HAMSİNİN FAYDALARIHamsinin Faydaları

Bu küçük ve işlevi büyük balık neredeyse A’dan Z’ye her şeye el atıyor. Hamsi kalp sağlığı, kötü kolesterol ve toksin seviyelerinin düşürülmesi adına önemli görevleri yerine getiriyor. “Hamsi cilt sağlığının iyileştirilmesi, kilo verme ve dişlerin güçlendirilmesinde de önemli role sahiptir. Aynı zamanda içinde bulunan besinler ve vitaminler sayesinde haftalık diyete eklendiğinde osteoporoz ve maküler dejenerasyon riskini azaltır.”

Sponsorlu Bağlantılar

Her ne kadar çoğu kimse tarafından kokusu yüzünden tercih nedeni olmasa da bileşimi ve yararları adına bu küçük balıktan faydalanmak isteyebilirsiniz. Kokusundan son derece nefret ediyorsanız konserve şeklinde tasarlanmış teneke kutuları da tercih edebilirsiniz.

HAMSİNİN BESİN DEĞERİ

Tuzlu sularda yaşayan ve 100’den fazla türü bulunan hamsi yüksek derecede besin değerine sahiptir. Protein, karbonhidrat, yağ içeriği nedeni ile kişinin temel besin ihtiyaçlarını karşılar. 100 g hamside %41 protein, %7 kalori, %7 yağ, %70 niasin, %15 riboflavin, %10 B12, %52 selenyum, %18 demir ve %17 fosfor bulunmaktadır.

Hamsi Neye İyi GelirYanı sıra iyi bir kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum ve çinko kaynağıdır. Ayrıca yukarıda sıralanan vitaminler dışında tiamin, folik asit, vitamin C, B-12, B-6, A, E vitaminlerini de içermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

HAMSİNİN YARARLARI NELERDİR?

Balıkta bulunan çoklu doymamış yağ asitleri arterlerde biriken LDL kolesterolü düşürerek arteroskleroz, kalp krizi ve felç olasılığını azaltır. Hamsi büyük miktarda omega-3 içerir ve bunun sayesinde kötü kolesterol damarlardan uzaklaşır aynı zamanda arter duvarlarına bağlanmasını engeller.

Cilt Sağlığı İçin: Belirtildiği gibi omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra E vitamini ve selenyum kaynağıdır. Bunların tümü -diyette düzenli şekilde tüketilirse-  pürüzsüz bir cilde sahip olmayı, kırışıklıkları giderme ve erken yaşlanmayı engeller. E vitamini aynı zamanda güneş yanığına karşı koruma sağlar ve böylece cilt kanseri olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Doku ve Hücre Onarımı İçin: Hamside önemli oranda protein vardır ve bu, hücrelerin fonksiyonlarını en iyi şekilde yapmalarını, bağ doku onarımını ve yeniden büyümesine yardımcı olur.  verimliliğini fayda bilinmektedir. Diyetinize daha fazla hamsi eklenmesi vücudunuzun kendi kendine iyileşme yeteneğini de önemli oranda artıracaktır.Hamsi Ne İşe Yarar

Kemik Sağlığı: Bünyesindeki vitaminler ve mineraller kemik hastalıkları, güçlü kemiklerin yapımı ve osteoporoz gibi sorunların üstesinden gelmek için önemlidir. Kalsiyum ve vitamin-A kemik bozulmaları ile mücadelede ve yapımında oldukça yararlıdır. Kalsiyum aynı zamanda yaşlılık döneminde de hem dişler hem de kemiklerin korunması açısından çok önemlidir.

Kilo Verme: Hamsi içerdiği protein ve düşük kaloriden dolayı kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir besindir. Protein miktarındaki artış ise sizde tokluk hissi oluşturacak, aşırı yemenizi önleyecek ve daha fazla kalori almadan kilo vermenizi sağlayacaktır.

Toksisiteyi önler: İnsan sağlığının sürdürülmesi ve yaşlılığın önlenmesi açısından vücutta toksik maddelerin birikiminin önlenmesi önemlidir. Hamsi hayat ömürlerinin kısa olması nedeni ile diğer balıklara göre civa gibi toksinleri daha az içerir. Bu nedenle hamsi yiyerek balık yemenin tüm faydalarından yararlanırken aynı zamanda diğer büyük balıkları yediğinizdekinden daha az vücudunuza toksin almış olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sardalyenin 6 Önemli Faydası
Fırında Çupra
Somon Yemeniz İçin 6 Neden
Fırında Minekop
Fırında Somon
Tuna Balığının Faydaları Nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.