HAYVAN ISIRIKLARI İLK YARDIMHayvan Isırıkları İlk Yardım

Sizde veya yakınınızdaki birinde hayvan ısırığı oluşması durumunda aşağıdaki yönergeleri izleyiniz:

  • Isırığın deriyi yırtmadığı ve kuduz tehlikesinin olmadığı durumlarda küçük yaralar olarak tedavisi yapılır. Isırık bölgesi sabun ve suyla iyice yıkanır. Enfeksiyonu önlemek için bir antibiyotik krem sürülür ve temiz bir bandajla sarılır.
  • Hayvan ısırığının cildi deldiği ve ciltte kanamaya neden olduğu ısırıklarda ise kanamayı durdurmak için temiz, kuru bir bez ile basınç uygulayın ve daha sonra bir doktora görünün.
  • Şişlik, kızarıklık, artan ağrı ya da kan sızması gibi enfeksiyon belirtileri fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun.
  • Eğer kuduz olma ihtimali olan bir hayvan tarafından ısırılmışsanız veya ısıran hayvan yabani bir hayvansa vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekir.

Doktorlar en azından her 10 yılda bir tetanos aşısı olunmasını önerir. Eğer ısırık olduğu zaman itibariyle son beş yılda bir tetanos aşısı olmadıysanız doktorunuzun güçlendirici bir enjeksiyon önermesi muhtemeldir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvan ısırıklarının çoğuna evcil hayvanlar neden olur. Köpekler kedilere göre daha çok ısırır. Kedi ısırıkları rahat temizlenemediği için daha çok enfeksiyon riski taşır.  Aşılanmamış evcil hayvanlar ve yabani hayvanlar kuduz riski taşırlar. Kuduz kedi ve köpeklerde daha ziyade yarasalar, rakun, kokarca ve tilki daha sık görülür. Tavşanlar, sincaplar ve diğer kemirgenler ise nadiren kuduz taşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri çocuk veya yetişkinlerin yarasalara maruz kalması ya da uyuma esnasında ısırıldığını fark etmese bile ortamda yarasa olduğundan şüphelenmesi durumunda doktora başvurmasını önerir. Çünkü yarasa ısırıklarının izi zor fark edilir.

Aşağıdaki durumlara da dikkat edilmesi önerilir:Hayvan Isırıkları İlk Müdahale

  • Yara derinse veya ne kadar ciddi olduğunun farkında değilseniz
  • Ciltte kötü şekilde bir yırtılma oluşmuş ve kanama varsa ilkin kanı basınç uygulayarak durdurun ve bandaj ile sarınız.
  • Şişlik, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi enfeksiyon belirtilerine dikkat ediniz.
  • Isıran kedi veya köpeğin kuduz aşılarının yapıldığından ve süresinin devam ettiğinden emin olunuz. Eğer ısıran yabani bir hayvan ise kuduz olup olmadığını hastanede gerekli testler yapıldıktan sonra anlaşılır.

Yarasalar çoğunlukla kuduz taşır ve insanları ısırdıklarında belirgin bir işaret bırakmazlar. Bu nedenledir ki açık havada ve yarasaların bulunduğu bir bölgede yatanların bir hayvan ısırığından şüphelenmeleri halinde hastaneye gitmeleri önerilir. Isırılan bölgedeki yara derin ve kötü durumda ise ve beş yıl içinde tetanos aşısı olmamışsanız, bir güçlendirici enjeksiyon önerilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bayılmalarda İlk Yardım
Kan Merkezleri
Hayvan Issırması
İlk Yardım
Yılan Isırması Sokması İlk Yardım
Batmalar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.