HEMOGLOBİN İÇEREN BESİNLERHemoglobin İçeren Besinler

Hemoglobin yapısında demir bulunan bir protein olup kanın en önemli bileşenlerinden biridir. Asli vazifesi akciğerlerdeki alveollerden oksijeni yakalayarak vücudun tüm hücrelerinde iletmektir.

Hemoglobin aynı zamanda sağlıklı cilt, saç ve vücut bakımı için de önemli bir rol oynar. Vücutta hemoglobin seviyesi belirli bir düzeyde olmalıdır ve bu düzeyin altına düşüldüğünde herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için demir takviyesi veya demir içeren besinler bakımından zengin besinler tüketilmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kan Yapan Besinler Nelerdir?

Kanınızdaki hemoglobin seviyesi düşerse kişi büyük olasılıkla mide bulantısı, kusma, ishal, ateş ve kabızlık gibi sorunlar yaşar.

HEMOGLOBİN BAKIMINDAN ZENGİN GIDALAR NELERDİR?

Hemoglobin insan vücudunda üretilir, şekillendirilir ve hemoglobin bakımından zengin gıdalar dendiğinde anlaşılması gereken; hemoglobin üretilebilmesi için gerekli olan temel bileşenlerin yeterli oranda vücuda alınması için gerekli gıdalar anlaşılmalıdır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır;

Sponsorlu Bağlantılar

Deniz Ürünleri: Deniz ürünleri mükemmel derecede hemoglobin kaynağıdırlar. Orkinos, istiridye, yayın balığı, somon ve sardalye gibi balıklar tüketilebilir.

Et: Et hemoglobinin en zengin kaynaklarından biridir. Et ayrıca vücutta demir seviyesinin normal düzeyde kalmasına yardımcı olan B vitamini-12 bakımından da zengindir. Et seçiminde tercihiniz kırmızı etten yana olmalıdır.

Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Yumurta: Yumurta sarısı hemoglobinin zengin kaynaklarından biridir. Yumurta sarısı demir açısından zengin olması nedeni ile hemoglobin üretimine yardımcı olur.

Süt ürünleri: Süt, ayran, lor ve peynir gibi süt ürünleri hemoglobinini iyi kaynaklarıdır.

Baklagiller: Nohut, kuru fasulye ve beyaz fasulye gibi baklagiller iyi miktarda demir içerir. Balkabağı ve kabak çekirdekleri de demir içerdiğinden hemoglobin seviyesinin artırılmasına yardımcı olur.

Sebzeler: Piyasada kolayca bulunabilen pancar ve ıspanak gibi sebzeler, hemoglobin oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca kan hacmi üzerinde de etkilidirler.

hemoglobin içeren yiyeceklerMeyveler: Meyve demir mineralinin en büyük kaynaklarından birini oluşturur. Meyveler demirin dışında antioksidanlar, vitaminler ve diğer mineralleri içerir. Karpuz, üzüm, greyfurt, domates, elma, muz, portakal, çilek ve avokado demir bakımından en önemli meyvelerdir.

Baharatlar: Kekik, kimyon tohumu, kekik, fesleğen, tarçın ve adaçayı gibi baharatlar demir açısından zengin kaynaklarıdır. Bu nedenle, diyetinize bu baharatları eklemeyi unutmayın.

Kurutulmuş meyveler: Kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm ve hurma mükemmel hemoglobin mükemmel kaynaklarıdır.

Çikolata: Özellikle bitter çikolata başta olmak üzere kakao tozu önemli ölçüde demir içermektedir.

Hemoglobin Hakkında Önemli Bilgiler

  • Çok fazla demir takviyeleri kullanmaktan kaçının.
  • Aşırı demir alımı yada vücutta demir fazlalığı mide rahatsızlığı, bulantı, kusma, ishal, ateş ve kabızlığa neden olabilir.
  • Yüksek dozlarda demir takviyeleri kullanılması vücutta demir zehirlenmesi ve toksin üretimine yol açabilir.
  • Adet dönemi ve gebelik sırası ve sonrasında demir açısından zengin yiyecekleri tüketin.

Migren Ağrısı Nedir? Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

  • Düşük demir vücutta sıkıntılara yol açar. Kırılgan tırnaklar, hızlı kalp atışı, iştahsızlık, aşırı yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, baş dönmesi, sinirlilik ve baş ağrısı, ellerin ve ayakların soğuk olması gibi çeşitli problemlere neden olur.
  • Kadınlarda erkeklerden daha düşük demir vardır.
  • 14-18 yaş arası kızlar günlük en az 15 mg demir tüketmeleri gerekir.
  • Demir vücudun bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olur.

Hemoglobin Ne İşe YararÖNEMLİ NOT: Demirin dışında Vitamin B6 (piridoksin), B12 (kobalamin) ve folat vitaminleri de kan oluşumuna önemli oranda destek veren unsurlardır. B6; tahıllar, patates, muz, nohut fasulye, tavuk göğsü, domuz, sığır, alabalık ve ayçiçeği tohumunda bulunur.  Günlük 1.3 mg alınması önerilir.

B12 vitamini; karaciğer, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, alabalık, somon, yoğurt, süt, peynir ve yumurtada bulunur. 14 yaş ve üzeri erkek ve kadınlar için 2.4 mcg alınması önerilir.

Folat; zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, sığır karaciğeri, bezelye, ıspanak, kuşkonmaz, pişmiş fasulye, yeşil bezelye ve brokolide bulunur. Yetişkinler için önerilen miktar 400 mcg’dir. Gebelik sırasında bu oran artırılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuzu Beyni Yemenin Faydaları ve Zararları
Diyet Yapmadan Kilo Verme
Zayıflamak için şifalı bitki hazırlama yöntemleri
zayıflatan besinler
Pırasanın faydaları nelerdir
Muz Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.