Sponsorlu Bağlantılar

HEMOROİD NEDİR? NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NASILDIR?
hemoroidKimse hemoroit hakkında konuşmayı pek sevmez. Ama gelin görünki hemoroit ya da basurlu hastaların sayısı toplumda hiç de azımsanacak kadar değildir. Kadın ve erkek arasında eşit oranda görülebilen hemoroit her yaştan insanda görülebilmektedir. Genellikle 45-65 yaş insanlarda daha yaygın olarak görülmektedir. Hemoroitin iki türü vardır:
Dış hemoroit
Dış hemoroit, anal açıklığın etrafında (veya anüs dışında hemoroit) şişmiş olan damarlar yumuşak bir şişlik oluşturur. Dış hemoroit anüste çıkıntı olarak hissedilebilir. Eğer kan pıhtısı oluşursa, bu biçimsiz parça veya ağrılı hemoroit olur ve tromboze hemoroit olarak isimlendirilir. Anüs çevresindeki deri dokusu yoğun sinir uçları ile kaplı olduğu için dış hemoroit, genellikle çok acı vericidir.
İç hemoroit
İç hemoroit, genellikle anal kanal içinde sinir uçlarının olmaması nedeniyle ağrılı değildir. Gerçekten de çoğu kişi sinir uçları tahriş oluncaya ve bağırsak hareketi sırasında kanama oluncaya kadar iç hemoroitin farkında değildir. Burada iç hemoroite sert dışkının sürtünmesi(travmaya neden olabilir), tuvalet kğıdı veya klozet kullanımı neden olabilir. Dışkılama esnasında parlak kırmızı kan oluşumu gözlenebilir. İç hemoroite kanser ya da başka ciddi sağlık koşulları neden olabilir. Anüs arası herhangi bir miktar kanama bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.
HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR?
Tüm insanların anal bölgesinde hemoroidal damarlar bulunmaktadır. Bu damarlar anüsün hem içinde hem de dışında yer almaktadır. Hemoroitte bu damarlarda şişer. Şişmesi sonucu ise yanma hissi, kanama, kaşıntı, ağrı gibi genel rahatsızlık hemoroit belirtilerine neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

HEMOROİD NEDENLERİ NELERDİR?
Hemoroitin ana nedeni pelvik ve rektal sistemin damarlarına uygulanan basınçtır. Bu basınç uzun bir süre oturmak ya da ayakta durma, obezite, gebelik, kişinin sahip olduğu farklı alışkanlıklar, kabızlık, ishal ya da genetik faktörlerden ileri gelmektedir. Hemoroit nedenlerini biraz daha açacak olursak;

  • Tuvalette yanlış bir konumda durmak hemoroitin başlıca nedenlerinden biridir. Normal tuvaletiniz yapılırken parmak ucunda yükselerek dirseklerden destek alarak öne doğru eğilerek yapılabilir. Bu pozisyon daha az efor sarf ederek dışkının delikten dışarı çıkmasını sağlar, bu da hemoroit riskini azaltır. Ayrıca yeni hemoroit geliştirme olasılığını azaltmaktadır.
  • Kabızlık hemoroitin başka bir nedenidir. Sert dışkı rektum üzerinde çok fazla baskı koyar ve damarlar şişmesine (diz arkasında varis gibi)neden olur.
  • İshal de damarlara zarar veren bir faktördür. Bu durumda sık sık dışkı geçişi vardır. Dışkı yumuşak olmasına rağmen, bu durum aynı zamanda bağırsak hareketlerini azaltarak hemoroit hastalığına neden olur. İshale engel olabilmek için her zaman yemekten önce ellerinizi yıkayın ve meyve ve sebzelerinizi yıkayarak tüketiniz.
  • Tuvaletten sonra rektumun silinmesi hemoroit oluşumunda dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Rektumun silinmesi durumu hemoroiti kötüleştirebilir. Bu nedenle ekstra lif ve su tüketilerek aşırı silme ihtiyacı azaltılabilir. Temizlemede su, suyu emen yumuşak veya nemli bir bez kullanın.
  • Diğer önemli nedeni gebeliktir. Gebeliğin bitimine kadar bebeğin büyümesi sonucu anal basınç artar. Bu basınç hemoroit oluşumuna katkı sağlar. Hemoroit önlemek için gebelik süresince egzersiz hareketlerine önem verilmelidir.
  • Ağır kaldırma ve ıkınma hemoroitin kendisini göstermesine ve gelişmesine neden olabilir. Ikınmanın neden olduğu basınç rektum damarlarında düzensizliklere neden olabilmektedir.
  • Karaciğer hastalıkları da damarlarda basınç artışına neden olabilir. Abur cubur yemeyerek karaciğer ve kalbinizi sağlıklı tutmaya çalışın, alkol ve kahve içmeyin.
  • Eğer kilolu iseniz, ayakta iken, yürümek veya koşma durumunda kısacası her zaman fazla ağırlık kaldırıyorsunuz. Özellikle otururken, vücudunuzun anal bölge üzerinde aşırı baskı oluşturur. Baskı ise damarlarda zayıflamaya neden olur. Bu nedenle ideal kilonuzda olmaya çalışınız.
  • Bir diğer faktör ise kalıtımdır. Bazı insanlar genetik olarak bu hastalık türüne yatkın olabilir. İdman yaparak anal bölgeyi çevreleyen kasları rahatlatın.
  • Anal seks hemoroitin başka bir nedenidir. Anal ilişkide ne kadar yağlayıcı ürünler kullanırsanız kullanın anüsün bu işlev için tasarlanmış olmadığını unutmayın.

HEMOROİDDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Hemoroit oluşmadan önce tedbir almak önemli yer tutmaktadır. Bu tedbirlerin oluşması hemoroit oluşumunu büyük oranda engelleyecektir. Önce bağırsak hareketlerini artıran ve dışkıyı yumuşatan besinler tüketmekten işe başlamalısınız. Bu durum hem oluşumu önler hem de var olan hemoridde acılarınızın azalmasını sağlar. Lifli gıdalar yenmelidir. Lif taze ve kurutulmuş meyve, sebze, tahıl ve hububat gibi birçok gıda maddelerinde bulunur. İkincisi ise dışkıyı yumuşatma özelliğinde olduğu için yeterli su içilmelidir. İshal hemoroit belirtileri kötüleştirebilir. Bu nedenle ishal olmak yerine lifli ve anti-motilite ilaçlar(bağırsak hareketlerini engelleyen ilaçlar) ile kontrol edilmesi tavsiye edilir.

REÇETESİZ İLAÇLAR
Birçok reçetesiz ürünler hemoroit tedavisi için satılmaktadır. Bunlar genellikle kaşıntı veya rahatsızlık gibi anal belirtileri tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçların hemoroit doğru tercih olduğunu gösteren az sayıda çalışma vardır.

TEDAVİ
hemoroit tedavisi için merhem, krem, jel, fitil, köpükler ve pedler gibi kullanılan ürünler olarak mevcuttur. Merhem, krem ve jel – anüs etrafında kullanıldığında – ince bir kaplama olarak uygulanmalıdır. Anal kanala uygulandığında bu ürünler bir parmak yada ince bir çubuk ile uygulanmalıdır. Çubuklar yan taraflarında delikler olduğu için etkilidirler. Çubuklar yerleştirme öncesinde merhem ile yağlanmalıdır.

Lokal anestetik ilaçlar: Lokal anestetik ilaçlar geçici olarak kaşınan sinir uçları uyuşturarak ağrı, yanma gibi şikyetleri dindirmektedir. Bu ürünlerin kullanımı peri anal bölge(anüs çevresi) ve alt anal kanal ile sınırlı olmalıdır. Lokal anestetikler yanma ve kaşıntı ile alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle ve anestetik uygulaması ile yanma, kaşıntı artış olduğunda bu ilaçların kullanımı kesilmelidir.Lokal anestetikler şunlardır: Benzokain, Benzil alkol(% 5 ile% 20), dibukain(% 0.25 ile% 1.0), Dyclonine(% 0,5% 1,0), Lidokain(% 2 ile% 5), Pramoxine(% 1.0) ve Tetracaine(% 0,5% 5,0) sayılabilir.

Vasoconstrictorler(damar büzücü ilaçlar): Damar büzücüler epinefrine benzeyen, doğal olarak oluşan kimyasal maddelerdir. Anüs bölgesine uygulandığında vasoconstrictorler kan damarları küçülterek şişmeyi azaltabilir. Hafif anestetik etkisi nedeniyle acı ve kaşıntıyı azaltabilir. Vasoconstrictorler- ağızdan veya enjeksiyonla alınanın aksine- peri anal bölgede uygulanmaktadır. Bu ilaçların hafif yan etkileri olabilir. Bunlar yüksek tansiyon, sinirlilik, titreme, uykusuzluk ve şeker hastalığı veya hipertiroidi alevlenmesi gibi ciddi yan etkilere sebep olma olasılığı düşüktür. Vasoconstrictorler şunlardır: Efedrin sülfat (% 0.1-% 1.25), Epinefrin(% 0.005 -% 0.01) ve Fenilefrin(% 0.25) olarak sıralanabilir.

Koruyucular: Koruyucular tahriş olmuş cilt üzerinde fiziksel bir bariyer oluştururlar. Böylece rektumdan gelen sıvı ya da dışkı ile cilt temasını önleyerek peri anal bölgede tahriş nedenleri ortadan kaldırılmış olur. Bu bariyer tahriş, kaşıntı, ağrı ve yanmayı azaltır. Koruyucular şunlardır: Alüminyum hidroksit jel, Kakao yağı, Gliserin, Kaolin, Lanolin, Mineral yağ (Balneol), Beyaz petrolatum, Nişasta, Çinko oksit veya calamine (çinko oksit içerir), Balık yağı veya köpekbalığı karaciğer yağı olaraka sayılabilir.

