HAMİLELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Hamilelik sürecine girildiğinden itibaren vücudunuz çok hassas bir döneme girer. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken, kendinizi korumanız gereken bazı faktörler vardır. İşte bunlar:

Gebelik Bulantılarıyla Baş Etmek
Birçok annenin ortak problemi bu bulantılardır. Gebelik bulantılarının nedeni bilinmiyor fakat bu bulantıların salgılanan bazı hormonlardan ve hamilelik stresinden kaynaklandığı düşünülüyor. Bu bulantılar hamileliğin 3. veya 4. aylarında kendiliğinden azalıp kaybolmaktadırlar.
Gebelik bulantıları sizin için zararlı mıdır? Hayır, aksine bunlar sağlıklı bir hamileliğin göstergelerindendir. Bu bulantılarınız yoksa sağlıklı bir hamilelik geçirmiyorsunuz demek de değildir. Çünkü bulantılar kişinin yapısına göre ortaya çıkar ve bebeğe bir etkisi yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki, gebelik bulantıları ile baş etmenin yolları nelerdir?
Öncelikle bu bulantıların psikolojik kaynakları da olduğunu düşünürsek stresten uzak durmalı ruhen rahatlamaya çalışmalısınız. Daha sonra ise bulantılarla baş etmek için bu ipuçlarına göz atın.

–  Gece yiyeceğiniz hafif yemekler bulantılarınızı azaltabilir. (Süt, Sandviç, ekmek gibi..)
– Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamamaya dikkat edin.
– Gazoz türü karbonatlı içecekleri azar azar tüketin.
– Eğer kusma probleminiz de var ise bol bol su tüketin.
– Yemekten sonra bir müddet hareketsiz bir vaziyette dik durun.
– Bazı kusma durumlarına vitamin eksikliği sebep olabiliyor. Doktorunuza danışarak vitamin takviyesi alın.
– Genellikle sabahları görülen bu bulantıları kraker veya tatlı bisküviler yiyerek yatıştırabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

HAMİLE BESLENMESİ NASIL OLMALI?
Hamilelik sürecine girildikten itibaren annede sürekli kilo artışı olacaktır. Bu kilo artışları ile beraber tüm meydana gelen kilo artışları normal görülmektedir oysaki normal bir anne hamilelik süresi boyunca sadece 12 kilo almaktadır. Fakat genellikle hamilelik başlangıcından itibaren kilo artışı olduğu için alınan fazla kilolar önemsenmiyor. Lakin hamile kalındıktan sonra da kilo artışınız ve beslenme alışkanlıklarınız çok önemlidir. İşte hamileliğiniz boyunca dikkat etmeniz gereken önemli konular:
– Her lokmaya özen göstermeli rastgele yemek seçilmemelidir. Hamile kalan bireyin bu süreçte midesi çok hassas olduğu gibi sürekli bulantılar geçirir. Bu durumda birey yiyeceğini çok karıştırmamalı öğün içerisinde en fazla 3 çeşit yemek yemelidir.
– Kilo fazlaları nedeniyle kendinizi aç bırakmamalısınız. Unutmayın ki; kendinizi aç bırakmak bebeğiniz aç bırakmak olacaktır.
– Tüm kaloriler aynı değildir. Tatlıları kalorilerine göre değil içeriklerine göre seçin. Aynı kaloride olup da içerikli birbirine çok zıt tatlılar vardır. Bu aşamalarda önemli olanlar içerikteki yağ oranı ve tatlandırıcı madde çeşididir.
– Hamilelik süresince asla şeker ve yağ bazlı içerikleri aşırı derecede tüketmeyin. Bu içeriklerin normal oranı bile artık size ve bebeğinize zararlı hale gelir.
– Hamilelikte ara öğün olarak mutlaka ve mutlaka meyveler tercih edilmelidir. Meyvelerin içeriğindeki vitaminler bebeğinizin gelişimine olumlu yönde etki yapar. Dikkat edilmesi gereken husus mevsim meyvelerinin yenmesidir. Serada yetişmiş organik olmayan meyveleri tüketmekten kaçının.
Gördüğünüz gibi hamile kaldıktan sonra her yönüyle kendimize dikkat etmemiz gerekli. Sağlıklı bir hamilelik dileğiyle…

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gelişmede cinsiyetle ilgili bilgiler
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar
Ektopik Gebelik
Sezaryen Doğum Sonrası Normal (Vajinal) Doğum Yapılabilir mi?
Gebeliğin 31. Haftası
Hamile İken (gebe) Topuklu Ayakkabı Giymek Tehlikeli
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.