Hamilelik ve Cep Telefonu

Cep telefonu kullanımının sağlık üzerine etkileri ve zararları; özellikle son 10-15 yıldır, cep telefonu kullanımının yaygınlaşmasıyla sıklıkla konuşulmakta. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmakla birlikte sadece hamileler ve bebekleri üzerindeki etkilerine yönelik neredeyse hiçbir çalışma yok.

Sponsorlu Bağlantılar

ABD ve Kanada’nın ortaklaşa yürüttükleri ve yaklaşık 13 bin hamile kadının denek olduğu araştırmanın sonuçları 2008 yılında yayınlandı. Bu araştırmada, hamilelikleri sürecinde cep telefonu kullanan kadınların çocukları ile kullanmayan kadınların çocukları karşılaştırıldı. Her iki grup kadının çocuklarında fiziksel olarak bir fark görülmedi. Fakat hamileliklerinde cep telefonu kullanan kadınların çocuklarında özellikle okul çağında hiperaktivite ve duygusal dengesizlikler görüldü.

Günümüz şartları düşündüğümüzde böyle bir çalışmayı yapmak neredeyse imkânsız. Bu nedenle sonuçlarını yukarıda verdiğimiz araştırmaya güvenmek gerekiyor. Bu durumda yapılması gerek şey bebekleri cep telefonun zararlarından korumanın yollarını öğrenmek.

Bebeğimi Cep Telefonun Zararlarından Nasıl Korurum?
Aslına bakarsanız bebeğinizi en iyi koruma yöntemi cep telefonunuzu hiç kullanmamanız. Fakat günümüzde bunun neredeyse imkânsız olduğunu kabul edersek yapmamız gereken “en az zararla nasıl kurtuluruz?” sorusunun cevabını aramak olmalı.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Cep telefonlarına ne kadar yakınsanız o kadar fazla radyasyona maruz kalırsınız. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca cep telefonlarından uzak durmaya çalışınız.
  • Telefonla görüşme yapmanız kaçınılmazsa görüşmelerinizi mümkün olduğunca kısa tutunuz. Günlük telefon görüşmeleriniz yarım saati geçmesin.
  • Telefonunuzu üzerinizde taşımamaya özen gösteriniz. Taşımanız zorunlu ise bebeğinizden uzak tutmaya özen gösteriniz.
  • Sabah uyanmak için cep telefonunu çalar saat olarak kullanma gibi bir alışkanlığınız varsa derhal terk edin, hatta cep telefonunuzu yatak odanıza dahi almayın. Telefonla kalkmak yerine basit bir çalar saat alarak bu işi halledebilirsiniz.
  • Bir arama yaparken “ara” butonuna basar basmaz telefonu kulağınıza dayamayın, karşı taraf açana kadar bekleyip sonra kulağınıza dayayın. Aslında en güzeli bir kulaklıkla görüşme yapmanız olurdu

DİKKAT: En önemli uyarımızı en sona sakladık! Hamileliğin ilk 14 haftası çok önemlidir, bu dönemde bebeğinizin en fazla gelişim gösterdiğini ve organlarının oluşum dönemi olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Hamileliğin en kritik dönemi olan ilk 14 haftalık sürede cep telefonunu ve diğer radyasyon kaynaklarını hayatınızdan çıkarmanın bir yolunu bulunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?
Kısırlık İçin Hangi Testler Yapılır?
Ektopik Gebelik
Gebe Kalma İhtimali Nasıl Artırılabilir
Gebeliğin 7.Haftası
Gebeliğin 38. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.