Astringentler: Bu ilaçlar canlı dokularda görülür bir şekilde, fibriler sıkışma oluşturan ilaçlardır. Anal kanal iç astarını yada peri anal deri hücrelerindeki proteinlerin koagülasyonuna (topaklanma) neden olur. Bu eylem derinin kurumasına teşvik ederek sırayla kaşıntı, yanma ve ağrıyı rahatlatmaya yardımcı olur. Astringentler şunlardır: Calamine(% 5 -% 25), Çinko oksit(% 5 -% 25), Witch Hazel(% 10-% 50)

Antiseptikler: Antiseptikler, bakteri ve diğer organizmaların büyümesini engelleyen maddelerdir. Antiseptikler sabun ve sudan daha fazla daha etkili olup olmadığı belli değildir. Antiseptiklere örnek olarak Borik asit, Hydrastis, Fenol, Benzalkonyum klorür, Setilpiridinium klorid, Benzetonyum klorür, Rezorsinol verilebilir.

Keratolitikler: Keratolitikler keratini eritme özelliğine sahip madde ya da ilaçlardır. Bozulmuş deri ve diğer dokuların dış katmanların çözülmesini sağlayan kimyasal maddelerdir. Anüs ve peri anal bölgede uygulanan ilaçların neden olduğu parçalanmış ölü dokuyu eritmek için kullanılır. Kullanılan iki onaylı keratolitikler şunlardır: Alüminyum chlorhydroxy allantoinate ve Rezorsinol’ dür.

Analjezikler: Analjezik ürünler anestetik ürünleri ağrı sinirleri üzerindeki can sıkıcı kaşıntı ve ağrıyı dindirme özelliğine sahiptir. Analjezikler örnekler: Mentol(% 0.1-% 1.0 % 1.0’den fazla tavsiye edilmez), Kfur(% 0.1-% 3), Ardıç katranı (% 1-% 5)

Kortikosteroidler: Kortikosteroidler inflamasyonu azaltabilir ve kaşıntı giderebilir. Ancak kronik kullanımı ciltte kalıcı hasara neden olabilir. Kullanımında iki hafta aşılmamalıdır. Zayıf kortikosteroid etkilere sahip ürünler reçetesiz satılmakta olup kullanılabilir fakat güçlü kortikosteroidler hemoroit tedavisinde kullanılmamalıdır.

NOT: Çok güçlü cerrahi operasyon kaçınılmaz olabilir. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
3 Ağustos 2007

bence bu yazilari yazmaniz cok güzel birsey tesekkürler ederiz

Sağlık
3 Ağustos 2007

önemli olan topluma azda olsa fayda sağlamak Gülay hanım… Yorumunuz için bende size teşekkür ederim.

Sağlık
4 Ekim 2007

Yazınızı okumama rağmen gözden kaçırdığım önemli olacak,sıhhatımız için kaçınılmaz olabilir.Nedenle soruma geçmeden basurdan dolayı kanamam var.1 haftaözellikle sıkıntı veriyor;soruma gelince basurun oluşumunu sağlıyan,vucutdaki hangi organ nasıl oluşmasını sağlıyor veya biz insanlar nasıl yapıyoruzda vucudumuzdaki organlar (etki~teki meselesi)olarak bizlerde hastalık olarak yaşarken sorun olarak gündem oluşturuyor.Yani basurun temeli nerden kök salıyor.Hangi organlardan etkilenerek kaçınılmaz sonucu hazırlıyarak tepkiye dönüştürüyor.
Bilgilendirmenizi saygılarımla arz edrim.

Sağlık
4 Kasım 2007

selam.15yıldır basurum var doktora gidemiyorum kabız olmasamda wc den sonra her 2taraftada şişlik oluyor cok acıyor dokunamıyorum zorda olsa oturup 3 4 saat inmesini bekliyorum kanamada oluyor bana yardımcı olurmusunuz

Sağlık
9 Kasım 2007

İyi günler . Aslında ben kendimde kıl dönmesi var diye düşünüyordum. Burda anlatılan özellikleri okuduktan sonra Hemeroit olduğumu anladım. Doktora gitmeden nasıl tedavisi var bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Sağlık
21 Kasım 2007

