HAMİLELİKTE YÜKSEK TANSİYON:
Tansiyon kalbin değişik durumlarında damarlara yaptığı basınç değerlerini gösterir. Halk arasında bildiğimiz yüksek tansiyon kalbin kasılma anında kanın damarlara yaptığı basınç ölçümüdür. Küçük tansiyon ise kalbin genişlemesi anında damarlara yaptığı basınç değerleridir. Hamilelikte nedeni ne olursa olsun son derece ciddi bir hastalık olan hipertansiyon ihmal edilmemelidir. Özellikle hamilelikte tehlikeli olabilir. Yüksek tansiyon hamilelikten önce var olabileceği gibi, gebeliğe bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve hamilelik sonlandıktan sonra kaybolduğu da görülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek Tansiyon Ne tür sorunlara yol açar?

Yüksek tansiyon iki çeşittir. Birincisi kişide daha önceden hipertansiyon vardır ve bu tansiyon hastalığıyla hamile kalmıştır. İkincisi ise gebelik esnasında tansiyonu çıkar. Hipertansiyonu olan hastalar gebe kalamaz diye bir şey olamaz. Özellikle bu gibi sorunları olan hastalar doktor kontrolünde gebe kalmalıdırlar. Genellikle 20.haftadan sonra yükselen tansiyon ileride annede gebelik zehirlenmesi meydana getirebilir. Bu durumda her gebelikte düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılmalıdır.

Yüksek tansiyonun anneye Zararları nelerdir?

 • Kasılma,
 • Beyin kanaması,
 • Körlük,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Karaciğer ile çevresinde yağlanma,
 • Kalp yetmezliği,
 • Akciğer ödemi,
 • Kanda pıhtılaşma,

Gibi birçok ciddi hastalığa neden olabileceği söylenir. Bebekler de ise çoğunlukla gelişme geriliği ve erken doğum görülebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Şikayetler Nelerdir;

 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Yüzde şişkinlik,
 • Hızlı kilo alma,
 • Gözlerde sinek uçuşmaları
 • Mide, Karaciğerde ağrılar,
 • Sara nöbeti geçirmesi gibi birçok şikyetler annede belirebilir.

Tedavisi:

 İlk önce yapılması gereken şey hastanın durumunun ve hastalığın derecesinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla tam detaylı bir muayene, idrar tetkiki, kan sayımı, karaciğer testleri, böbrek testleri yapılmalıdır. Bu testler düzenli bir şekilde hamilelik yaşı gelene kadar yapılmalıdır. Eğer hamilelik yaşı müsait ise doğum düşünülmelidir. Şiddetli hastalığı olanlarda amaç kasılmaların önlenmesidir.. Bu amaçla hasta hastaneye yatırılır ve tedavi hastaya en uygun şekilde başlanır. Tansiyonun aniden düşürülmesi de hasta açısından pek sağlıklı olmayabilir. Bu yüzden hastalarda sıvı ya da tuz kısıtlaması gereksiz olabilir. Hastalığın ilerlememesi için riskli hamilelerde düşük doz aspirin kullanılabilir. Eğer tansiyon gebelikten öncesinden varsa bu durumda da yüksek tansiyon ilaçları doktor tedavisinde kullanılabilir.

Hamilelik esnasında yüksek tansiyonun düşürülmesi için normal kilonuzu korumak; her gün spor yapmak; meyve, sebze ve az yağlı süt ürünleriyle az tuzlu bir beslenme şekli; folik asit takviyesi almak faydalı olacaktır.

hamilelikte yüksek tansiyon kaçtır/ hamilelikte yüksek tansiyon nasıl düşürülür / hamilelikte yüksek tansiyon belirtileri/ hamilelikte yüksek tansiyon nasıl önlenir/ hamilelikte yüksek tansiyon tedavisi / hamilelikte yüksek tansiyon neden olur/ hamilelikte yüksek tansiyon zararları

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğu’dan gelen güzellik sırları
Meme Kanseri
Kadınlarda İdrar Kaçırma
Adetimden Siyah Akıntı Geliyor
Erken Doğum
Hamilelikte ayak şişmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.