HEMOROİD NEDİR? NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NASILDIR?
hemoroidKimse hemoroit hakkında konuşmayı pek sevmez. Ama gelin görünki hemoroit ya da basurlu hastaların sayısı toplumda hiç de azımsanacak kadar değildir. Kadın ve erkek arasında eşit oranda görülebilen hemoroit her yaştan insanda görülebilmektedir. Genellikle 45-65 yaş insanlarda daha yaygın olarak görülmektedir. Hemoroitin iki türü vardır:
Dış hemoroit
Dış hemoroit, anal açıklığın etrafında (veya anüs dışında hemoroit) şişmiş olan damarlar yumuşak bir şişlik oluşturur. Dış hemoroit anüste çıkıntı olarak hissedilebilir. Eğer kan pıhtısı oluşursa, bu biçimsiz parça veya ağrılı hemoroit olur ve tromboze hemoroit olarak isimlendirilir. Anüs çevresindeki deri dokusu yoğun sinir uçları ile kaplı olduğu için dış hemoroit, genellikle çok acı vericidir.
İç hemoroit
İç hemoroit, genellikle anal kanal içinde sinir uçlarının olmaması nedeniyle ağrılı değildir. Gerçekten de çoğu kişi sinir uçları tahriş oluncaya ve bağırsak hareketi sırasında kanama oluncaya kadar iç hemoroitin farkında değildir. Burada iç hemoroite sert dışkının sürtünmesi(travmaya neden olabilir), tuvalet kğıdı veya klozet kullanımı neden olabilir. Dışkılama esnasında parlak kırmızı kan oluşumu gözlenebilir. İç hemoroite kanser ya da başka ciddi sağlık koşulları neden olabilir. Anüs arası herhangi bir miktar kanama bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.
HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR?
Tüm insanların anal bölgesinde hemoroidal damarlar bulunmaktadır. Bu damarlar anüsün hem içinde hem de dışında yer almaktadır. Hemoroitte bu damarlarda şişer. Şişmesi sonucu ise yanma hissi, kanama, kaşıntı, ağrı gibi genel rahatsızlık hemoroit belirtilerine neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

HEMOROİD NEDENLERİ NELERDİR?
Hemoroitin ana nedeni pelvik ve rektal sistemin damarlarına uygulanan basınçtır. Bu basınç uzun bir süre oturmak ya da ayakta durma, obezite, gebelik, kişinin sahip olduğu farklı alışkanlıklar, kabızlık, ishal ya da genetik faktörlerden ileri gelmektedir. Hemoroit nedenlerini biraz daha açacak olursak;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Tuvalette yanlış bir konumda durmak hemoroitin başlıca nedenlerinden biridir. Normal tuvaletiniz yapılırken parmak ucunda yükselerek dirseklerden destek alarak öne doğru eğilerek yapılabilir. Bu pozisyon daha az efor sarf ederek dışkının delikten dışarı çıkmasını sağlar, bu da hemoroit riskini azaltır. Ayrıca yeni hemoroit geliştirme olasılığını azaltmaktadır.
 • Kabızlık hemoroitin başka bir nedenidir. Sert dışkı rektum üzerinde çok fazla baskı koyar ve damarlar şişmesine (diz arkasında varis gibi)neden olur.
 • İshal de damarlara zarar veren bir faktördür. Bu durumda sık sık dışkı geçişi vardır. Dışkı yumuşak olmasına rağmen, bu durum aynı zamanda bağırsak hareketlerini azaltarak hemoroit hastalığına neden olur. İshale engel olabilmek için her zaman yemekten önce ellerinizi yıkayın ve meyve ve sebzelerinizi yıkayarak tüketiniz.
 • Tuvaletten sonra rektumun silinmesi hemoroit oluşumunda dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Rektumun silinmesi durumu hemoroiti kötüleştirebilir. Bu nedenle ekstra lif ve su tüketilerek aşırı silme ihtiyacı azaltılabilir. Temizlemede su, suyu emen yumuşak veya nemli bir bez kullanın.
 • Diğer önemli nedeni gebeliktir. Gebeliğin bitimine kadar bebeğin büyümesi sonucu anal basınç artar. Bu basınç hemoroit oluşumuna katkı sağlar. Hemoroit önlemek için gebelik süresince egzersiz hareketlerine önem verilmelidir.
 • Ağır kaldırma ve ıkınma hemoroitin kendisini göstermesine ve gelişmesine neden olabilir. Ikınmanın neden olduğu basınç rektum damarlarında düzensizliklere neden olabilmektedir.
 • Karaciğer hastalıkları da damarlarda basınç artışına neden olabilir. Abur cubur yemeyerek karaciğer ve kalbinizi sağlıklı tutmaya çalışın, alkol ve kahve içmeyin.
 • Eğer kilolu iseniz, ayakta iken, yürümek veya koşma durumunda kısacası her zaman fazla ağırlık kaldırıyorsunuz. Özellikle otururken, vücudunuzun anal bölge üzerinde aşırı baskı oluşturur. Baskı ise damarlarda zayıflamaya neden olur. Bu nedenle ideal kilonuzda olmaya çalışınız.
 • Bir diğer faktör ise kalıtımdır. Bazı insanlar genetik olarak bu hastalık türüne yatkın olabilir. İdman yaparak anal bölgeyi çevreleyen kasları rahatlatın.
 • Anal seks hemoroitin başka bir nedenidir. Anal ilişkide ne kadar yağlayıcı ürünler kullanırsanız kullanın anüsün bu işlev için tasarlanmış olmadığını unutmayın.

HEMOROİDDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Hemoroit oluşmadan önce tedbir almak önemli yer tutmaktadır. Bu tedbirlerin oluşması hemoroit oluşumunu büyük oranda engelleyecektir. Önce bağırsak hareketlerini artıran ve dışkıyı yumuşatan besinler tüketmekten işe başlamalısınız. Bu durum hem oluşumu önler hem de var olan hemoridde acılarınızın azalmasını sağlar. Lifli gıdalar yenmelidir. Lif taze ve kurutulmuş meyve, sebze, tahıl ve hububat gibi birçok gıda maddelerinde bulunur. İkincisi ise dışkıyı yumuşatma özelliğinde olduğu için yeterli su içilmelidir. İshal hemoroit belirtileri kötüleştirebilir. Bu nedenle ishal olmak yerine lifli ve anti-motilite ilaçlar(bağırsak hareketlerini engelleyen ilaçlar) ile kontrol edilmesi tavsiye edilir.

REÇETESİZ İLAÇLAR
Birçok reçetesiz ürünler hemoroit tedavisi için satılmaktadır. Bunlar genellikle kaşıntı veya rahatsızlık gibi anal belirtileri tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçların hemoroit doğru tercih olduğunu gösteren az sayıda çalışma vardır.

TEDAVİ
hemoroit tedavisi için merhem, krem, jel, fitil, köpükler ve pedler gibi kullanılan ürünler olarak mevcuttur. Merhem, krem ve jel – anüs etrafında kullanıldığında – ince bir kaplama olarak uygulanmalıdır. Anal kanala uygulandığında bu ürünler bir parmak yada ince bir çubuk ile uygulanmalıdır. Çubuklar yan taraflarında delikler olduğu için etkilidirler. Çubuklar yerleştirme öncesinde merhem ile yağlanmalıdır.

Lokal anestetik ilaçlar: Lokal anestetik ilaçlar geçici olarak kaşınan sinir uçları uyuşturarak ağrı, yanma gibi şikyetleri dindirmektedir. Bu ürünlerin kullanımı peri anal bölge(anüs çevresi) ve alt anal kanal ile sınırlı olmalıdır. Lokal anestetikler yanma ve kaşıntı ile alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle ve anestetik uygulaması ile yanma, kaşıntı artış olduğunda bu ilaçların kullanımı kesilmelidir.Lokal anestetikler şunlardır: Benzokain, Benzil alkol(% 5 ile% 20), dibukain(% 0.25 ile% 1.0), Dyclonine(% 0,5% 1,0), Lidokain(% 2 ile% 5), Pramoxine(% 1.0) ve Tetracaine(% 0,5% 5,0) sayılabilir.

Vasoconstrictorler(damar büzücü ilaçlar): Damar büzücüler epinefrine benzeyen, doğal olarak oluşan kimyasal maddelerdir. Anüs bölgesine uygulandığında vasoconstrictorler kan damarları küçülterek şişmeyi azaltabilir. Hafif anestetik etkisi nedeniyle acı ve kaşıntıyı azaltabilir. Vasoconstrictorler- ağızdan veya enjeksiyonla alınanın aksine- peri anal bölgede uygulanmaktadır. Bu ilaçların hafif yan etkileri olabilir. Bunlar yüksek tansiyon, sinirlilik, titreme, uykusuzluk ve şeker hastalığı veya hipertiroidi alevlenmesi gibi ciddi yan etkilere sebep olma olasılığı düşüktür. Vasoconstrictorler şunlardır: Efedrin sülfat (% 0.1-% 1.25), Epinefrin(% 0.005 -% 0.01) ve Fenilefrin(% 0.25) olarak sıralanabilir.