hocam şimdi ben 2 yıl önce armut çekirdeği yuttum sanırım tuvaletimi yaparken anüs kısmı jilet kesiyor gibi acıdı ve düz bir şekilde gaitada kan ğördüm açık renkli ve çizgi şeklinde üzerinde idi sonra hemoroid oldum fitil kırem log glyvenol dafln hap kullandım ama geçmedi 1 ay önce erciyes üniversitesi gnl cerrah bölümünde iğne ile uyuşturup hemoroidi çizip neşterle içini boşalttılar küçük olan geçti ama çekirdek ten kesildiğini tahmin ettiğim yer halen şişiyor iniyor geçmiyor. Kara melhem aldım aktardan yakıyor. bilmiyorum ne olacak aceba benimki fissül mü hemoroidmi ne yapmalıyım aceba ve sürekli kabızlık sabahları ağız kokusu ve yemekten sonra şiddetli geğirti var panto,talcid,rennie,helipak gaz gidericiler ama geçmedi hemoroid amelliyatsız geçermi aceba tamamen bilmiyorum.
e.ü. gastro bölümüne muayene olacağım 10 gün sonra kolonoskobi mi mide endeskobisi mi yaptırmalıyım çok teşekür ederim sağolun siteniz çok güzel olmuş. SAYGILARIMLA….

öğrenciyim erciyes üniversitesi elektrik ön lisans yaş 26 saygılarımla

Sağlık
29 Kasım 2007

slm sıte ıcın cok tesekurlerr cok guzel olmus hocamm benım bı sıkayetım varr makat kanalının hemen dısındaaa kucuk bı sılık var agrısıyok tuvalette de bı rahatsızlık vermıyor sadce sıslık var bu sıslık buyuyorrr hocam bu nedırr basurmudur doktora gıtmedım gıdememde bunun tedavısı nedırrr bende kalıcı yada hayatı bı proplem yaratırmı cevabınızı beklıyoyorum hocam sımdıden tesekurlerrr

Sağlık
11 Aralık 2007

eşimin makatının etrafında şişlikler var ağrı yapıyor.bunu okuyunca basur olduğunu anladım.

Sağlık
20 Ocak 2008

basur agız kokusu yaparmı ve şişlik neden oluyo ameliyat kesin çözümmü bilgi verirseniz gerçekten memnun olurum teşekkürler.

Sağlık
20 Ocak 2008

bagırsak testi nasıl yapılıyor camera falan diyorlar bilgi verirseniz sevinirim

Sağlık
17 Nisan 2008

ya benim daha yeni böle şeyler yok bende ama çok sızı yapıyo ne yapmam lazım hayatında doktora gitmeyi sevmeyen biriyim bana yardımcı olun ilerlemedn na yapabilirim

Sağlık
31 Mayıs 2008

Böyle bir yazı yayımlananız çok güzel bana oldukça yardımı dokundu teşekkür ederim.

Sağlık
7 Ekim 2008

MERHABALAR HEMOROİD DENİLEN ŞEYLE BENDE TANIŞTIM PROCTOLOG KREM ANESTOL POMAD VE DAFLON 500 MG LIK İLAÇ TEDAVİSİ GÖRDÜM KANAMYLA BAŞLADI HERŞEY VE ŞUAN KANAMA YOK.AMA ŞİŞKİNLİK VAR KASTIM ŞİŞ DEĞİL AMA ELLE TUTULUR BİR MEME MEVCUT.AMELİYAT DİYEBİLİRLERMİŞ AMA TEKRARI OLUYORMUŞ BUNUN KESİN BİR ÇÖZÜMÜ VARSA YAZIN LÜTFEN ONU YAPALIM TEŞEKKÜRLER.TÜM ARKADAŞLARIMADA GEÇMİŞ OLSUN

Sağlık
20 Ekim 2008

ya benimde basurum var acayip arı yapıyo ve az da olsa kanıyo ne yapmam gerekiyo bilmiyorum kimseyede söyleyemiyorum :(:(bana bi yol gösterirseniz çok mutlu olurum

Sağlık
30 Ekim 2008

hayatımı mahvetti valla bir haftadır açlıktan başım dönünceye kadar bir şey yemiyorum.Çünki yerken bunun nasılçıkacağı aklıma geliyor.Müthiş canım yanıyor.işimden gücümden geri kaldım umarım beni işten atmazlar beşgündün işegidemiyorum.oturamıyorum.Tuvalete gitmekten korkuyorum.Ameliyat olsam uzun bir süre daha işe gidemeyeceğim.Bu rahatsızlık çok eziyetli.Ameliyatsız bir çözümü yokmu

Sağlık
16 Şubat 2009

slm benim makat üstünde bi şişlik olustu vede bu gün o şişlik wc ye gittim tuvaletimi yaparken patladı ve kanadı bu acaba sizce nedir ve nasıl tedavi olurum bana hemen cevap yollarsanız sevinirim çünkü çok telaşlanıyorum vede aileme daha henüz bişey söylemedim

Sağlık
12 Mart 2009

siteniz için çok teşekkürler bende kaşinti var ve tuvallette çok zorlanıyorum kabızlik yapıyor yanma var azda olsa kanıyor . doktora gitmeden çözümü yokmu.

