ÇOCUKLARDA HAVALE
Hayatın en büyük yatırımlarından olan çocukların, dikkat edilmediğinde, büyük sorunlara yol açan etkenlerden biridir çocukların havale geçirmesi. Tıp dilinde Febril Konvülsiyon olarak isimlendirilen havale genellikle 6 ay ve 5 yaşlarında olan ve daha çok erkek çocuklarında görülen bir durumdur. Çocuk büyüdükçe havale geçirme riski azalmaktadır.

Çocuklarda havale aileleri ciddi endişeye sevk eden hastalıklardandır. Geç kalındığında çocukta kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu sebeple ebeveynler dikkatli olmalılar.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NE OLABİLİR?
Havale ateş kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ateşin nedeni araştırılır. Ateşin genel olarak nedenleri virüs veya bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlardır. Bunun nedenleri arasında;

 • Grip
 • Rino farenjit (burun-yutak iltihabı)
 • Daha ciddi olarak ise idrar yolları enfeksiyonu
 • Menenjit
 • İshal
 • Zatürree

 BELİRTİLERİ NELERDİR? 

 • Ateş
 • Çocukların aniden sararması ve vücudun katılaşması
 • Nöbet geçirilmesi ve bilinç kaybı ( nöbet genellikle 1 dakika kadar sürer )
 • Gözlerin dönmesi
 • Nöbetlerden sonra çocuğun gevşemesi, derin nefes alarak uykuya dalması
 • Altını ıslatma

ACİL OLARAK NE YAPILAMALI
Çoğunlukla tehlike arz etmeyen havaleye dikkat edilmesi gerekir. İlk yapılması gereken ateşin düşürülmesi işlemidir. Uzmanlar, 38 derecede parasetamol, aspirin veya fitil gibi ilaç verilebilir, daha yüksek ateş derecelerinde ise çocuğun üstü açılabilir, sirkeli su ile vücut silinebilir veya ılık duş aldırılabilir. Eklem yerlerine buz torbası veya soğuk bez konulabilir. Bebek için, kolonya gibi alkollü maddeler kesinlikle kullanmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Dilin ısırılmasını önlemek için dişler arasına fazla zorlamadan bir bez konulmasında yara olacaktır. Kusma varsa, kusmuğun nefes borusuna kaçmasını önlemek için yüzükoyun ya da yan yatırınız. Ateşli çocuğun, normalden fazla sıvı almasına ve susuz kalmamasına dikkat etmek gerekir.

Yarım saat içinde düşmeyen ateş, tehlike sinyalleri veriyor olabilir. Bunlar acil olarak yapılabilecekler. Nöbetler geçtikten sonra çocuğu doktora götürmekte yara vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Kalp Yetmezliği ve Nedenleri
Çocuklarda El ve Ayaklarda Deri Soyulması
Bebek Sivilceleri İçin Çözüm
Reflü-Bebeklerde Kusma
Raşitizm Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Yenidoğan Sünneti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.