HEMOROİD İÇİN EVDE YAPILABİLECEK 8  BAKIM

1. Terapötik Su Kullanın
Su, çoğu durumda iyileştirici özelliğe sahiptir. Su iltihaplı, ağrılı ve kaşıntılı hemoroid için çok rahatlatıcı olabilir. Günde birkaç kez anal bölgeye soğuk kompres uygulamak ya da yaklaşık 10 dakika kadar ılık suda rektal bölgeyi bekletiniz. Bu amaç için yapılmış tuvalet içinde dahi kullanılabilecek satın alınabilir ürünler bulunmaktadır.

2. Reçetesiz Satılan Ürünler Deneyin
Over-the-counter olarak da isimlendirilen reçetesiz satılan ilçaların bazıları hemoroid için rahatlatıcı olabilir. Bunlar hemoroit krem, jel, köpük, fitiller ve hidrokortizon içeren pedler ya da daraltıcı yada uyuşturucu ilaçlardır. Asetaminofen (Tylenol), aspirin ve ibuprofen (Advil, Motrin) gibi enflamasyon ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilen oral ilaçlar da hemoroid için iyi gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

3. Daha İyi Fiber (Lif) Alın
Bilindiği gibi kabızlık, hemoroid oluşumunda birincil öneme sahip bir faktördür. Kabızlığın ortadan kaldırılması riski azalmak için önemlidir. Lif bakımından zengin bir diyet bağıraktaki muhtevayı yumuşatır ve dışkının daha kolay ilerlemesine olanak sağlar. Bunun sonucu olarak da bağırsak hareketleri kolaylaşır ve hemoroid ağrıları önlenmiş olur.

Yüksek lif bakımından zengin bir diyet sadece hemoroid için değil kolon kanseri, kalp hastalığı ve obezite gibi bazı ciddi hastalıkların önlenmesinde yada riskinin azalmasına yardımcı olur. Yüksek lifli gıdalar arasında başta meyve ve sebze gelir. Ardından ise baklagiller (fasulye), kepek ve kepekli tahıllar ve ekmek sıralanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

4. Lif Yeterince Almıyorsanız, Alternatif Ürünler Kullanın
Birçok kişi hemoroid riskini ve ağrıyı azaltmak için lifli gıdalara yönelir. Fakat sosyal yaşam gereği bazen yeterince, yumuşak dışkı üretmek için diyetlerinde yeterli lif alamayabilir. Her ne kadar lifli gıdalarla diyetinizi (her gün 20 ile 35 gram lifli besin) tamamlamanızı önersek de, bu açığı kapatmak için bazı ürünler de bulunmaktadır. Bunlar arasında Psyllium (Metamucil Konsyl), Metilselüloz (Citrucel), kalsiyum polikarbofil (FiberCon) ve buğday dekstrini sayılabilir. Bu ürünleri eczanelerden temin edebilirsiniz.

5. Yeterli Su Tüketin
Lifli besinler gibi su da dışkı yumuşatan ve hemoroid ağrılarını azaltan diğer bir unsurdur. Yeterli su içmek de hemoroidi önlemeye yardımcı olabilir. Daha sıcak havalarda ve egzersiz sırasında bu tüketimi daha da artırmalısınız. Genel bir kural olarak, suyun günde 8 bardak yada 2 litre kadar içilmesi önerilmektedir. Ayrıca, alkol ve kafein alımını önlemek veya sınırlamak gerekir. Alkol ve kafein vücudun su kaybetmesini teşvik ettiğinden hem sert dışkıya neden olabilir hem de hemoroid ağrılarını artırabilir.

6. Egzersiz Hayatınızda Mutlaka Olmalı
Egzersiz hemoroid önlenmesi ve tedavisinde önemli bir bileşenidir. Günlük hayatınızda veya işte uzun süre oturmak zorunda kalıyrsanız, saatte bir yada ara sıra kalkıp bir kaç dakika hareket etmek yeterli olacaktır. Bazı fiziksel aktiviteler hemoroid riskini artırır ve belirtileri kötüleşebilir. Bunlar arasında tuvaletinizi zorlayarak yapma, ağır kaldırma ve anal ilişkiye girmeme, uzun süre oturma gibi durumlardan kaçınmanız gerektiğini unutmamalısınız.

7. Tuvaletinizi Ertelemeyin
Sabah vakitleri çoğu aile için sıkışıklık zamanını ifade ederi. Sabah özellikle birçok kişi tuvalet yapma ihtiyacı hisseder. Defekasyon olarak da isimlendirilen tuvalet yapma ihtiyacı kesinlikle geciktirilmemellidir. Bağırsaklarınızda bir hareketlilik hissettiğinizde bu dürtünün gerektirdiğini yerine getirin. Defekasyonun geciktirilmesi kabızlığa yol açabilir yanısıra hemoroid gelişimini teşvik edebilir ve kötüleştirebilir.

8. Bebek Bekliyorsanız Özel Bakım Alın
Hemoroid gebelik sırasında ve doğumdan hemen sonra çok yaygındır. Sizi ve bebeğinizin güvende tutmak için bu tür rektal ağrı ve kaşıntı gibi olabilecek herhangi bir belirtide herhangi bir kendi kendinize tedavi ya da ürünleri denemeden önce, ilgili sağlık kuruluşu ile konuşmak gerekir. Gebelik esnasında ven şişlikleri ve hemoroide yol açan bazı damarları üzerindeki basıncı azaltmak için istirahat veya uyku esnasında sol tarafında yatmak basit bir tedavidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hemoroid Nedir ?
Sıcak Su Oturma Banyosu
Anorektal Kanal Nedir ?
Anüste Kaşıntı yada Anal Kaşıntı
Anal fissür
Basurdan Nasıl Kurtulabilirim? Nasıl Geçer?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.