HANGİ YAŞTA HANGİ SPOR YAPILIR?
Spor, egzersiz, kondüsyon amaçlı vücudun hareketliliğinin sağlanması her yaşta, sağlıklı bir beden için olmazsa olmazların başında geliyor. Spor ile kan dolaşımının artırılması ve düzenli nefes alma amaçlanmaktadır. Artan kan dolaşımı ise kas grupları yada ilgili organa daha fazla kan sağlıyor. Daha fazla kan ise doku için tam bir beslenme kaynağını oluşturuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle de günümüzde işten veya meşguliyetten fırsat bulup, haftada 2-3 gün ve 1-2 saat kadar yapılacak olan bir egzersiz dahi çeşitli kalp, damar ve dolaşım sistemi ve sindirim sistemi hastalıklarını engelleyebiliyor. Ayrıca birçok kas, kemik ve eklem rahatsızlıkları da rehabilitasyon merkezlerinde çeşitli egzersiz hareketleri ile tedavi edilebiliyor. Buna ek olarak düzenli spor mutlu bir yaşlılığa “merhaba” demenin anahtarını oluşturuyor.

Hani “damara göre şerbet” derler ya, aynen bunun gibi de her yaşa göre yapılabilecek sporlar da farklı olmaktadır. Küçük bir çocuğa ya da 70’ini aşmış bir kişiye halter sporunu yapmasını önermek son derece saçmadır.  Uygun spor ve egzersizler uygun yaşta yapılırsa hem zihnen hem de bedenen dolu dolu bir hayatı sürdürmek sizi beklemektedir. Spor yapmaya vaktiniz yoksa iki mesafe arasını yürüyerek yada merdivenleri asansörsüz çıkabilirsiniz.

Hangi yaşta hangi sporu yapacak olursanız olun, spora başlamadan önceki hazırlık evresi değişmemektedir;

Sponsorlu Bağlantılar

  1. Bilhassa kış mevsimlerinde ısınma hareketleri mutlaka yapılmalıdır.
  2. Ağırlık sporlarında ağırlık miktarı kademe kademe artırılmalıdır
  3. Ağırlık sporu olmayan faaliyetlerde örneğin futbol gibi birden topa süratli vurmak yada kafa topuna kafa atmak spor yaralanmalarına neden olabilir.
  4. Yaşama şeklinize uygun olan bir spor yapmayı seçiniz.

HANGİ YAŞTA HANGİ SPOR YAPILIR?
Yapılacak olan spor kişinin cinsiyeti, kabiliyeti ve yaşına göre değişebilir. Spora küçük yaşlarda başlanması doğrudur. Fakat çocuğunuzun zaten hareketli bir yapısı varsa, buna o kadar da gerek olmadığı söylenebilir. Küçük yaşlarda yapılacak en iyi spor çocuğun oyunlarıdır yada babası ile yapacakları spor etkinliklerdir. Şayet çocuğunuzda kilo problemleri mevcutsa daha farklı sporlar denenmesi gerekebilir. Bisiklete binme ve yüzme öğrendikten sonra yüzme sporu her yaşta yapılabilecek en güzel sporlardan biridir.

İşte spor takvimi;

2-3 YAŞ: 2-3 yaş çocuğun oyun çağıdır. Bu bakımdan oyun ile sporun birleştirilmesi en yararlı olanıdır. Varsa bir gözetmen yanında suda oynamasına izin verilmesi iyi bir etkinliktir. Yakalamaca, zıp zıp’ta zıplama, anne, baba yada abla veya abisi ile olan oyun yada koşuşturmaları iyi birer spordur. İlle de daha fazlası isteniyorsa beden esnekliğini sağlayan jimnastik türü sporlar seçilebilir.

4-6 YAŞ: Oyun oynamanın beraberinde getirdiği hareketler çocuğun günlük spor gereksinimi için yeterlidir.  Bu yaşta seçilecek sporlar da 2-3 yaş aralığındaki gibidir.

7-10 YAŞ: Bu yaşlar gelişim çağıdır. Ağır sporlar dışında hemen hemen ilgi alanına göre top sporları, yüzme, masa tenisi gibi her sporu yapabilirler. Spor kulüplerine yönlendirilebilirler. Bu yaşlarda çocuğun el-göz-koordinasyon mekanizmaları gelişir.

