HELİCOBACTER PYLORİ ENFEKSİYONU
Helicobacter pylori (H. pylori) mide astar nüfuz ederek peptik ülser neden olabilen midede yanma ve ağrı ile belirti veren bir bakteri adıdır.

H. pylori enfeksiyonu yaygın görülen peptik ülser hastalığının bir nedenidir. Peptik ülser mide veya duodenum (ince bağırsağın başlangıcı) içindeki astarındaki bir erozyon sonucu meydana gelir. Bu erozyon ise karın ağrısı, olası kanama ve diğer gastrointestinal semptomlar ile sonuçlanır. Birçok kişi genç yaşta H. pylori ile tanışır, ancak belirtiler genellikle yetişkinlikte ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Peptik ülser belirtileri sürekli veya sporadik (ara sıra ortaya çıkan) olabilir ve hastalık seyri kişiden kişiye farklılık gösterir. H. pylori nedenli semptomlar varsa bu semptomlar enfeksiyon tedavi olduğu sürece giderilebilir. Bazı insanlarda hiçbir belirti görülmez iken bazı kimselerde ise karın ağrısı, şiddetli bulantı, yanma ve kusma olabilmektedir.

H. pylori ile ilgili peptik ülser durumunda, enfeksiyon antibiyotik ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Daha sonra yemek hazırlama öncesinde su ve sabunla el yıkama, kirli bebek bezi veya banyo kullandıktan sonra hijyene dikkat etmek H. pylori bakterisi enfeksiyonu riskini azaltabilir.

BURAYA DİKKAT!!!
Şiddetli veya sürekli karın ağrısı, kanlı dışkı (kan siyah, kırmızı veya doku katranlı olabilir), kan veya siyah malzeme (kahve telvesi benzeyen) kusma gibi ciddi semptomlar varsa vakit kaybetmeden acil tıbbi bakım (112) isteyin.

Sponsorlu Bağlantılar

HELİCOBACTER PYLORİ ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ NELERDİR?
H. pylori mide astar zarar verdiğinden tahriş, iltihap gibi bir dizi belirtiye neden olabilir. Belirtilerin yoğunluğu bireyler arasında değişebilir.

YAYGIN BELİRTİLER ŞUNLARDIR;
H. pylori bakterisi belirtileri ile günlük olarak ya da sadece bir kez bir süreliğine karşılaşabilirsiniz. Zaman zaman, bu karın belirtilerinden herhangi biri şiddetli olabilir:

  • Yanma, mide ağrısı
  • Sık sık geğirme
  • Bulantı (kusma olabilir veya olmayabilir)
  • Midede şişkinlik
  • İstemsiz kilo kaybı

HAYATI TEHDİT EDEBİLEN CİDDİ BELİRTİLER
Bazı durumlarda, H. pylori bakterisi yaşamı tehdit edici olabilir. Bu belirtilerin varlığında dikkatli olmalı ve vakit kaybetmeden tıbbi destek almalısınız.

  • Kanlı dışkı (kan siyah, kırmızı veya doku katranlı olabilir)
  • Şiddetli ya da sürekli karın ağrısı
  • Kan veya siyah malzeme (kahve telvesi benzeyen) kusma

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hiyatal Herniya
Dermatit Herpetiformis
Kimler Kalp Büyümesi Riski Taşıyor?
Ataksi
Kalbin Normalden Yavaş Atması (Bradikardi)
Güneş Hasarını Nasıl Geri Çevirebilirsiniz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.