SARIMSAK
Sarımsak hem besin hem de bir ilaç olarak Mısır piramitlerinin inşa edildiği zamana kadar uzanan bir tarihe ve kültüre sahiptir. 18.yy Fransa’sında sarımsak şarapların içerisine konarak veba salgınının yayılmasını önlemek amacıyla da kullanılmıştır. Yakın tarihte ise 1. ve 2. Dünya Savaşları’nda askerleri kangrenden korumak amacıyla yine sarımsaktan faydalanılmıştır. Günümüz alternatif tıp literatürün de ise sarımsak kan akışını düzenlemede ve kalp krizi başta gelmek üzere sağlık ve pek çok hastalıktan korunmak için kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KISACA SARIMSAK
Genel olarak bakacak olursak sarmısak veya halk arasındaki adıyla sarımsak 30 cm yüksekliğe sahip, beyaz renkli, çiçekli bir bitki türüdür. Botanikteki adı Allium Sativum olan bitkinin, çok ender olarak tohumlandığı da görülür. Bu nedenle genellikle sarımsak kendi soğancıklarıyla birlikte üretilir. Türkiye sınırları içerisinde siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı çeşit sarımsak üretilmektedir. İlk üretildiği yerlerin Orta Asya bölgesi olduğu düşünülmektedir. Sarımsak soğancıklarının hepsi bir arada bir kabuğun içerisinde bulunmaktadır. Çok kuvvetli hatta kişiye rahatsızlık veren bir kokusu ve yakıcı bir lezzeti bulunmaktadır. Sarımsağın etken maddesi olarak Allin maddesinden bahsedebiliriz. Allin maddesi vücuda girdikten sonra çeşitli enzimler sayesinde fiziksel özelliğinden sıyrılıp Alicin maddesi olur. Alicin maddesinin vücutta oksitleyici özelliği bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

SARIMSAĞIN BİTKİSEL OLARAK KULLANIM ALANLARI
Sarımsağın tam olarak tüm yararları günümüzde belirlenmemiş olsa da başlıca faydaları bilinmektedir. Midede oluşan kurtların yok edilmesinde, yara kabuklaşması süresince hızlandırıcı etkisi olması, çeşitli mantar rahatsızlıklarında engelleyici ve tedavi edici rol oynaması, tansiyonun düşürülmesinin yanı sıra sakinleştirici özelliği de bulunmaktadır.

SARIMSAKTAN YARARLANMA YÖNTEMLERİ
Tentür Yöntemi :
Tentür hazırlamak için belli bir diş sarımsak havanda parçalara ayrılır, sıkılarak elde edilen tentürün 1 gramı için 10 gram su ilave edilerek ve bu ortaya çıkan karışımın içerisine, tentürün etkisini yitirmesini engellemek için 10 damla kadar etil alkol ilave edilir.
Emdirme Yöntemi : Emdirme yönteminde tam bir sarımsak ortadan ikiye ayrılarak ekmek kabuğu gibi emici özelliği bulunan bir gıdaya sürülür ve sarımsağın içerisindeki etken maddelerin bir emici besin tarafından emilmesi sağlanır.
Sarımsak Ruhu Yöntemi : Ufak ufak doğranan sarımsaklar bir havan içerisine konur ve üzerine birazcık tuz eklenir. Bu karışım tane kalmayana kadar havan içerisinde dövülür. Ondan sonra biraz dinlenmeye bırakıldıktan sonra üzerine bir miktar su ilave edilir. Su ilave edildikten sonra tekrar dinlenmeye bırakılan karışım iyice karıştırılır ve süzülür. Süzülen kısım direk olarak derinin üzerine sürülerek veya ağızdan içilerek kullanılabilir.
Lapa Yöntemi : Lapa yönteminde ufak parçalara kıyılan sarımsaklar havanda lapa haline gelene kadar dövülür. İyice dövüldükten sonra lapa sarımsakların üzerine tuz ve alkol ilave edilerek karışım dinlenmeye bırakılır.

SARIMSAĞIN TEDAVİLERDE DOĞRU KULLANIMI
Yara İyileştirici :
Yukarıda bahsettiğimiz lapa yöntemiyle hazırlamış olduğunuz sarımsak lapası yaranın üzerine sürülerek bir süre bu şekilde bekletildikten sonra su ile temizlenerek tahriş edici özelliklerinden arındırılır.
Mide de Kurt ve Solucan Düşürücü : Kabukları temizlenmiş olan bir diş sarımsak ekmek kabuğuna sürülür ve ortaya çıkan maddesini emmiş olan bu ekmek parçası yenilir. Bu rahatsızlık için sarımsak şurubundan da faydalanabilirsiniz. Sarımsak şurubunu hazırlamak için,100 gram kıyılmış sarımsak,200 gram su ve200 gram şekerle birlikte yirmi dört saat bekletildikten sonra karıştırılır ve süzülür. Hazırlanan bu şuruptan sabah öğlen akşam bir yemek kaşığı içilir.
Saç Kıran Hastalığı : Tentürü alınan sarımsak hazırlanmış şekilde dinlendirilir. Saç kıranın bulunduğu bölgeler bir kibrit çöpüyle veya ucu sivri bir cisimle iz bırakmayacak bir şekilde kazınarak tahriş edilir. Bu tahriş edilen bölgeye dinlendirilen tentür sürülür ve bir saat bu şekilde bekletildikten sonra temizlenir. Saç kıran hastalığının dışında sarımsağın saç dökülmesine de iyi geldiğini bilinmektedir. Fakat bunun bilimsel olarak bir açıklaması olmadığı için kullanımından oluşabilecek yan etkiler de belli değildir.
Tansiyon Düşürücü :10 gram sarımsak dişi kıyılır ve üzerine10 gram etil alkol ilave edilir. Bu oluşturulan karışım yirmi dört saat bekletildikten sonra iyice karıştırılıp süzülür. Süzüldükten sonra karışım günde üç kere 15 ila 20 damla olarak tüketilir.

SARIMSAĞIN ZARARI VAR MIDIR?
Sarımsağın çok fazla tüketilmesi, bağırsak gazına neden olabileceği gibi karaciğer ve böbreklere de yan etkide bulunabilir. Sarımsağın yine aşırı tüketilmesi erkeklerde karaciğer enzimlerini etkileyerek üretilen spermlerin kalitesini ve sayısını düşürebilmektedir.
Yaşlılarda ise fazla sarımsak tüketilmesi kan basıncı seviyesinin ani olarak azalıp yükselmesine neden olabileceği için bu durumunda felce dönüşme riski bulunmaktadır. Bazı hastalıklar nedeniyle pıhtılaşma karşıtı ilaç kullanan kişiler mutlaka sarımsak tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdırlar. Bunun yanı sıra sarımsaktan üretilen ilaçları kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

NOT: SARIMSAKLA İLGİLİ AŞAĞIDAKİ ADRESLERE DE TIKLAYARAK FARKLI BİLGİLER EDİNEBİLİRSİNİZ.

http://www.saglikvakti.com/sarimsak-faydalari/

http://www.saglikvakti.com/sarimsak/

http://www.saglikvakti.com/sarimsak-kapsulu/

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Propolis Kapsülü
Islatılmış Bademin Faydaları
Çörekotu Kapsülü
Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendiriciler
HİBİSKÜS ŞERBETİ SERİNLETİYOR
Mandalina Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.