10 YAŞ SONRASI 20 YAŞA KADAR: İster önceden devam ettirdikleri spora devam edebilirler, isterse de yeni bir spor dalı ile tanışabilirler. Bu yaşlarda çocuğunuzun bildiği spor dallarından başka spor dallarının olduğu da belirtilmelidir. Bunlar kısa bir şekilde izah edilmelidir. Bu sayede çocuğunuzun ilgi alanını daha iyi anlamış olursunuz. Mesela dövüş sporları, judo, güreş, eskrim, uzun atlama, sürat koşuları veya kürek gibi sporlardan söz edilebilir. Çocuğunuzun ilgi alanına göre profesyonel şekilde yapmasını istediğiniz spor dalına uygun bir antrenör seçerek doğru bir karar alınmalıdır.

Bu yaşlardaki kız çocuklarına fazla kuvvet gerektirmeyen sporlar seçilebilir. Bunlar arasında yüzme, jimnastik, dans, bale, tenis, voleybol, atletizm, taekwondo, judo, karate gibi branşlar düşünülebilir.

Halter sporu ya da boks sporuna 13 yaş sonrasında başlanabilir. Fakat bu sporlar çocuğunuzun gelişiminde olumsuzluklar oluşturabileceğinden kararı siz ve çocuğunuza bırakıyoruz.

20- 30 ARASI YAŞ: Her insan bu yaşlarda kemik gelişimini hemen hemen tamamlar. Bu yaşlarda kas ve kemikleri güçlendirmeye yönelik body-building gibi sporlara uzman birisi gözetiminde başlanabilir.

30- 40 YAŞ ARASI: Bu yaşlar, metabolizmanın yavaşladığı zamanlardır. İster istemez kilo alınılması kaçınılmaz olabilir. Yapacağınız spor kadar beslenmeye de dikkat etmeniz gerekecektir. Özellikle bel çevresinden alınmaya başlayan kilolar verilmesi zor bir hal alabilir. Hele bir de bunu sporsuzlukla desteklerseniz bir kilo taşı görünümünde olmanız kaçınılmazdır.

30-40 ‘lı yaşlarda ağırlıklı olarak kardio ve koşu bandı kullanılarak spor yapılabilir. Hafif fitness programı yada bisiklet, yüzme faydalı olabilir. Bu sporlar eklemlerinizde doping görevi yaparak eklemlerinizi sağlamlaştıracaktır. Yürümek yada merdiven çıkmayı da ihmal etmemelisiniz.

40 -50 YAŞ ARASI: İlerleyen bu yaşlarda kas kütlesi ile birlikte kemik kaybı da gözlenir. Bu yaşlara etkin yaşlanma dönemi de diyebiliriz. Kas ve kemikleri muhafaza etmenin en önemli yolu uygun egzersizler yapılmasıdır. Ağırlık sporları yapılabilir fakat yapmadan önce temkinli olup bir sağlık kontrolünden geçmekte fayda var. Doktorunuzun yönergelerine uygun hareket etmelisiniz.

Kalbinizi fazla üzmeyen sporlar tercih edebilirsiniz. 30-60 dakikalık yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi sizin için en uygunu hangisi ise onu yapınız. Bu yaşlarda çalışmaya başlamadan önce ısınma egzersizleri kesinlikle atlanmamalıdır.

Futbol, basketbol, hentbol, dövüş sporları ve uzun mesafe koşuları gibi sporlar bu yaşın sporları değildir.

50- 60 YAŞ ARASI: Bu yaşlarda kesinlikle hareketsiz kalmamalısınız. Yapabildiğiniz egzersizler ne varsa yapılmamalıdır. Vücut kemik ve kas kaybetmeye çok meyillidir. Bu çerçevede kemik hammaddesi olan kalsiyum alınması ihmal edilmemeli ve kalsiyum bakımından zengin bir diyet seçilmelidir.

Bu yaş aralıklarında hareketlerinizde ister istemez dengesizlik olacaktır. Bu bakımdan denge ile ilgili tercihler yapılmamalıdır. Kendinizi fazla kasmadan kaldırabileceğiniz ağırlıklarla yapacağınız ağırlık sporları kasların korunması açısından yararlı olacaktır. Her gün mutlaka yürüyünüz. Eğer namaz kılıyorsanız bu, hem ibadet hem de sizin için çok iyi bir egzersizdir.

60’LI YAŞLAR
Hafif ağırlık sporları yapılabilir. Yüzme, bisiklet ve Yürüyüş yapılabilir. Monotonluktan kurtulup aktif bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Esneme ve germe hareketleri kas fonksiyonlarının düzenlenmesi ve kaybedilmemesi yönünden son derece faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Barfiks
Burkulmalarda İlk Yardım
Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılır?
Egzersiz Kalp Hastalıklarına Karşı Nasıl Korur?
Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri
Uyurken Boyun Ağrısının Hafifletilmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.