HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

 

Her adet döneminde kadının vücudu özellikle yumurtlamadan sonra hamileliğe hazırlanmaya başlar. Ve bu

dönemde pregesteron dediğimiz rahimin iç duvarını besleyen kalınlaştıran bir hormon yükselmeye başlar. Ve buna bağlı olarak göğüslerde dolgunluk, ödem hali gelişebilir. Eğer bu arada yumurtlama sırasında döllenmede gerçekleşirse ve gebelik oluşursa o zaman bu artarak devam eder. Dolayısıyla esasında yumurtlama evresinden itibaren gebeliğe benzer belirtilerle karşılaşabiliyoruz. Onun için adete yakın dönemde gebe kalmamış olsa bile, kişiler, “Acaba bunlar gebelik belirtileri mi?” diye düşünebiliyorlar. Yumurtlama sırasında döllenme gerçekleşirse yedi ile on gün sonra bu döllenen yumurta ve spermin oluşturduğu embriyo dediğimiz bebek, rahme yerleşiyor ve bu noktadan itibaren başka hormonlar da salgılanmaya başlıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bazen bu dönemden itibaren de bulantı gibi bir gebelik belirtisine rastlayabiliyoruz. Bazen, bu yerleşme sırasında hafif bir ağrı, kramp ve minik bir kanama da olabiliyor. Yerleşme kanaması, esasında erken bir adet ile karıştırılabiliyor. Ve gebelik bu şekilde atlanmış da olabiliyor.

 

Erken dönemde yorgunluk, sürekli bir uykulu hali, baş ağrısı, bel ağrısı gibi belirtiler de gebeliğin belirtileri olabiliyor ama bunların başka şeylerle karıştırılmaması önemlidir. Ancak en önemli gebelik belirtisi, adetin gecikmesidir. Özellikle düzenli adet gören kadınlarda eğer adet gecikmesi oluyorsa ve bu kişinin bir cinsel aktivitesi de söz konusuysa mutlaka gebelik açısından değerlendirilmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamilelikte Kasık Ağrısı
Yalancı Gebelik
KASIK AĞRISI
Gebeliğin 39. Haftası
Gebe Kalma Günleri
Gebeliğin 6.Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.