Sağlık
17 Mart 2009

ben hemoroittten amelıyat oldum hala agrım var antıbıyotık ve krem verdı doktorum agrım cok yardım beklıyorum

Sağlık
23 Mart 2009

siteniz için çok teşekkür ederim ben tuvalete çıkarken zorlanıyorum ve kan geliyo daha önce ameliyat olmuştum ama şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum

Sağlık
27 Mart 2009

Galiba ben de hemeroidim:(:(
Evet evet hemeroid:S

Sağlık
25 Nisan 2009

ben yaklaşık 2 yıldır bu ağrıyı çekiyor araştırdığım kadar 2.derece basurum zan edersem meme sadece ıkındığımda dışarı atıyor onun yanı sıra içeri giriyo kendiliğinden şuan büyün nenemin ilkel ilaçlarıyla tedawi oluyorum sarmısak la gidermeye çalışıyoruz baya yakıyor :) ama sizce sağlık açsınından bir etki yaparmı merak ediyorum en kısa zamanda cevap bekliyom tşk

Sağlık
12 Mayıs 2009

Hareketsiz bir yaşam sürmekteyim.fakat sitres de yaşadım.Bir iki yıldır anüs de kaşıntı ve yanma oluyordu. Son zamanlarda kanamayla birlikte ağrılarda şiddetlenmeye başladı. Ayrıca 3 hafta önce ani karın ağrısı ile birlikte ishal arkasından kabız oldum.o andan beri 3 haftadır sık tuvalete gitmekteyim nedeni ise az az(ince) dışkılama olmakta. Dışkı normal görünmekte.Bazen tuvaletteyken kan da geliyor.
Bu durum beni korkutmaya başladı. Hangi uzmana gitmeliyim.

Sağlık
23 Mayıs 2009

arkadaşlar basur nasıl oluşur biliyormusun 1 yaşa 2 taşa 3 başa oturunca oluşur herkez anlamıştır umaraım kalın sağlıcakla

Sağlık
5 Haziran 2009

slm bende bagsur vardı şimdi geçti agrıda yok şişlikte proctoloc kremi sayesinde kurtuldum ameliyata bile gerek kalmadan size önerim proctoloc kremini kullanın herkese Allah şifa versin çok acılı bi hastalık

Sağlık
12 Haziran 2009

ben de proctoloc krem kullanıyorum ve gerçekten etkili bir krem geçiriyor 2 – 3 günde. Geçmeyenler muhakkak doktora tedavi olmalıdır bence. Bu hastalığın çokda tedavi yok gibi geliyor bana bir kere başına geldi mi (pardon k.na :) çekiliyor hep.

Sağlık
12 Ekim 2009

Sevgili arkadaşlar. tıp dilinde hemoroid olarak bilinen ve basur ve mayasur olarak bilinen hastalık genel anlamda sürekli olarak kabızlık çeken kişi ve kişilerde meydana gelmektedir. Sizlere tek tavsiyem şu olacaktır. Mümkün olduğunca kabızlık yapacak gıda ürünlerinden uzak durun gerekirse doktorunuza kabız olduğunuz durumlarda kullanacağınız ilaç vermesini isteyin (sık sık kabız olanlar için tabi) sonra ise mümkünse boşaltım esnasında fazla zorlama olmaması açısında rahat bir boşaltım yapın, bu yöntemi uygularsanız emin olun bu durum kısa zamanda geçecek ve rahata kavuşacaksınız.

Sağlık
25 Kasım 2009

Merhaba;
Soruma yanıt bulabilirsem çok memnun olurum.
üç gün önce büyük abdestimi yaptıktan sonra hemoroid oluştu.Makat bölgesinin dışına yayılmış şişmiş ve aşırı derecede ağrı yapıyor.üç gündürde geceli gündüzlü devam ediyor.Her an bu acıyı yaşıyorum bir an dahi geçmiyor.Doktora gitmedim evdekilrede söyleyemedim söyleyememde.
Ben yanlızca öneri istiyorum daha çabuk iğileşmek için ne yapmalıyım.Lütfen tek yanıt olarak doktora gitmelisiniz demesseniz memnun olurum.

Eninde sonunda evdekiler bilecek. Eninde sonunda doktora gideceksiniz. Değerli ziyaretçimiz yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Lütfen utanma sıkılma vb şeyleri bir kenara bırakarak tedaviye bir an önce başlayın.

