Dişi canlının çeşitli sebeplerden dolayı yavru yapamamasına kısırlık denir. Kısırlık terimi her ne kadar dişiler için kullanılmakta ise de, bazı kere çocuğu olmayan erkekler için dahi kullanılmıştır. Nitekim kuranı kerimde cenabı Allah şöyle buyurmaktadır. “Göklerin ve yerin hükümranlığı Allan’ındır. Dilediği şeyi yaratır. Dilediğine kız çocuk, dilediğine de erkek çocuk verir. Yahut hem kız, hem erkek çocuk verir, dilediğini de kısır bırakır. O her şeyi bilendir ve her şeye gücü yetendir”

Sponsorlu Bağlantılar

Sebepleri:

Erkeğin veya kadının menisi (sperma)’nın azlığı, zayıflığı yahut da bozulmuş olması, kadın ve erkeğin hasta olması, sarhoşluk, ihtiyarlık, daha buluğ çağına gelmemiş olmaları, kişinin cinsel ilişkiyi çok yapması sebebiyle meninin kıvamının bozulmuş olması, işte bu sebepler çocuk olmasını engelleyebilir.
Bazen de kadının rahminin hasta olması, rahim kanalının kapalı bulunması. Rahmin normal konumunda olmaması, rahim ağzının birbirine kavuşup bitişmesi, kanal içinde şişlik bulunması, rahmin aşırı derecede rutubetli olması, kadının aşırı derecede şişman olması.

Erkek yönünden ise;

Erkeğinin cinsel organının kısa olması, aşırı derecede şişman olma,ı bu durumlarda erkeğin menisi, kadının rahmine pek az ulaşır. Penisin normalden uzun olması sebebiyle de meni bu uzun mesafede hararetini kaybederek rahme ulaşır, dolayısıyla gücünü azaltmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer sebepler;

Beynin, kalbin, mide ve karaciğerin zayıf olması da kısırlığın sebeplerindendir. Kadın ve erkeğin cinsel temas zamanında, her birinin menisinin inzali, diğerinkinden önce veya sonra olması, kadının inzal (orgazm)dan sonra aşırı hareketlerde bulunması, doğrulması, ayağa kalkması veya inzal sırasında korku ve üzüntü gibi bir hal meydana gelmesi de gebeliği önleyici sebeplerden sayılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Krizinde İlk Yardım Nasıl Yapılır?
El Bileği Ağrısı
Meme Yapısı
Aerochamber
Ruh Sağlığının Korunması
Baldır Ağrısı önemli sorunların habercisi olabilir.
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.