HAMİLELİK SONRASI DİYETHamilelik Sonrası Diyet

Yeni doğum yapmış tüm anneler gibi siz de muhtemelen gebelik esnasında aldığınız fazla kiloları hızlı ve sağlıklı şekilde vermek istersiniz. Hamilelik sırasında büyük öğünler ve fazla kaloriler almaya alışmışsanız, doğum sonrası diyet ile etkili şekilde kilo verdirecek bir diyet takip etmeniz gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yöntem 1: Emzirmeyi de göz önünde bulundurun

Emzirme, hem annenin çocuğunu beslemek hem de gebelikte kazanılan kiloları vermek için en etkili yollardan biridir. Eğer emzirme için uygunsanız, henüz mama ile beslemeye geçmemişse bebek, az bir çaba ile hızlı, doğal ve etkili şekilde kilo vermek için emzirmeyi deneyin.

  1. Daha fazla yiyin ve yine de kilo verin. Vücudunuz bebeğin beslenmesi için gerekli olan sütü üretmek için günlük olarak 500 kaloriden daha fazla harcar. Emzirme ile hızlı ve doğal şekilde kilo vermekle kalmaz diyetinizi değiştirmeden beslenmenize de devam etmiş olursunuz. Normalde gebelik sonrasında beslenmenizde gebeliğe göre biraz daha az yemeniz gerekir. Böylelikle daha az kalori almış olursunuz. Ama daha fazla yiyerek de düzenli olarak emzirme yaptırdıkları için kilo vermeyi başaran anneler de vardır.
  2. Fazla emzirme ve süt üretimi anne vücudunun daha fazla kalori yakması anlamına gelir. Eğer sadece emzirme ile bebeğinizi besliyorsanız maksimum süt üretimi ile zahmetsiz şekilde daha fazla kalori yakar ve kilo verirsiniz.

Yöntem 3: Gebelik Öncesi Diyet Şartlarına Dönme

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer emzirmemeye karar verdiyseniz veya çocuğunuz emzirmeyi kestiyse artık, gebelik öncesinde olduğu gibi bir normal kalori alımını içeren bir diyete geçebilirsiniz. Birçok kadın gebelik sırasında günlük olarak aldığı kalori miktarını 100 ila 300 arası arttırmakta ve daha fazla yiyecek tüketmektedir. Kalori harcamalarınızın gebelik öncesine dönmesiyle birlikte kilo vermeye başlarsınız.

  1. Öncelikle kalori ihtiyacınızı belirleyin. Günlük olarak tüketmeniz gereken kalori miktarı aktivite düzeyinize, kilonuza ve boyunuza bağlı olarak değişir. Çoğu kadın için orta düzey aktivite ile 1600 ila 1800 kalori arası kalori verilir.
  2. Günlük kalori alımını azaltın. Gün boyunca metabolizmayı canlı tutmak için sık ve küçük öğünlerle beslenin. İçinde kalori miktarı az olan yiyeceklerle beslenin. Açlığınızı gidermek ama aynı zamanda da az miktarda kalori almak için sebze çorbaları, çiğ meyve ve sebzeler, tam tahıllar gibi yağsız ve proteince zengin yiyecekler ile beslenmeye çalışın.
  3. Kendinizi kontrol etmeye çalışın. Öğün başına aldığınız kalorileri 400, ara öğünlerde ise 100 ila 200 kalori arası azaltınız. Eğer tatlılar ve yağlı diğer atıştırmalıklara karşı zaafınız varsa bu tür ürünleri alıp eve getirmeyiniz. Kendinizi beslenme konusunda kontrol altına almanın bir yolu da budur. Diyet hedeflerinize ulaşmak için buzdolabı ve mutfaktaki diğer sık kullandığınız yerlere diyetinizle ilgili hatırlatıcı bilgiler asınız. Bu şekilde diyetinize sadık kalmadığınız şeklindeki sıkıntıların önüne geçmiş olursunuz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da öğünleri kesinlikle atlamamanızdır.

Yöntem 3: Sağlıklı ve dengeli bir diyetle besleninDoğum Sonrası Zayıflama ve Diyet

Optimal ve sağlıklı bir diyet farklı türden besinler içermelidir. Vücudunuzun fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için enerji ve besine ihtiyaç duyar. Bebek doğduktan hızlı ve sağlıklı şekilde kilo verme için vücut daha çok potansiyele sahip olacaktır.

  1. Basit şekerler tüketmekten kaçınarak ve tam tahıllı gıdalar ile beslenerek günlük karbonhidrat ihtiyacınızı gideriniz. Tam tahıllardan alınan karbonhidratlar kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar, fazla yemekten alıkoyar ve aldığınız kalori miktarını azaltmanıza yardımcı olur.
  2. Meyve ve sebzelerden bol miktarda tüketin. Meyve ve sebzelerde bulunan temel vitaminler, mineraller, karbonhidratlar ve lifler hem sağlıklı bir metabolizma için hem de kilo vermeyi sağlaması açısından fayda sağlar. Ayrıca diğer yiyeceklere göre nispeten daha az kalori sağlar. Sebzeler mükemmel aperatifler meyveler ise tatlı isteğini en iyi gideren yiyeceklerdir.
  3. Az yağlı süt ve yağsız proteinlerin keyfini çıkarın. Yağsız süt veya yağsız süt ikamesi için ve az yağlı peynir veya süt ürünlerini satın alın. Derisiz tavuk göğsü veya balık filetosu gibi yağsız proteinlerden bol miktarda tüketerek hem temel amino asitlerini elde etmiş hem de kilo vermeyi uyarıcı yağsız enerji kaynaklarından beslenmiş olursunuz.

Uyarılar

  • Doğumdan sonra güvenirliği onaylanmamış, etkileri geçici ve sıkça reklamı yapılan diyetlere yönelmeyin. Vücudunuzun doğum sonrası süreci iyi atlatması için farklı temel besinlere ihtiyaç duyar. Yeterli ve dengeli beslenme için sağlıklı kalori kaynaklarına yönelmeniz önemlidir.
  • Eğer emziriyorsanız aldığınız günlük kalori miktarını gebelik öncesi döneme düşürmeyin. Anne sütü üretimi normalden daha fazla besin alınmasını gerektirir ve bebeğiniz de sizin verdiğiniz süt ile kendisi için gerekli besinleri ve yağları alır. Eğer emzirme yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız bir diyetisyen ya da uzmana durumu danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Konak
Preeklampsi Önlenebilir mi
Minipill Doğum Kontrol Hapları
Spiral Kullanan Gebe Kalır Mı
Gebelik Şekeri
Gebeliğin 37. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.