HAMİLELİKTE İLAÇ KULLANIMI
Hamilelik, bebek ve anne için hassas bir dönemdir. Özellikle bu dönemde annenin beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini hepimiz biliriz. Bu dönemde yenilen besinlerden bebek etkilendiği gibi, kullanılan ilaçlardan da bebek etkilenmektedir. Be sebeple kullanılan ilaçlar konusunda anne titiz davranmalıdır.  Çoğu ilacın plasentayı geçerek fetüse ulaştığını bilmek gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelikte doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar olabildiği gibi, zararlı olacağını düşünerek yasakladığı ilaçlar da bulunmaktadır.

Genellikle tavsiye edilenler;

  • Demir ve folik asit gibi ilaçlar,
  • Sabah kullanılan bulantı ilaçları,( En sık kullanılan ilaçlar; stemetil, maxolo ve bazen cyclizine ve promethazine)
  • Müshil ilaçları, basit ağrı kesiciler,(parasetamol, kodein)
  • İdrar yolu iltihabında antibiyotik kullanılabilir,
  • Penisilin, sefalosporin antibiyotikleri hamileliğin her döneminde kullanılabilir. Tetracycline antibiyotiği hamileliğin ikinci yarısında önerilir.
  • Depresyon için en sık kullanılan triccylic antidepresanlardır.
  • Kabızlık için lifli beslenme şarttır. Ama yine de kabız olunmuşsa Lactulose adı verilen ilaç güvenli olarak bilinir.

Yukarıda söylenenlere ilave olarak yine de fazla ilaç almamaya özen gösterilmelidir. Mutlaka doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Özellikle de uzun süreli kullanım söz konusu ise. Bu sebeple anne beslenmesine dikkat etmeli, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler tüketmeli hasta olmamaya çalışmalıdır. Gebelikte yukarıda yazılan hastalıklar dışında bile olsa, size uygun mutlaka bir ilaç vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dünyada Boğmaca Salgını Arttı
ameliyat yerimde şişlik var
Şişkinlik Problemlerinden Kurtulun
ASTIM NEDİR?
akyuvar hastalıkları(eritemli sistemik lupus)
Parkinson Hastalığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.