakta?
Bu soruyu bir çok kadın kendi kendine veya hekimine sormaktadır. Ne zaman yumurtlamam oluyor? Yumurtlama gününü anlamak için bazal vücut ısısı ölçümü yapılabilinir,düzenleyici ilaçlar kullanılabilinir, bitkisel içerikli haplar alınabilinir veya yumurtlamayı gösteren özel testler yapılabilinir.
Adet düzensizliği var diyebilmek için adetlerin 7 günden fazla bir süre erken veya geç olması gerekmektedir.Başka bir ifade ile 21 günden daha sık veya 35 günden daha seyrek olması adet düzensizliği anlamına gelir.Her 10 kadından 2 tanesinde adet düzensizliği görülmektedir.Adet düzensizliğinin en sık sebepleri kötü beslenme ,kontrolsüz diyet,kronik yumurtlama bozukluğu,hormon bozuklukları,guatr ve bazı böbrek üstü bezi hastalıkları,polikistik over,yumurtalıkover kistleri varlığı,aşırı eksersiz ve kontrolsüz spor vs.dir.
Adetleriniz düzensiz ise ve gebe kalmayı planlıyorsanız kolay gebe kalabilmek için doktorunuzla görüşüp öncelikle adetlerinizi düzene sokun.
Bazal vücut ısısının ölçümü ile yumurtlama zamanı tespit edilir mi?
Bazal vücut ısınızı ölçerek yumurtlama gününüzü tespit edebilir, luteal fazın ne kadar sürdüğünü saptayabilirsiniz.Vücut ısısı yumurtlamanın oluşmasıyla birlikte yükselmektedir.Bu şekilde adet düzeninizdeki yumurtlama gününüzü tespit edebilirsiniz.
Kendinize dijital iyi bir termometre alın.Uyanır uyanmaz yataktan daha çıkmadan vücut ısınızı ölçün, çünkü hareket etmeniz ısıyı yükseltir ve bu yanıltıcı olur.
Adetinizin ilk günü itibariyle ölçüme başlayın.Her gün aynı saatte ölçüm yapmaya özen gösterin.ölçümden elde ettiğiniz değeri kartınıza işaretleyin.Isıda ani bir artış 0.4-0.6 derece gibi olur ise bu yumurtlamanızın 24 saat içinde olacağını gösterir.Bu ısı artışından sonra ölçmeyi bırakmayın, devam edin ve yeni adet ile tekrar yeni kartınıza işaretlemeye başlayın.
Aynı işlemi 3-4 ay yaptıktan sonra yumurtlama gününüzü keşfedecek ve luteal faz dönemizin uzunluğunu hesaplayacaksınız.Eğer yapamıyorsanız mutlaka doktorunuzdan size öğretmesi için yardım isteyin.
Progesteron gebe kalmayı kolaylaştırır mı?
Progesteron bir kadınlık hormonu olup birden fazla etkisi vardır.Rahmi, rahim ağzını, vaginayı ve tiroid bezlerini direkt olarak etkilemektedir.Hamile kalmayı kolaylaştırmakta ,bebeğin gelişimine ve büyümesine katkı sağlamaktadır.Progesteron seviyesindeki düşüklük luteal faz ıyumurtlamadan sonraki 14 günlük süre bozup hamile kalmayı zorlaştırmaktadır.
Progesteron kremleri,vaginal tabletleri vücudun günlük ihtiyacını karşılayıp östrojen dengesini düzenlemektedir.
Kadınlarda yumurtlama esnasında 2 tane hormon yapılmaktadır.Bunlar östradiol ve progesterondur.Bu iki hormon birlikte bir denge içinde hamile kalmayı ve gebeliğin devamını sağlamaktadır.Progesteronun en büyük etkisi yumurtlama sonrası mukus u rahim ağzı salgısıdeğiştirmek ve rahim içini döllenmiş yumurtanın yerleşmesi için hazırlamaktır.Bu esnada progesteron etkisine bağlı olarak vücut ısısı da artmaktadır.Kısa sürede gebe kalamayan veya daha önce düşük yapmış hastalarda sağlıklı bir gebelik başlangıcı için yumurtlama tarihi itibariyle doktorunun tavsiye ettiği şekil ve sıklıkta kullanmaları faydalı olabilmektedir.
Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir?
Kadının 35 yaşından büyük olması
Düzensiz adetler
Endometriyozis hastalığı
Cinsel ilişki ile geçen hastalık hikayesi
Genital organlarda geçirilmiş ağır iltihabi hastalık öyküsü
Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak
Devamlı değişik nitelikte ilaç kullanımı,sigara ve bağımlılık yapan alışkanlıklar
Kronik hastalıkların varlığı kalp ,karaciğer şeker ve guatr hastalığından herhangi birinin olması
Epilepsi ve psikolojik rahatsızlıklar
Erkeğin testislerinden kaza geçirmiş veya ameliyat olmuş olması