Sağlık
10 Aralık 2009

arkadaslar bu nalet olasıca hastalık bendede var 2 sene olmustur baya bır kanama oluyordu en son hastaneye gıttım amelıyatı onermıyoar tekrarlıya bılır yada buyuk abdestınızı tutamıyabılırsınız bana daflon 500 gr verdı kanama durdu eskısı gıbı degıl kabız oldunuz zaman kanıyor ama once baya bır kanama oluyordu sımdı bıraz olsun rahatım ama tekrar bı daflon alacam bıraz kullanmam gerekıyor bırde o ılacla bırlıkte sıcak suda oturmanız gerekecek ılacı ıctıkten sonra sıocak suya oturun bunu sabah ılacı ıcın ıkı tane bırde aksam yemekten sonra ıctıkten sonra sıcak suya oturun bekleyın 10 dk sureyle bu pıs bı hastalık akıntı oluyor bazen bazende kanama su an akıntı var ıltap sankı ama anlamadım bende ıncırde ıyı gelıyor en azından bıraz rahatlarsınız gunde 8 bardak su ıcın ve lıflı yıyuecekler yanı kabız yapmıyacak yıyecekler meyveler yeyın benden bu kadar

Sağlık
22 Şubat 2010

sLm bndede basur var sanırım 5 6 ay once makat dısınde sıslık olustu ama 1 hafta ıcınde gectı ama 4 gun once gene cıktı ve haLen vaR cok acıyor ne yabmalıyım ???

Sağlık
22 Şubat 2010

slm bndede basur var sanırım 5 6 ay once makat dısında sıslık olmustu ama 1 hafta ıcınde gecmıstı ama 3 gun once gene cıktı cok acıyor ne yabmaLıyım ?

Sağlık
15 Mart 2010

sakın kimse ameliyat falan olmasın.benm çok az bi kanamam oldu doktora gittim ve ameliyat olmam gerektigini söyle.ameliyatım kolaydı ama sonrasında çok zorlandım ve şu an daha da kötü oldu kaşınma ve şişlik yoktu şimdi onlarda oldu 21 yaşındayım ve neler çekiorum bilemezsiniz dogal yollardan geçebiliyo bol bol su meyve ve yürüyüş bunları aksatmayın hiç bi sorununuz kalmaz..

Sağlık
20 Mart 2010

sorunum benimde büyük ihtimalle basur fakat iç ve dışta heralde vede akıntı geliyor karın ağrısı başladı ve arada kanama ne yapacağımı şaşırmış vaziyeteyim doktora gitmeye çekiniyorum lütfen yol gösterirmisiniz

Sağlık
2 Mayıs 2010

arkadaşlar size belki saçma gelecek ama bir çaresi var hemen mutfağa gidin küçük bir patates seçin rendenin ince kısmı ile rendeleyin basurun üzerine koyun günde iki kere yapın enaz bir saat bekletin sonrada bana dua edin byyyyy.

Sağlık
2 Haziran 2010

selam arkadaşlar basur bendede var kaynamış suya eczaneden basur için iyot tozu var onu alın 1 lt kaynamış suya 1 adet atın su ılıklaşınca üzerıne oturun kısmende olsa rahatlıyosunuz..
şimdiden geçmiş olsun:(( berbat bir sey :)

Sağlık
4 Temmuz 2010

bende de meme var ama küçük ağrı yok sızı yok kaşıntı yok acaba ilaç tedavisi ile geçer mi ya da şu iğneyle kurutma tedavileri na kadar lütfen cevap yazın

Sağlık
9 Temmuz 2010

ya bendede bir sorun var ama ben çözemedim ne oldugu şişkinlik falan yok ağrıda kan falanda akmadı hic wc den çıktıktan sonra acıma oluyor her seferinde değil bi hafta oluyor 2 gun boyunca 1-1,5 saat boyunca bıda olmuyor bıde yediğim şeylerinde etkisi oluyor bununla benım kıde hemeroid mi acaba yardım ederseniz sevinirim..

Sağlık
17 Eylül 2010

basur kendiliginden gecermi?6 aylik hamileyim ilac kullanmanin zarari varmidir bebege.bilgilendirirsniz sevinirim tsk ederim

Hamileliğinize bağlı etkilerden dolayı bir sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz bu sıkıntı hamilelik sonrsı yüksek ihtimalle yok olacaktır. İlaç kullanımı noktasında sizlere tavsiyemiz doktorunuzun söylediğinden dışarı çıkmamanızdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

Sağlık
8 Ekim 2010

merhaba
arkadaşlar tam 2 yıldır gitmedıgım doktor kalmadı genel cerrah cildiye dahılıye gastrentelojı her branştan 5 doktora gittim 20 adet en az toplamda doktora gittim kimse tam teşhis koyamadı en sonunda prefesorun yapamdıgını uzman doktor teşhis etti sadece 12tl verdım prefesore 250 milyon verdım hiç bir şeyın yok aspırın grıpın gibi ilac verdi aldı parayı netice itibarıyla şunu soruyorum fissul ve fistul .ve kurt yok ise kullanacagınız 2 merhemı karıştırıp makat deliğine sürmek akşam ve sabah dunyanın en berbat hastalıği kaşinti insanı ölduruyor .bu 2merhem bunlar BOCTROPAN POMAD 15 GRAM,EXODERİL KREM 30 GRAMLIK
LUTFEN DOSTLAR SİZDE BU SIKINTILARI MUNZARIP İNSANLARA VE SİTELERE YAZIN VE PAYLAŞIN.
SELAMLAR

