Hamilelik Sırasında Adet Görülmez.

Bu sorunun cevabını daha iyi anlayabilmek için adet dönemi hakkında bazı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Doğurganlık çağına gelmiş bayanlarda belli zamanlarda devam eden yumurtlama faaliyetleri vardır. Bu faaliyetler sonucunda rahim duvarı kalınlaşır ve rahim yumurtayı besleyebilecek kan damarları ile donatılır. Eğer yumurta döllenmesi gerçekleşmez ise rahim duvarındaki bu damarlar çeşitli enzimler tarafından sindirilenerek vajinal kanal yoluyla dışarı atılır. Bu olaya biz adet dönemi yani menstrual siklus diyoruz.
Hamilelik sırasında ikinci bir yumurta oluşmayacağından dolayı Menstrual siklusta oluşmaz. Dolayısıyla bir bayan hamile kaldıktan sonra adet görmesi imkânsızdır. Bu durumda hamilelik sırasında görülen kan adetle alakalı değil hamilelikle alakalı bir durumdur.
Hamilelik döneminde görülen kan çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelir. Bu nedenlerden bazıları önemli iken bazıları da önemsiz durumlardır. Bazı kadınlar erken hamilelik dönemlerinde bu tür kanamaları sık sık yaşar. Bu kanamaların önemli olup olmadığı bir doktor muayenesi ile ortaya çıkmalıdır.
Gebelikte vajinan kanamalar:
Gebelikte meydana gelecek vajinal kanamaların bir çok sebebi vardır. Bunlardan en genel olanları cinsel ilişki, vajina veya rahimde meydana gelen polipler, düşük yada dış gebelik veya enfeksiyonlardır. Bu faktörlerden hemen hemen hepsi hamilelik için önemli noktalardır. Iç çamaşırında görülen kahverengi lekeler ve açık pembemsi kan lekeleri önemsenmelidir. Bu durumların ortaya çıkmasında önemli etkenler rol oynuyor olabilir. Iç çamaşırında görülen kahverengi veya kırmızı lekeler bir kadın doğum uzmanına danışılarak değerlendirilmeli ve bu lekelerin neden kaynaklandığı ortaya çıkarılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Not:makalemizde ki kırmızı yerlere tıklayarak. Ilgili diğer makalelere ulaşabilirsiniz. Sitemizin arama bölümünü kullanarak merak ettiğiniz diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamilelikte Vajina Akıntısı
gebeliğin 5.haftası
Hamilelikte Cep Telefonu Kullanmak Zararlı mı?
Gebelik Şekeri
Bebeklerde Konak
Gebeliğin 6.Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.