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
30 Ekim 2007

ben 5 aylık hamileyim fakat bunların hepsine dikkat ediyorum.eşim içki sigara kulanmıyor.haftada 3 kez düzenli ilişkiye giriyoruz.hiç korunmadım.fakat hamile kalamıyorum….

Sağlık
2 Kasım 2007

ben eşimle adet bitimine bir gün kala ilişkiye girdim ve ertesi gün hiç kanamam olmadı sizce hamile kalınabilinirmi böyle bir durumda

Sağlık
24 Aralık 2007

bende 2 yıllık evlıyım fakat hamıle kalamadm doktora gıttım ve butun testlerımde sorun yok esımde gıttı fakat hala hamıle kalamıyorum doktorum tıbta gızlı gebe kalamama dıe bısı soledı yanı hıc bır sorunum yok ama gebe kalamıyorum napmalıyım yardımcı olun

Sağlık
25 Aralık 2007

her ay düzenli adet görürdüm hiç günüm şaşmazdı bu ay 5 gün gecikti acaba hamile olabilir miyim ? test alıp negatif çıkmasından korkuyorum

Sağlık
1 Nisan 2008

merhaba ayın 30 unda ilişkiye girdim adetliydim ve adetimin 3.cü günüydü acaba hamile olma olasıılığım var mıdır çok merak ediyorum ….cevaplarsanız sevinirim…

Sağlık
1 Nisan 2008

adetliyken ilişkiye girdim ve kanamam yok denilecek kadar azaldı hamile olabilir miyim çok merak ediyorum….teşekkürler….

Sağlık
1 Nisan 2008

merhabalar….adetimin 3.cü günü ilişkiye girdim hamile olabilir miyim ayrıca kanamam yok denilecek kadar azaldı ve hamile olup olmadığımdan çok korkuyorumm cevaplarsanız sevinirim RUMUZ: gençlik

Sağlık
2 Nisan 2008

merhaba ben 2 yıllık evliyim fakat hamile kalamıyorum .doktorum bana polikistik overim oldugunu söledi.yumurtlama sorunum vardı fakat yumurta büyütücü ilac kullandım ilaç bitiminde yumurtamın capı 13 mm di. üstüne birde saatli iğne yaptırdı yani 32 saat sonra eşimle birlikte oldum igne sonrasında yumurtam 17-18 mm arsında oldugunu sögledi zaten catlaması için bu kadar olması gerkiyormuş.ertesi gün doktorum yumurtamın catladıgını söyledi .bekledik ve bu seferde basarısız olduk.artık umudum kalmadı .ne yapmalıyım isce banad bir fikir verebilirmisiniz tesekkürler..

Sağlık
5 Mayıs 2008

merhaba ben 2 ay boyunca adetim iki gün geldi normalde 4 gün gelirdi 7 aylık evliyim bebeğmizin olmasını çok istiyoruz bu ay ise mayıs 1 2008 de gelmesi gerekiyordu ama bugün ayın 5 i hala gelmedi hamile olabilirmiyim test yaptım negatif çıktı 4 gün erken olduğu içinmi hamileliği gösteremiyor olabilirmi acaba test belli zamanlık hamileliği mi gösterir ilginize teşekkürler cevaplarsanız çok sevinirim

Sağlık
26 Mayıs 2008

merhaba benim adet düzensizliği vardı.doktora gittim tüm testleri yaptırdım bir sorun çıkmadı.rahim filmi çekildi kanallarda temiz çıktı.bende ki sorun yumurtalıklarımın büyüme yoktu. tedaviye kasım ayında başladım.adet görmem için önce progestan kullandım adetlerimin 5.günlerinde yumurta büyütüçü klomen kullandım 3 ay kullandım yumurtalarda fazla büyüme olmadı. iğne tedavisi ile yumurtalar 17 ile 18 arasında büyüme gösterdi.aşılma yapıldı tutmadı.2.aşılama haziranda yapılacak fakat bu arada hamile kalabilirmiyim.cevaplarsanız çok sevinirim.teşekkürler…….