Sağlık
8 Ekim 2010

MERHABA
ÖNCELİKLE HERKESE GEÇMİŞ OLSUN.BENİM BİR SORUM OLCAK.
BEN BASUR AMELİYATI OLDUM LAZARLIYDI SANIRIM.AMA AMLEIYTTN SONRA GECMEDI AMELIYT IGRENC BIR SEY OLDUGU ICIN DOKTORA GITMEDIM ÖZELLKLE KARNIM ÇOK AGRIYOR NE YAPABILIRIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM…

Sağlık
16 Ekim 2010

bende de bir şişlik oluştu ama makatla kuyruk sokumu arasında tuvaletimi yaparken tam boşalmamış gibi hissediyorum ani hareketlerde ayak uçlarıma kadar bir acı veriyor oturup kalkmakta zorlanıyorum merdiven inip çıkarken normal hızla inemiyorum ama kanama ve içerde meme yok makat dışında ağzın bir parmak üstünde kuyruk sokumuna doğru nohut büyüklüğünde bir şişlik var doktora gittim hemoroid olabileceğini söyledi net birşey söylemedi krem fitil ağrı kesici verdi sizce hemoroid mi ne yapmalıyım saygılarımla

Sağlık
17 Ekim 2010

2 gün önce ameliat oldum.. acılar agrılar uyku yok zaten 10 dakkada kabus görüp bagırarak kalkıorum acıyla tuwalete cıkamadım acıdan daha bnde cok ilerlermiş fistülde wardı ykmıs doktor tuwalete cıkarken ne yapmalıyım yardım nolur yardım

Sağlık
28 Ekim 2010

bende basur hemorıd var bu bır sure sonra gecermı yoksa sureklı kalır mı

Sağlık
15 Kasım 2010

bence hiç utanıp sıkılmanıza gerek yok arkadaşlar bendede aynı sorun var bayan doktora gittim.. genelde dışkılama tam kabızlık olmasada zorlanarak gerçekleşiyodu her sefernde wc ölüm geliyodu.. en sonunda kanamayla beraber dışkılama oldu sonra 1gün sonrasındda hafif bi ağrı başladı 2-3 gün içinde ağrı şiddetlendi oturamaz oldum… sonunda dayanamayıp doktora gttim sonuçta skılıp utanmaktan çok sağlığımız önemli vede erken tehşis en önemlisi… fitil ve merhem verdi birde hap bağırsaklarımı çalıştırması için.. 3 gün kullandım şuan çko rahatım geçmek üzere tedaviye dewam edeceğim benden size öneri hastalığınızı kesinlikle aksatmayın.. Geçmiş olsun..

Sağlık
28 Kasım 2010

17 yasındayım hemoroidden amelıyat oldum 3 ay oldu 2 haftadır tuvalette sıkıntı cekıyor sıcak suya oturuyorum ılaç kullanıyorum şu 2 gun ıcersınden ağrılar çoğaldı tuvalete korkudan cıkamıyorum cok ağrı werıyor ne yapmam lazım

Sağlık
6 Aralık 2010

arkadaşlar ağrım var çok ufakta (nar tanesi kadar) büyüklük kan koku vs.. herhangi bişey yok 2 gün içinde oldu ne yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim…

Sağlık
31 Aralık 2010

arkadaşlar bol bol su için..sabah akşam bağırsaklarınızın iyi çalışması için elma yiyin ve stres yapmayın..stres bu hastalığın en iyi dostu..yediklerinize çok dikkat edin..mutlaka kepek ekmek yiyin..ve özellikle anal fissürü olanlar gaita yumuşatıcı ilaçlar kullansınlar..

Sağlık
3 Şubat 2011

benm çok az bi kanamam olmuştu doktora gittim ve ameliyat olmam gerektigini söyledi ameliyatım kolaydı ama sonrasında çok zorlandım ve daha da kötü oldu kaşınma ve şişlik yoktu onlarda oldu 28 yaşındayım ve neler çekiyordum bilemezsiniz doğal yollardan geçebiliyor ameliyattan önce deneyin internetten neoxin hemrolin isminde ürünü inceledim ve 2-3 haftadır kullanmaktayım baya rahatlattı kanamaya en önemlisi ağrılarıma iyi geldi bol su çok önemli 2,5lt tüketmeye dikkat daha iyi sonuç alınıyormuş

Sağlık
15 Mart 2011

herkes kendini anlamtış çok teşekkür ederiz fikir vermiş oluosunuz.. emeğinize düşüncenize sağlık… öyle beter öyle kötü bir hatsalıkki koca pehlivan gibi adamsın ama böyle dandik bir hastalıktan çok salak şeylerle uğraşıosun tabi ki yine şükür daha kötü hastalıklar da var ama bu çok dğeişik yaa tarif eidlmiyor çok kötü bir hatsalık 2 aydır tuvalet fobisi oluştu çıkamıyorum tuvalete çıksan bi dert çıkmasan bi dert 2 gun çıkmıyorsun tuvalete 3.gün çıktığında en az 1 2 gün yatakta ağrınla yatıyorsun :((( herkese çok geçmiş olsun..

