KİMLER ASPİRİN ALAMAZ, ALMAMALIDIR?
Aspirin kalp krizini önleyebilir. Ama doktorunuza danışana kadar, kalp krizini önlemek için günlük bir aspirin almayı geciktirmek en iyisidir. Doktorunuz size aşağıdaki nedenlerden dolayı aspirin alımınızı durdurmanızı söyleyebilir;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Mide ya da ince bağırsakta ülser
  • Aşırı alkol alma durumu. Eğer bir kadın iseniz günde bir, erkek iseniz günde ikiden fazla içki anlamına gelmektedir. Aspirin alırken alkol alınması mide kanaması riskini artırır.
  • Karaciğer hastalığı veya kanama bozukluğunuz varsa
  • Hemorajik inme risk faktörleri
  • Tıbbi veya dental işlemler yapılacakken yada zamanı yaklaşıyorken
  • 21 yaşınızdan genç iseniz (Reye sendromu riski nedeniyle)

 

KALP KRİZİNİ ENGELLEMEK İÇİN ASPİRİNİ NASIL ALMALISINIZ?
Bir kalp krizi önlemek için almanız gereken doz, bir ateş veya baş ağrısı için aldığınız miktardan daha küçük bir doz aspirin almanız gerekir. Ateş veya baş ağrısı için yaklaşık 650 mg ya da iki yetişkin boy aspirin alınmaktadır. Genel olarak, aspirinin daha küçük bir doz 75 mg ile 325 mg, günde bir ya da yetişkin boy aspirin olarak kabul edilir. Zaten bir kalp krizi geçirdiyseniz günlük doz daha büyük olabilir. Bazen doktorlar enterik kaplı aspirin kullanmanızı önerebilir. Aspirinin bu türü sindirim sistemindeki kanamaları önlemeye yardımcı olabilir. Aspirinin özel dozu ve aspirin formu, belirli risk faktörleri ve altta yatan tıbbi koşullara bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer göğüs ağrısı, nefes adarlığı ya da baş dönmesi gibi kalp krizi belirtileri yaşıyorsanız, hemen 112 ‘yi arayın. Operatör büyük olasılıkla 325 mg aspirin tablet çiğnemenizi söyleyecektir. Bir enterik kaplı tablet ise çiğnense dahi yavaş hareket edecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karın ameliyatı
Eş Cinsellik
Akciğer Enfeksiyonu
Ayak Fetişizmi
Kepeği Gidermek İçin 20 Doğal Yöntem
Çift Görme Nedenleri ve Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.