Sağlık
27 Mayıs 2008

merhabalar kızlık zarı bozulmadan hamile kalına bilirmi cevablarsanız çok sevinirim

Sağlık
4 Temmuz 2008

kızlık zarı bozulmadan hamıle kalına bılır mı

Sağlık
17 Temmuz 2008

bunu ögrenmek cok basit burda arayacagına doktora bas vurursan cvbınıda alırsın

Sağlık
11 Ağustos 2008

2yıllık evliyim 5aydır eşimle korunmuyoruz hamile kalamadım adetim düzenli evlenmeden yumurtalıklarımda büyüme vardı 2 sene tedavi gördüm dosinteks adlı ilaç kullandım hamile kalmamamın nedeni ne acaba

Sağlık
30 Ağustos 2008

hamile kalmak için adetin kaçıncı günü ilişkiye girmeliyim

Sağlık
30 Ağustos 2008

Adetten ortalama 6-8 gün sonra olarak biliyorum. Bir kaynakta; Yumurtalık yeni oluşmaya başlarken onu en verimli yakalayacağınız süre adet gününden 6-8 gün sonra hamile kalınabilinir olarak okumuştum.

Sağlık
6 Eylül 2008

adetten sonra hamıle kalabılırmıyım

Sağlık
11 Eylül 2008

8 yaşında bir kızım var 3 yıldır korunmuyoruz doktora gidip testlerimi yaptırdım yumurtaklıkların zayıf dedi iğne verdi gonal f 300 puregon 300 kullandım yumurtalık takibine alındı boyutu 13′e kadar çıktı hsg filmi çektirdim sol tarafta batın opak madde pasajı izlenmemiştir sonucu çıktı bütçem kısıtlı olduğu için devam edemedim bana yardımcı ola bilirseniz sevinirim

Sağlık
14 Eylül 2008

ben 1 seneleık evlıyım ve son dort aydır tedavı altındayım aslında duzuensız adet ıcın doktoruma gıtmıstım ve bununla beraber bebek dusunup dusunmedıgımı zı sordu ve bızde ıstedıgımızı soyledık yumurtalarımgec buyuyo ve bunun ıcın genoflen ıgne oluyorum ılk asamada genophone hap kullanmıstım pek fazla etkılemedı buyuzden ıgneye gectık 3 aydır tedavıdeyım bu ıgnelerı de oldum ılıskı onerdıgı gunlerde ılıskıdede bulunduk catlatma ıgnelerınden sonra ılıskılerımızı duzenlı yaptık ama sonuc yıne negatıf buay reglıden sonra rahım fılmı cektırmem gerektıgını soyledı sızce bu asamadan sonra ne olacak bılgı verırsenız sevınırım

Sağlık
25 Eylül 2008

1yıl 1aylık evliyim daha önce bir düşük yaptım yaklaşık 4aydır korunmuyoruz ancak hamile kalamıyorum kısır olma ihtimalim varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim.

Sağlık
23 Ekim 2008

slm herkese 12 yaşında bir oğlum var 3 yıldır korunmuyoruz faakt ikinci kez gebe kalamadım dr. herşeyin normal olduğunu söyledi rahim filmide çekildi rabbim isteyen herkesin kucana bebiş verir inş. benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşrlar varmı

Sağlık
18 Kasım 2008

slm esım 3 aylık bır bebek karnında oldu ve bız kurtaj yaptırdık esım ne zaman gebe kala bılır ve ne kadar dınlenmesı gerekıyor tşk kolay gelsın

Sağlık
3 Aralık 2008

slm ben kürtaj oldum eşimin haberi olmadıgı için kürtajın 2. günü ilişkiye girdim acaba hamile kalabilirmiyim 1.5 aydır adet görmüom lütfen hemen cevap yazarsanız sevenirim

Sağlık
3 Aralık 2008

merhabalar ben iki yıllık evliyim birsene önce doğum yaptım bebeğimi ters geldiği için doğumda kaybettim yedi aydır bebek yapıyoruz hala bir sonuç almadık bu süreç normalmidir cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim

Sağlık
17 Ocak 2009

slm ben 2yıl 4aylık evliyim 1sene 4 aydır korunmuyoruz bütün testleri yaptırdım hsg filmi çektirdim temiz çıktı eşimde test yaptırdı onunkiside temiz çıktı bu ay klomen kullandım ama yumurtalıklarım küçümüş 8cm falan ilacı kullandım faydası olmadı bi 2-3 ay daha kullanacakmışım klomen faydası olmazsa çatlatıcı iğne yapacaklarmış korkuyorum onlarda fayda etmezse diye bana önerebileceğiniz bi bitki falan varmı aktarcıdan sordum hayıt tohumu iyi gelir dedi sizca ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

Sağlık
1 Şubat 2009

2.5 yaşında bir kızım var 9 aydır korunmadığım halde hamile kalamıyorum testler normal çıktı herhangi bir sorun yok denildi.rahim filmi çektirmem gerekirmi cevaplarsanız sevinirim..

Sağlık
11 Şubat 2009

slm 1,5 yıllık evliyim 1 yıl önce kürttaş oldum 3 aylık hamileydim bebgimin alp atışları durdugu için kürttaş oldum 1 yıldır korunmadığım halde hamile kalamıyorum dr gittim yumurtalıklarımın calışmadıgını söyledi şimdi rahim filmi cekilecem umarım iyi cıkar bazen ilk hamilelikte kürttaş oldmak iyi degilmiş diye duydum gebe zor kalınıyormuş ben cocugumun olmasını cok istiyorum bazen düşünüyorumda aceba cocugum olmuyacakmı bana yardımcı olun..( Allahım herkeze cocuk nasip et yarabbimm.(AMİN)

Sağlık
28 Şubat 2009

slm ben 1,5 yıllık evliyim eşimle 1 aydır korunmuyoruz normalde adet günüm 01.03.2009 tarihinde olucak. kasıklarım ağrıyo,hafif ağrılarım var. hamile kalma olasılığım düşükmüdür? yumurtlama belirtilerinin hepsi ay içinde olmuştu bana, bana bilgi verin lütfen Allah herkese hayırlı bebek versin

Sağlık
28 Şubat 2009

2 aydırki addet düzensizligi 7 gün sürüyodu 3 gün oluyorum acaba hamile kalma riskm varmı endişeleniyorum

Sağlık
15 Mart 2009

merhaba
adettim bitti ayni günde esimle iliskiye girdim ertesi gün yine kan geldi ve yine adettliyim gibi kan geliyor bu normal mi hamile olabilirmiyim.şimdikten tessekür ederim

Sağlık
5 Mayıs 2009

merhaba ben de bebek istiyorum ve 8 aydır korunmuyoruz ama olmuyor doktora gittim smear testi ploraktin testi ve poligesteron testi istedi hepsini yaptırdım progesteron testi sonucunu bugün aldım değerler şöyle

Test Adı Sonuç Birim Referans Değer Açıklama
PROGESTERON 10.3 ng/ml
FOLLİKÜLER 0,2-1,5 ng/ml
LUTEAL 1,7-27 ng/ml
POST MENAPOZ 0,1-0,8 ng/ml
MİD 0,8-3,0 ng/ml
ERKEK 0,2-1,4 ng/ml

bu nedemek lütfen biri bana açıklasın kafayı yicem zaten bu değerlerle hamile kalabilirmiyim eşimde perşembe test yaptıracak sperm testi ama benim bulantılarım var her akşam düzenli olarak acaba psikolojik olabilirmi lütfen bilen biri cevap yazsın…

Sağlık
29 Mayıs 2009

MEVLAM HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN DİYORUM ÖNCELİKLE BENZER SORUNLARI BENDE YAŞIYORUM YALNIZ ŞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUM KİŞİNİN AKLINDA HEP BEBEK SEVDASI DOLANDIĞI SÜRECE OLMA İHTİMALİ VARSADA BU SÜRE DAHADA UZUYOR,EVVELA TEDBİRİMİZİ ALIP TAKDİRİNİ ALLAHA BIRAKMAK LAZIM TEVEKKÜL ETMEK LAZIM BİLİYORUM ZOR AMA O,İSTEYENE VERMESEYDİ,İSTEMEYİ VERMEZDİ ÖYLE DEĞİL Mİ???.. HEPİNİZE SABIR DİLİYORUM

