HAMİLELİKTE SİGARA İÇMEK
Gebelikte anne adaylarının dokuz ay boyunca içeceği sigara karınlarındaki bebeklerini direk olarak etkiler. Tutulan istatistiklere göre hamilelik boyunca sigara alışkanlığını devam ettiren anne adaylarının bebekleri, hiç sigara içmemiş veya en azından hamilelik döneminde sigaraya ara vermiş anne adaylarının bebeklerine oranla daha zayıf dünyaya gelmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sigaranın içerisinde bulunan nikotin maddesinin bebeğin zeka gelişiminde kullanılacak oksijenide yok edecek olmasıdır. Bebeğin fiziksel gelişiminin de tehlikeye girebileceği gibi ileride de gençlik döneminde kilosu diğer çocuklara oranla daha düşük ve boyları daha kısa olma olasılığı oldukça yüksektir.

Bazı durumlarda sigara bebeklerde zeka geriliğine kadar kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Sigaranın içerisinde bulunan binlerce sağlığa zararlı maddelerden bir tanesi olan NNK, hamilelik döneminde vücuda sigara sayesinde alındığında göbek kordonu sayesinde bebeğe de ulaşarak onun DNA moleküllerine zarar vermeye başlar ve bebeğin ileriki dönemlerde kanser hastalığına yakalanma riskini arttırır.

Sigara içen annelerin bebekleri doğduktan sonra bebeğin ilk idrarında NNK maddesi bulunmuştur. Buda yapılan tüm bu teşhislerin doğruluğunun bir kanıtıdır. Bunun dışında sigaranın düşük yapma ihtimalini de arttırdığı yapılan son araştırmalarda açıkca görülmektedir. Bu oran sigara tüketen annelerde yaklaşık olarak %50 oranında daha fazladır. Bu sebepten ötürü de en azından gebelikten dört ay önce anne adayının sigarayı bırakması ve vücudundan bebeğe geçebilecek zararlı mikropları atması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

SİGARANIN BEBEĞE OLAN ETKİLERİ
Sigara bilindiği gibi içerdiği karbonmonoksit, nikotin ve bunlar gibi binlerce madde sayesinde sağlık için oldukça zararlıdır. Genç veya yaşlı demeden her kişinin hastalıklara yakalanma riski aynıdır. Hatta bu risk anne adaylarının henüz doğmamış bebeklerine bile yansıyacaktır. Bu maddeler sigara tüketen kişiye zarar verdiği gibi bebeğe de oldukça zarar vermektedir.

Bundan da önemlisi henüz bebeğin metabolizması bazı yabancı olduğu ve daha önce hiç karşılaşmadığı maddelerle karşılaşacağından dolayı tutarsız ve garip tepkiler verebilmektedir. Anne karnındaki bebek henüz tam olarak gelişimini tamamlamadan bu zararlı maddelerle karşılaşacağından dolayı bebekte oluşacak etkileri hamilelik döneminde, doğum esnasında ve doğumdan sonraki yaşantısında sürekli karşısına çıkacaktır.

Temel olarak sigaranın bebek üzerindeki etkilerinden bahsedecek olursak; dünyaya gelen bebeklerin büyük bir bölümünde kilo sorunu bulunmaktadır. Düşük kilolu şekilde dünyaya gelmiş bebeklerde ileriki dönemlerde dış dünyaya alışma zorlukları ortaya çıkmaktadır.

Görevi bebeğin doğumdan sonra koruyuculuğunu üstlenmek olan antikorlar sigaranın içerisinde bulunan maddeler tarafından zarar görebileceğinden bebeğin bağışıklık sistemi kuvvetli olmayacaktır. Sigara içen annelerin yukarıda da bahsettiğimiz üzere düşük yapma ihtimalleri daha fazla olmakla birlikte bebeğin anne karnında ölüm durumu da oldukça yaygın karşılaşılan bir bulgudur. Anne adayının erken doğum riskini fazlalaştırabileceği gibi tıbbi ismi poş olan hamilelik zarının zamanından önce yırtılmasına da neden olabilmektedir.

Sigara içen anne adaylarının hamilelik döneminde meydana gelen kanamalarında  da artış olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte bebekte oluşan ve kendini ilerleyen yaşlarda gösteren zeka geriliği ve hiperkinetik durumu da sigaranın bebeğe karşı olan oldukça ciddi zararlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    bence annelere tavsie siga içmesinler hamıleyken onlara acımıorum cocuklarına acıorum yanı

    Leman

    Hamilelikte sigaradan ve pasif içeciliktende uzak drumak gerek ben çok zorlandım ama biraz başarılı olabildim..Emzirme dönemim biter bitmez elektroniksigara ovale ile de sigarayı bıraktım…Üstüme sinen koku bile bebeğimi rahatsız ediyordu..:( Aman içmeyin pis bir şey..bebeğinize zarar..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Erkek Bebek Belirtileri
Boşanma ve Çocuk
Yalancı Emzik Ne Zaman Kullanılmalıdır
Gebeliğin 30. Haftası
Bebekte Burun Tıkanıklığı
Tüp Bebek Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.