HAZIMSIZLIK NASIL GEÇERHazımsızlık Nasıl Geçer

Hazımsızlık problemi çoğunlukla günlük öğünlerin ardından tüketilen besinlerin tam olarak sindirilememesinden ötürü meydana gelen, mide ve karın ağrısına neden olan, kendisine özel bir takım belirtileri olan bir rahatsızlık türüdür. Problemin ortaya çıkışında belirleyici çeşitli faktörler olsa da en çok karşılaşılan sebebi yemeklerle alakalı olan rahatsızlıktır. Ağrıların ataklar şeklinde kimi zaman şiddetli kimi zaman ise hafif şekilde geçirilmesi takip edilmesi gereken bir tablodur. Bunun dışında hastanın doktora tam olarak kendisini ifade edemediği durumlar hastalığın teşhisinde çoğunlukla belirleyici olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hazımsızlığın Nedenleri Nelerdir?

Hazımsızlığa sebep olan etkenlerden bir tanesi gastrit hastalığıdır. Gastrit, mide çeperinde gelişen ve ülser olmadan karşılaşılabilen bir iltihaplanma sorunudur. Doktor tarafından uygun bir şekilde tedavi edilmediği taktirde kusma, şiddetli karın ve mide ağrısı, sırt ağrısı gibi çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Özellikle içerisinde bol miktarda çiğ soğan, sarımsak ve baharat bulunan yiyeceklerin yanı sıra asitli içeceklerin çok fazla miktarda tüketilmesi uzun zaman çerçevesinde gastrit gelişmesine neden olabilir. Fakat bu belirttiğimiz yiyecek grupları her insanda aynı etkiyi yapmayabilir. Burada saymadığımız bir besin kişide gasrit oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden kişilerin kendilerini belirli bir dönem takip etmeleri ve bu takip neticesinde ortaya çıkan besin gruplarına göre kendi beslenme programlarını oluşturmaları tavsiye edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hazımsızlık Nasıl Geçer adaçayıGastrit hastalığının dışında yemek borusunda reflü oluşması yine hazımsızlığa neden olabilir. Safra kesesinde oluşan bir takım rahatsızlıklar zaman içerisinde hazımsızlık problemine sebep verebilir. Tüm bunların dışında, mide ülseri, çeşitli kanser türlerinin oluşumu ve romatizma hastalığında belirti olarak hazımsızlık problemine sıkça rastlanmaktadır. Özellikle kanserde erken teşhisini hayat kurtarabileceği asla unutulmamalı ve şüphelenildiği taktirde kesinlikle kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir.

Hazımsızlık Çeken Kişilere Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Adaçayı Yaprağı: Bir yemek kaşığı kadar alınan bitki yaprağının üzerine daha önceden kaynatmış olduğunuz su ilave edilir ve üzeri kapalı olacak şekilde yaklaşık beş dakika kadar demlenmesi beklenir. Günde iki veya üç defa içilmesi tavsiye edilen adaçayı yaprağını içmeden önce süzmeyi unutmayınız.

Centiyane Kökü: Bir kahve kaşığı ölçeğinde alınan bitki üzerine kaynamış olan su ilave edilerek 6-7 dakika kadar bekletilerek demlenmesi sağlanır. Demlendikten sonra karışım süzülerek içilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu bitkinin kökünün taze şekilde yenilerek tüketilmesi kişilerin sağlığını etkileyebilecek bir takım sağlık sorunlarına neden olabileceğidir. Doğru bir şekilde tüketildiğinde sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına, enzimlerin salgılanmasına ve bağırsak hareketlerinin düzene girmesine yardımcı olacaktır. Dikkat; hamile olan bayanlar, bebek emziren anneler, mide ve on iki parmak ülseri bulunan kişiler bu bitkiyi tüketmemelidirler.

Ananas: Besinlerden insan vücuduna geçen proteinlerin parçalanmasına katkıda bulunan bromelain enzimi ananas içerisinde oldukça zengindir. Bu sayede sindirimi rahatlatıcı bir takım özellikler gösterebilir.Hazımsızlık Nasıl Geçer papatya çayı

Rezene: Bir tatlı kaşığı ölçeğinde alınan bitki ile bir su bardağı daha önceden kaynatılmış olan su karıştırılır ve yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Karışım iyice demlendikten sonra süzülerek tüketilir. Rezenenin bilimsel olarak sindirim problemlerine iyi geldiği ve hazmı kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Papatya Çiçeği: Bir yemek kaşığı kadar alınan papatya çiçeğinin üzerine daha önceden kaynatmış olduğunuz su ilave edilir ve üzeri kapalı olacak şekilde yaklaşık beş, on dakika demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülerek içilen karışım günde üç kere öğün aralarında aç karnına içerisinde herhangi bir tatlandırıcı madde atılmadan içilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hazımsızlık Nasıl Geçer
Çavdar
Vücudu Sağlamlaştıran Besinler
Fesleğenin Faydaları
İncir
SARI KANTARON (St.John 's wort)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.