HANGİ KAN GRUBU HANGİ BESİNLER İLE BESLENMELİ?

“Sağlık olsun” cümlesi belki de her gün dilimize pelesenk ettiğimiz cümlelerden biri. Sağlıklı olmanın yolu ise vücuda uygun beslenmekten geçiyor. Gün geçmiyor ki yeni bir diyet ortaya çıkmasın. Halbuki, gözönünde tutulması gereken bir gerçek göz ardı ediliyor. “HER İNSAN VÜDUNUNUN DOĞASININ AYNI OLMAMASI”

Sponsorlu Bağlantılar

Evet!! Her vücut aynı değildir ve bunu dört temel kan grubuna bağlayabiliriz: A, B, AB, O. Nasıl ki yakıtlarına göre araçlar farklı motorlar içeriyorsa ve mevcut sisteme göre yanlış bırakılan yakıt motora kalıcı hasarlar verebiliyorsa, insan vücuduna uygun olmayan beslenme de ömrü kısaltıyor. Hatta araca yakıt alımında dahi sürekli aynı yerden yakıt almaya özen gösteririz. Buradan amaç ise doğallıktan zaman geçtikçe şaşmamızdır.

Hepimizin bedenimiz için uygun olmayan besinleri –yakıtları- sürekli aldıkça beden güç kaybediyor ve 30 yaşında 40 yaşındaki bedene sahip oluyoruz. Sözün doğrusu hastalığı biz davet ediyoruz.  Bugün çıkın dışarıya insanların % 90’ ı hasta. Hastalıklarının sebebi 1- Yanlış gıda yada kendilerine uygun olmayan gıda yemeleri 2- Mevcut  gıdanın tabiatıyla oynanmış halde tüketilmesi ( genetik çalışmalarla  yapılan gıdalar). 

A grubu nasıl beslenmeli? A grubu vejetaryen beslenmeli (sadece A grubu). Yani A grubunun kırmızı ete karşı antikor üretme kabiliyeti vardır. Dolayısıyla kırmızı et yememesinde yarar var. Hiç mi yemeyecek? yediği zaman bol yeşillik alması lazım ki kanı adalaştırmasını önlenebilsin. Aksi taktirde bu yediği gıdalar etin tamamı vücudunda ya yağ olur ya asit olur. Bunu önlemesi lazım. Et olarak illa yenecekse yağsız ve balık, tavuk gibi etler tercih edilmelidir. Bunun dışında proteinli besinler ve sebzeleri bol bol tüketebilirler. A grubu sütü de zor sindirir. Bu çerçevede sütlü gıdalardan da sınırlı tüketmeleri gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki ya AB  grubu? Hem B hem de A antijenlerini içerdiği için hem et yiyebilir hem de tahıl dediğimiz cinsten besinler ile beslenebilir. Bu grubun domates tüketmeleri önemli.

Et yeme konusunda sindirim güçlükleri yaşayabilirler. Et yenilecekse bol sebze ile birlikte tüketilmelidir. Protein kaynağı olarak hayvansal proteinler yerine bitkisel kaynaklı olanlar tercih edilmelidir. Hayvansal proteinlerden hindi, kuzu etli ve sütlü gıdalardaki proteinler seçilebilir.

B  ve 0 grupları ise daha çok etçil gruplardır yani 0 tamamen etçil gruptur. 0 grubunun genellikle tahıl yememeleri önerilir. Özellikle tahıl ürünlerinden glutenli buğday gıdalarından kaçınmalıdırlar. Diğer yönden B grubu ile aynıdırlar. B grubu üyeleri genellikle uyumlu ve dengelidirler. Hem hayvansal hem de bitkisel gıdalar tüketebilirler. Fakat uzmanlara göre tavuk etinden uzak durmaları önerilmektedir. Kanatlı hayvanlarda hindi eti tercih edebilirler. Balık faydalıdır ve tüketebilirler. Sütlü gıdalar yine aynı şekilde B grubu için tüketilebilecek gıdalar arasındadır.

Uygun olmayan besinlerin tüketilmesinde uygun olmayan kimyasal bazlar kana girerek kanda bir ağdalaşmaya sebep veriyorlar. Ve kan hücrelerin birbirine yapışmasına zemin hazırlar. Bunun sonucunda ise kanın her yere gitmesi önlenir. Bu engelleme doku harabiyetine yol açar. İşte bu şekilde uygun olmayan gıdalar tüketildiğinde biz farkına varmadan vücudumuzu tıkıyoruz. Vücudumuzu öldürüyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Bunları söylerken insan sağlığına mutak zararlı olan hazır gıdalar, gazlı içecekler, işlenmiş ürünler vb. gibi beslenme faktörleri her gruptan, her yaştan ve her cinsiyetten kişilere zarar verir. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ender Saraç
Seçil Kenar İle Sağlıklı Zayıflama
Zaza Yurtsever'in Diyet Önerileri
HANGİ KAN GRUBU NASIL BESLENMELİ
Ülser Diyetleri
ENERJİ İÇECEKLERİ KİLO ALDIRIR MI?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.