GEBELİKTE CİNSEL İLİŞKİ

Gebelik, kadının vücudundaki hormonsal değişiklerden dolayı geçirdiği hassas bir dönemdir. Bu dönemde cinsellik, daha çok kadına bağlı olan bir faktördür. Gebelikte, hem bebeğinize bir şey olsun istemiyorsunuz, hem de cinsellikten vazgeçemeyip eşinizle mutlu olmak istiyorsunuz. Yazımızda bu ve bu gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliğin ilk 3 ayında genelde halsizlik, uykuya meyil, bulantı-kusma cinselliğe ilgi azalmasına yol açar. İkinci 3 ayda cinselliğe ilgi artarken, son 3 ayda cinsel haz kalitesinde artma olduğu halde büyümüş karnın getirdiği hareket kısıtlılığı ve endişeler cinsel ilgide azalma yaratır.

DOĞRU OLMAYAN FİKİRLER

Gebeliğin ilk haftalarında yaygın olan yanlış bir düşünce vardır. Cinsel ilişkinin düşükle sonuçlanacağı düşüncesi. Bunun cinsellikle bir ilişkisi yoktur.

Diğer bir yanlış fikir ise cinsel ilişkinin bebeğin erken doğmasına neden olması. Bu fikir de diğeri gibi yanlış bir fikirdir. Her ne kadar cinsel ilişki esnasındaki orgazm (boşalma) rahim kasılmalarına yol açsa da bunlar doğumu başlatmaz, erken doğuma neden olmaz.

Bir diğeri ise erkek cinsel organının bebeğe zarar vermesi. Cinsel ilişki bebeğe zarar vermez erkek cinsel organının bebekle fiziksel olarak teması yoktur. Bebek zaten anne karnında koruyucu bir zar ve sıvı içerisindedir. Bu yüzden annelerin endişe etmelerine gerek yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelikte karşılaşılan aşağıdaki durumlarda cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

  • Gebelik kesesinin erken açılması ve suyun erken gelmesi,
  • Vajinal kanama
  • Erken doğum yapmış olanlar
  • Plasentanın yanlış bir yere yapışması durumu, cinsel ilişkiye engel olabilir. (plasenta previa) kanamaya neden olduğu için cinsel ilişkiye girmeyi zorlaştırmaktadır. Bu durumda cinsel ilişkiye girilmemelidir. Çünkü orgazm sırasında rahimde meydana gelen kasılma çocuğun erken doğmasına yol açar
  • Eşin cinsel hastalık taşıyıcısı olması
  • Doktorunuzun size yasakladığı zamanlar

Cinsel ilişki sırasında dikkat edilecek hususlar


 • Çoklu hamilelikte son 3 ay ve tekli gebelikte son 1 ay cinsel ilişkinin kısıtlanması yerinde olacaktır.
 • Gebelikte cinsel ilişki sayısında kısıtlama yoktur. Fakat aşırıya kaçmamak gerekir.
 • İlişki sırasında karın ve rahim fazla zorlanmamalıdır.
 • Kimyasal kayganlaştırıcılar kullanılmamalıdır.
 • Meme uçlarının fazla uyarılmamalıdır. Bu, erken doğuma sebep olabilmektedir.
 • Prezervatif kimyasal madde veya esanslar ihtiva etmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Konak
Gebeliğin 40. Haftası
Hamilelikte Adet Görülür mü?
Gebe Kalma Günleri
Gebelikte Yorgunluk
Gebeliğin 35. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.