Sağlık
4 Haziran 2009

ben 16 yaşında vlendim şu an 18 im ve hiç korunmadımız halde hamile kalamadım doktora gittik yaşım küçük dedi ve rahim filmi çekmedi ama testler sorunsuzdu sadece eşimin sperm sayısı düşükmüş ama önem sencek kadar deil dedi ama nie olmuyo

Sağlık
8 Haziran 2009

ben adetime 3 gün kala ilişkiye girdim boşalma olmadı ve 4 gün sonrada adetim geldi bu ay çok korkuyorum arada kasık ağrılarım oluyo acaba hamile olma ihtimalim varmı ltfen yardım edin

Sağlık
18 Temmuz 2009

slm ben 18 yaşındayım 1 yılık evliyim 3 ay önce hamile kaltım bebeğim karnımda öldü kürtaj oltum acaba yine hamile kalabilirmiyim zaden çok zor hamile kalmıştım kürtaj olalı 15 gün geçti acaba nezaman adet olurum lütfen ablalarcvp yazın

Sağlık
28 Şubat 2010

benim de çocuğum olmuyo doktorum kist olduğnu söyledi daha sonra akınttı ama hala hamile kalamıyrm ne yapmam gerek eşim ve ben de ç0ok istiyorz şu an da 6 günüm geçti fakat test yapmatya korkuyorum çıkmaz diye moralimi bozmak istemiyorum ne yapmam gerek lütfen yardım edin

Sağlık
28 Mart 2010

18 yaşıma yeni girdim 2 seneye yakın evliyim benimde hiç bi sorunum yok ama hamıle kalamıyorum yumurtalıklarım da hiç sorunum yok eşiminde hiç bi sorunu yok ama bi turlu hamile kalamıyorum cok üzülüyorum ne olur cevap

Sağlık
28 Mart 2010

18 yasıma yenı gırdım ama hamile kamamıyorum 2 seneye ylın evliyim doktorum hiç bi sorunun yok dedi yumurtalıklarımda calısıyo eşiminde bi sorunu yok ama bi türlü hamile halamıyorum

Sağlık
31 Mart 2010

bebek istiyorum ama olmnuyor

Sağlık
31 Aralık 2010

bır bayan yukarıda hangı gunler arasında hamıle kalma olasılıgı yuksek dıye sormustu;genellıkle edet donemının 14.gununde ıhtımal yuksek ama tabıkı bunyeye gore degısıyor kımı ınsanlarda ıse adet bıtımının ılk gunlerı daha etkılı bır doktora gorunmek en dogrusu o daha net bır cetvel cıkaracaktır Allah herkesın yardımcısı olsun sabır versın.

Sağlık
9 Mart 2011

bn 17 yasındayım altı aylık ewlıyım esımle bırlıkte bır cocuk ıstıyoruz ama olmuor ewlendıgım sıralar 4 ay adetım gecıktı hamıleyım sandım doktora gıttım kac defa deılsın dedı sonra ılac werdı adetım geldı adetım bıtıkten sonra sureklı ılıskıye gırdım acaba hamıle kalmıs olabılırmıyım lutfen cewap werın

Sağlık
26 Haziran 2011

eşimle beraber oluyoruz cinsel ilişkiden ama cocuk istiyoruz günde kac kes boşalmam gerek bunu bana tam olarak detaylı anlatırmısınız

melike
26 Eylül 2012

merhaba ben 4 aylık evliyim ilk gebeliğimde kimyasal gebelik dendi ve düşük yaptım o bi kazaydı ama şimdi olmamasından korkuyoruz ve bi süredir korunmuyoruz adet günüm henüz geçmedi zayıflamak için bitkisel çay içiyordum bi sakıncası olurmu daha bi haftadır içiyorum eğer hamileysem bi sorun olurmu lütfen aydınlatın

nihal
4 Eylül 2013

merhaba doktorum ben 4 ay once ameliyat oldum yumurtalikim 1 ri alindi simdi ben tekrar hamile kalmisim ne yapiyim doura bilirmiyim yoksa aldiriyimmi?

nermin
2 Aralık 2013

Ben hcg testine gore 3 haftalik hamileyim henuz dr gitmedim 2haftadir bel agrim 1haftadir surekli kasik agrim vardi iliskiye girdik tum agrim gecti bi sorun olabilirmi normalmi

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Rahim Uru
Rahim Kanseri
Cinsel isteksizlik
Vajina Ağrısı
Ağrılı Adet
Vajinal Akıntıya Şifalı bitkiler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.