Sağlık
1 Temmuz 2011

slm benım her yıl olmasada 2 yılda bir basür sorununu yaşıyorum acıma ağrı ve kanama oluyo hastaneye gıttım hap ve kremler verdı hem ıcıne hem dısına kremler kullanıyorum ağrımı azaltıyolar.her basıma geldığınde ılac tedavısı olursam yeterlımı acaba?yoksa amelıyat olmam şartmı acaba?

Sağlık
8 Ağustos 2011

arkadaslar merhaba…Gercekten bi İnsanin basina gelebilecek en Kötü hastalıklardan bir tanesii…2 Yıldır bu hastalıgın acısını cekiyorum wcye gitmeye korkuyorum Gittigim zaman buyuk acı cekiyorum UYKUUUUUU yok…Bitkisel ilaclar Cok az etki Gösteriyo DOKTOR’A kesinlikle GİTMEYİN…!!! Sıcak su Rahatlatıyı ve SİRKE TEDAVİSİNE BASVURUN..PAMUGA BOL SİRKE DÖKÜN VE ACI HİSSETTİGİNİZ YERE KOYUN O SEKİLDE BEKLEYİN ACIYI DİNDİRİYO….

Sağlık
29 Ağustos 2011

S.a Arkadaşlar Ben 18 Yaşındayım Ve Çok Stres Yapıyorum Benim Kötü Yanım ise Hem iç Basur Var Hem Dış da Ufak Birtane Zeytin çiğidi kadar bişey war ama hamd olsun acım sızım yok.İç Basur çok kötü aslında hepsi kötü.Tuvalet Gittiğimde İç Basur Dışarı Çıkıyor Ve Geri Girmiyor Elimle Koymak Zorunda Kalıyorum.İç Basur 4 Derece Oluyomuş Benimki 3.Derece :( Allah’ım Yardımcımız Olsun Utandığımdan Anneme Babama Söylemiyorum.Bilmiyolar Walla içime ata ata Verem olcam.Biriniz Dokdora Gitmeden Bi Tavsiyede Bulunsa Herkesin Yorumunu Okudum.Yabancı Sitelerden Girip Yorum Çevirdim okudum.Sakın diyolar Kabızlığı Önleyecek ilaç Kullanmayın.Kullanırsanız Bağımlılık Yapar kullanmadan WC Ye gidemezsiniz Diyolar.Site Yönetimi Lütfen Mail Adresime Bana Kullanmam için Bir ilaç Söyleyin.Ayda 50 Tl Harçlık Alıyorum Biriktiriyorum.İlacın fiyatı Önemli Değil.Yeterki Geçirsin Lütfen Allah Rızası için Söyleyin :’(

Sağlık
10 Ekim 2011

gerçekten mükemmel bir site çok aydınlatıcı bilgiler var çok beğendim 10 üzerinden 10…
soruma gelincede bendede şişlik var baya büyük bi şişlik ama o şişlik genelde ishal olduğum zaman oluyor kanamamna çok oluyo oda kabızlıktan dolayı benim sorunum hamilelikten sonra çıktı yani doğumdan sonra ne yapacağımı şaşırdım yaklaşık 4 gündür oturamıyorum bile bırak oturmayı öksürürken bile canım çok acıyo cesaretim yk doktora gitmeye bir kere gittim kortox bide anestol vermişti gerçekten çok iyi geliyo ama bu iyi gelme süreci 3 gnü buluyo evde uygulaya bleceğimiz tedavi şekli yokmu buz kompleksi yapın diyolar yada sabunla yıkamak gibi ne kadar doğru cvp verirseniz gerçekten çok memnun kalırım….. şimdiden çok tşk site içinde çok tşk :=) hayırlı geceler…

xxx
22 Kasım 2012

arkadaslar bol bol yulaf yyn su icin cok rahatlarsınız lifli gidalar basurun düsmanıdır.
baharatlı yemek yemeyin.asitli cecek içmeyn basuru tetikleyecek herseyden uzak durun hepinize sağlıcaklar dilerm

Elman Ucar
1 Eylül 2013

bende yan tarafi şişmiş,aci veriyor tam basur oldugunu bilmiyorum ama acisinda uyuyamiyorum birkac gundur,acaba basurmudur?

ibrahim yılmaz
7 Mayıs 2014

arkadaşlar ağrım var çok ufakta (nar tanesi kadar) büyüklük kan koku vs.. herhangi bişey yok 2 gün içinde oldu ne yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim…

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Elma Sirkesi
Anorektal Kanal Nedir ?
Polimyalji Romatika
Hemoroid Nedir ?
Hemoroidin Belirtileri nelerdir ?
Basur ( hemoroid )
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.