HAMİLELİKTE CİLDİMİ NASIL KORUMALIYIMHamilelikte Cildimi Nasıl Korumalıyım

Hamilelik süreci, hormonal nedenlerden dolayı birçok değişikliklere neden olan bir dönemdir. Hamile kadınların vücudunda östrojen ve progesteron belirgin bir dizi değişimlere yol açar. Hamilelik sırasında da daha önceki gibi sağlıklı ve güzel bir cilt için cilt bakım rutininiz gözden geçirmeniz ve bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Normalden farklı olarak bu süreçte sadece sizin için değil aynı zamanda taşıdığınız bebek için de sağlıklı olabilecek ürünler kullanmanız gerekecektir.

Gebelikte Görülmesi Muhtemel Değişimler

**** Cildinizde meydana gelecek bazı değişimlere kendinizi hazırlayın. Vücudunuzun içinde büyüyen ve kendisi için bir yer açan bir bebeği taşıdığınızın farkındasınız. Bebeğin öncesinde de hormonlardaki değişim cilt üzerinde de etkili bir faktördür. Ciltte ortaya çıkan lekelerle mücadele etmek için en güvenli yol, kakao yağını losyon şeklinde kullanmaktır.

**** Cildinizdeki pigmentasyona dikkat edin. Hiperpigmentasyon nedeniyle koyu cilt lekeleri fark edebilirsiniz. Hamile olduğunuzda ve hormonal denge değiştiğinde cildinizde “melanin” artışına bağlı olarak gözle görülür farklılıklar ortaya çıkacaktır. Bu durum cildinizde lekelere ve koyulaşmalara neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

**** Sivilceleri patlatmaktan kaçının. Ergenlik zamanlarında ciltte akneler sıklıkla görülür. Benzer şekilde hamilelik esnasında da hormonal değişimler aknelere yol açabilir. Çoğunlukla, gebelik süreci bittiğinde sivilceler de kaybolmaktadır. Ancak “Chloasma (bazen “gebelik maskesi” olarak da anılır)” gibi sorunlar ise daha ciddi olduğundan doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Zararlı Ürünler ve Kimyasallardan Kaçının

**** Antiperspiranlardan (terleme önleyici) uzak durun. Bunların içinde bulunan alüminyum, gebelikte çok tehlikeli olabilir. Ciltten emilerek bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle deodorant alırken bebeğiniz için sağlıklı olmayacak alüminyum sülfat gibi bileşenler içeren ürünleri almaktan kaçının. Piyasada güvenle kullanabileceğiniz birçok ürün bulabilirsiniz. Yeter ki ne aldığınıza dikkat edin.

**** Tırnak bakımınıza özen gösterin. Oje ve oje çıkarıcılarının içinde “Formaldehit” ve “Toluen” gibi sert kimyasallar bulunabilir. Her iki kimyasal da koruyucu olarak kullanılmaktadır ve emilmesi halince cilt için son derece zararlıdırlar. Bu kimyasal ikisi koruyucular ve absorbe durumunda ciddi zarar verirler. Oje kullanımından tamamen vazgeçmenizden ziyade Formaldehit gibi kötü kimyasalları içermeyen ürünleri kullanmanız önerilir.

**** Kırışıklık kremleri ve diş beyazlatma ürünlerini kullanmayı da bırakın. Cilt veya diş beyazlatıcı ürünlerin içinde çoğunlukla “retinol” veya “tiyoglikolik asit” bulunur. Bunlar da hamilelik sırasında kaçınılması gereken diğer çok tehlikeli kimyasallardır. Kırışıklık kremleri de retinol içerebilir.

**** Dişlerinizi fırçalarken da dikkat edin. Diş beyazlatmak için kullanılan diş macunlarının içinde sert kimyasallar vardır. Gebelik sürecinde kullandığınız macunların içinde beyazlatıcı kimyasallar bulunmamalıdır.

Gebelikte Cildimi Nasıl Korumalıyımİşinize Yarayacak Ürünleri Temin Edin

**** Cilt bakımınızda kullanacağınız ürünlere karar verirken cilt tipiniz, ürünün içerdiği kimyasallar ve bebeğinizi göz önünde bulundurmanız akıllıca olacaktır. Bu konuda yapacağınız araştırmalar için internette başvurabileceğiniz birçok site ve bunun yanında satın alabileceğiniz birçok dergi bulunmaktadır.

**** Gerektiğinde uzmanlara danışmaktan çekinmeyiniz. Hamilelik sürecinde cildinizde döküntü veya kalıcı aknelerle karşılaştığınızda bir cildiye uzmanına görünün. Gebelik durumunuz göz önünde bulundurularak güvenli bir topik krem ​​gibi tedavi seçenekleri önerilecektir.

**** Cildiniz için doğal, yağsız ürünler tercih edin. Bu tür ürünlerin içinde kimyasal bileşen bulunmadığı veya az bulunduğu için daha güvenilirdir. Hatta bazıları sadece hamile kadınlar için özel hazırlanmaktadır. Reklamlardan takip ederek ya da kendiniz araştırarak içinde “sülfat” olmayan cilt bakım ürünlerine ulaşınız.

İpuçları

  • Ciltte kolay emilim için ve akne oluşturma olasılığını düşürmek için “nonkomedojenik” etiketli olan ya da mineral içeren makyaj ürünlerini tercih ediniz.
  • Cildinde hormonal değişimlere bağlı olarak değişiklikler görülen kadınların çoğunda gebelikten sonra normalde dönüş başlamaktadır. Gebelik sırasında başvurulan topikal tedavilerin çoğu güvenilir olduğundan akne izleri ya da lekelerden kurtulmak kolay olmaktadır.
  • Bazı durumlarda, cilt dokusu veya ten renginde meydana gelen ani veya önemli değişiklikler başka sağlık problemlerinin belirtisi olabilmektedir. Bu tür durumlarda vakit kaybetmeden bir uzmana görünmek en iyisidir.

Uyarılar

  • İşiniz gereği saç boyası ve oje gibi bazı zararlı kimyasallarla çalışmanız gerekiyorsa, teması en aza indirmek için eldiven giyme gibi önlemlere başvurunuz.
  • Makyaj ve losyon ürünlerinde yaygın olarak bulunan soya ve bergamot yağı “melazma” yı tetikleyerek koyu lekelerin kötüleşmesine yol açabilir. Bu nedenle eğer cildinizde koyu lekeler varsa bu iki maddeyi içeren ürünlerden uzak durunuz. Melazma durumu olmayan kadınlar için soya içeren ürünler güvenle kullanılabilir.
  • Gebelik esnasında kullanımı kontrendike olan ürünlerin kullanılması bebeğinize zarar verebilir. Dolayısıyla eğer endişeleriniz varsa kullanmak istediğiniz ürünün sizin için riskli olup olmadığını öğrenmek için kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebelikte (hamilelikte) Suyun Gelmesi
Gebeliğin 8.Haftası
Gebelikte Sabah Bulantısı Nasıl Önlenir? Tedavisi Var mı?
Doğum İndüksiyonu (Suni Sancı), (Müdahaleli Doğum)
Bebeğim Doğuyor
Doğum Kontrol Haplarının Zararları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.