HAMİLELİKTE KAHVE İÇMEK
hamilelikte kahve içmekHamilelik bayanların özel bakıma gereksinim duydukları ve beslenmelerime dikkat etmeleri gereken hassas bir dönemdir. Yenilen ve içilen gıdalara dikkat edilmemesi bebek üzerinde geri dönüşümü olmayan olumsuz izler bırakabilir. Çünkü yenilen her şey plasenta aracılığı ile bebeğe geçmektedir. Peki, kahve içmenin yaygın hatta alışkanlık olduğu bir toplumda hamile bir bayan kahve konusunda nasıl davranmalı?

En başta belirtmeliyiz ki kahvede bulunan etken madde “kafein”dir. Kafein sadece kahvede değil, yeşil ve siyah çay, çikolata ve kolada da bulunmaktadır. Günlük miktar olarak 4 fincandan fazla kahve içilmemesine özen gösterilmelidir. 1 fincan gibi bir içim, risk faktörü oluşturmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kafein yukarıda belirtildiği gibi bebek üzerinde geri dönüşümsüz sonuçlar doğurabilmektedir.

İşte bunların başlıcaları;

 

 • Kahve içmede aşırıya kaçmak bebeğin düşük kilolu olması sonucunu doğurur.
 • Kahvedeki kafein bebeğin beslenmesinde rol alan plasentadan, %25 oranında kan akışını azaltmaktadır.
 • Uzun süreli kafein alımı bebekte gelişme geriliğine neden oluyor.
 • Düşük riski 2 kat artmaktadır.
 • Kahvedeki kafein, gebenin demir emilimini %40 oranında azaltıyor.

SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  nermin

  buna net bir cevap bulamadim.gebelikte elma sirkesi icmek zaralimidir kesin ve net bir cevap istiyorum.10 kilo kadar fazlam henuz hamile degilim ama bebek dusunuyoruz.bebege zarari olurmu lutfen cevap verin.

  Elma sirekesinin bir zararı yoktur ancak fazla içmemek gerekir. Asidik olan bu madde vücudun asitlik dengesini etkileyebilir. bu da hamileler için kaçınılması gereken bir durumdur.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamilelikte Vajina Akıntısı
Gebeliğin 7.Haftası
Doğum Sonrası Adet
Gebeliğin 35. Haftası
Bebekler Ne Zaman Görmeye başlar
Preeklampsi Önlenebilir mi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.