Her 10 hamile kadından 6-7’si bel ağrıları çekmektedir. Bu hesaba göre gebe bayanların %60-70 gibi bir oranı bel ağrısından şikayetçidir. Bu bel ağrıları genellikle 5 ila 7. Aylar arasında görülür. Çekilen her bel ağrısına bel fıtığı denemez Zira gebelerde görülen bel ağrılarında bel fıtığının rolü genellikle çok yüksek değildir. Bel fıtığını daha iyi anlayabilmemiz için öncelikle omurgamızın yapısını doğru bilmeliyiz. Omurgamız, başımızdan başlayıp kuyruk sokumuna kadar uzanan omurlar ile omurlar arasındaki disklerden(kıkırdak ve bağ dokudan oluşan yapı) oluşmaktadır. Bel fıtığı ise bu omurlar arasındaki kıkırdak yapının deforme olup buradaki sinirlere baskı yapmasıdır. Oluşan bu baskı nedeniyle gerçekten çok şiddetli ağrılar çekilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelikte bel fıtığı neden olur?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Hamilelikte bel fıtığından kaynaklı bel ağrılarının oranı oldukça düşüktür. Fakat bu oranın düşük olması bel fıtığı olmadığınız anlamına gelmemektedir.

** Hamilelikle birlikte artmaya başlayan relaksin ve progesteron hormonu vücuttaki kaslarda, bağ dokuda ve eklemlerde gevşemeye neden olur. Tabi ki bu yumuşamadan omurlar arasındaki diskler de nasibini alır. Yumuşayan omur arası diskler, artan kiloyla birlikte sinirlere daha fazla baskı yaparak bel fıtığına neden olur.

** hamileliğin ilerlemesiyle birlikte bebeğin ve annenin kilosu artığı gibi annenin vücut ağırlık merkezi de öne doğru kayar, anne öne doğru kayan ağırlık merkezini dengelemek için her geçen gün biraz daha geriye doğru kendini zorlar. Bu nedenle de bel diskleri sinirlere daha fazla baskı yapar ve bel fıtığı oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

** En sık görülen belirti bel ağrılarıdır. Çoğu gebede bel ağrısı görülmesine rağmen bazı gebelerin bel ağrıları onların günlük işlerini dahi yapmalarına engel olur.

** Yavaş yavaş başlayan bel ağrılarından ziyade aniden başlayan ve şiddetli olan bel ağrılarında bel fıtığından daha çok şüphelenilir.

** Eğer bel bölgenizden başlayıp kalçanızın içinden bacağınıza doğru yayılan, keskin ve şiddetli ağrılarınız oluyorsa bu durum siyatik ağrısı çekiyor olabilirsiniz.

** hapşırma, öksürme, ıkınma ve ani hareketler sonucunda bacağınızda bir uyuşma, karıncalanma ve sızlama oluyorsa yine bel fıtığından şüphelenilir.

Hamilelikte bel fıtığı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuza başvurduğunuzda ilk olarak doktorunuz sizi dinleyecek, size sorular soracak ve aldığı cevapları birer ipucu olarak değerlendirecektir. Doktorunuza gitmeden önce ağrılarınızın ne zaman başladığını, genellikle hangi durumlarda olduğunu, ağrı olduğunda bu ağrıları nerelerde ve nasıl hissettiğinizi, ailenizde başkalarında da bel fıtığı olup olmadığını not ediniz. Bu bilgiler doktorunuza oldukça önemli ipuçları verecektir.

Doktorunuzun yapacağı fiziksek muayene genellikte tanı koymak için yeterli olacaktır. Fakat konulacak teşhisi daha isabetli yapmak için sizden bir takım tetkikleri yaptırmanız istenecektir. İşte tam da bu noktada çok dikkatli olunmalı çünkü siz bir bebek taşıyorsunuz. Bebeğiniz olduğu için Radyasyonlu görüntüleme yöntemlerini, tomografiyi ve film çektirmeyi kullanmanız mümkün olmayacaktır. Bu durumda en doğrusu MR ile görüntüleme olacaktır.

Hamilelikte Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Oluşan bel fıtığı nedeniyle felç geçirme, kalıcı sinirsel bozukluklar veya bacakları kullanamama gibi çok ciddi bir risk yoksa ameliyata karar verilmeyecektir. Gerekli muayeneler sonucunda bel fıtığı olduğunuz kesinleşirse hemen ameliyat kararı almak yerine ilk olarak uygun bir fizik tedavi, ilaçlarla ağrıları azaltma veya istirahat ettirme yolu denenir.

Yukarıda bahsettiğimiz çok ciddi risklerin olduğu durumlarda ameliyata karar verilebilir. Hamileyken geçireceğiniz bel fıtığı ameliyatı, doğal olarak normal zamanda olacağınız bir ameliyattan daha riskli olacaktır. Ameliyatınız spinal Anestezi veya epidural anestezi altında ve bebeğinize zarar vermeyecek bir pozisyonda gerçekleştirilecektir. Gebeyken yapılan bel fıtığı ameliyatı sonrasında istirahat süresi biraz daha uzun tutulacak ve 2-3 hafta sonrasında doktorunuzun belirlediği programla egzersizlere başlayacaksınız.  Her şey yolunda giderse bebeğinizi normal bir doğumla dünyaya getirmeniz dahi mümkün.

Hamilelikte Bel Fıtığından Korunmak İçin ne Yapılmalı?

**İlk yapacağınız şey kendinizi korumak olacaktır.

** Ani ve sert hareketlerden kaçınmak zorundasınız.

** Omuz hizasının üzerindeki şeylere uzanmamaya dikkat etmelisiniz.

** Yerden bir şey alacağınız zaman belinizden değil bacaklarınızdan bükülerek hareket yapınız.

** Ülkemizin yolları ve kaldırımları malum! Yürürken önünüze bakarak yürüyün, ayağınızın boşa gelmesinden sakının.

** Hamileyim diye uzun süre hareketsiz kalmayın, belinizi zorlamayan egzersizler yapın.

** Günlük kıza mesafeli yürüyüş çok iyi gelecek, beliniz rahatlatacaktır.

** Çok yumuşak ve derin olan yatak ve koltuklardan uzak durunuz.

** Hiç değilse 9 aylığına tabanı çok sert veya topuklu ayakkabılara veda edin. Onun yerine hafif topuklu ortopedik ayakkabılar kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    Göndermiş olduğunuz yorumu OMURGA AĞRISININ TEDAVİSİ sayfasında bir makale olarak yayınladık. Emek verdiğiniz için teşekkürler. Çalışmalarınızıda başarı dileklerimizle.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamilelikte Bel Fıtığı
Bel İncinmesi İçin Egzersizler
Bel Fıtığından Korunmak
Bel fıtığı için egzersizler
Omurga Fıtığı İçin Tedavi Seçenekleri
Bel Fıtığı Kimlerde Görülür?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.