Koruyucular: Koruyucular tahriş olmuş cilt üzerinde fiziksel bir bariyer oluştururlar. Böylece rektumdan gelen sıvı ya da dışkı ile cilt temasını önleyerek peri anal bölgede tahriş nedenleri ortadan kaldırılmış olur. Bu bariyer tahriş, kaşıntı, ağrı ve yanmayı azaltır. Koruyucular şunlardır: Alüminyum hidroksit jel, Kakao yağı, Gliserin, Kaolin, Lanolin, Mineral yağ (Balneol), Beyaz petrolatum, Nişasta, Çinko oksit veya calamine (çinko oksit içerir), Balık yağı veya köpekbalığı karaciğer yağı olaraka sayılabilir.

Astringentler: Bu ilaçlar canlı dokularda görülür bir şekilde, fibriler sıkışma oluşturan ilaçlardır. Anal kanal iç astarını yada peri anal deri hücrelerindeki proteinlerin koagülasyonuna (topaklanma) neden olur. Bu eylem derinin kurumasına teşvik ederek sırayla kaşıntı, yanma ve ağrıyı rahatlatmaya yardımcı olur. Astringentler şunlardır: Calamine(% 5 -% 25), Çinko oksit(% 5 -% 25), Witch Hazel(% 10-% 50)

Antiseptikler: Antiseptikler, bakteri ve diğer organizmaların büyümesini engelleyen maddelerdir. Antiseptikler sabun ve sudan daha fazla daha etkili olup olmadığı belli değildir. Antiseptiklere örnek olarak Borik asit, Hydrastis, Fenol, Benzalkonyum klorür, Setilpiridinium klorid, Benzetonyum klorür, Rezorsinol verilebilir.

Keratolitikler: Keratolitikler keratini eritme özelliğine sahip madde ya da ilaçlardır. Bozulmuş deri ve diğer dokuların dış katmanların çözülmesini sağlayan kimyasal maddelerdir. Anüs ve peri anal bölgede uygulanan ilaçların neden olduğu parçalanmış ölü dokuyu eritmek için kullanılır. Kullanılan iki onaylı keratolitikler şunlardır: Alüminyum chlorhydroxy allantoinate ve Rezorsinol’ dür.

Analjezikler: Analjezik ürünler anestetik ürünleri ağrı sinirleri üzerindeki can sıkıcı kaşıntı ve ağrıyı dindirme özelliğine sahiptir. Analjezikler örnekler: Mentol(% 0.1-% 1.0 % 1.0’den fazla tavsiye edilmez), Kfur(% 0.1-% 3), Ardıç katranı (% 1-% 5)

Kortikosteroidler: Kortikosteroidler inflamasyonu azaltabilir ve kaşıntı giderebilir. Ancak kronik kullanımı ciltte kalıcı hasara neden olabilir. Kullanımında iki hafta aşılmamalıdır. Zayıf kortikosteroid etkilere sahip ürünler reçetesiz satılmakta olup kullanılabilir fakat güçlü kortikosteroidler hemoroit tedavisinde kullanılmamalıdır.

NOT: Çok güçlü cerrahi operasyon kaçınılmaz olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  S.a Arkadaşlar Ben 18 Yaşındayım Ve Çok Stres Yapıyorum Benim Kötü Yanım ise Hem iç Basur Var Hem Dış da Ufak Birtane Zeytin çiğidi kadar bişey war ama hamd olsun acım sızım yok.İç Basur çok kötü aslında hepsi kötü.Tuvalet Gittiğimde İç Basur Dışarı Çıkıyor Ve Geri Girmiyor Elimle Koymak Zorunda Kalıyorum.İç Basur 4 Derece Oluyomuş Benimki 3.Derece :( Allah’ım Yardımcımız Olsun Utandığımdan Anneme Babama Söylemiyorum.Bilmiyolar Walla içime ata ata Verem olcam.Biriniz Dokdora Gitmeden Bi Tavsiyede Bulunsa Herkesin Yorumunu Okudum.Yabancı Sitelerden Girip Yorum Çevirdim okudum.Sakın diyolar Kabızlığı Önleyecek ilaç Kullanmayın.Kullanırsanız Bağımlılık Yapar kullanmadan WC Ye gidemezsiniz Diyolar.Site Yönetimi Lütfen Mail Adresime Bana Kullanmam için Bir ilaç Söyleyin.Ayda 50 Tl Harçlık Alıyorum Biriktiriyorum.İlacın fiyatı Önemli Değil.Yeterki Geçirsin Lütfen Allah Rızası için Söyleyin :'(

  Sağlık

  gerçekten mükemmel bir site çok aydınlatıcı bilgiler var çok beğendim 10 üzerinden 10…
  soruma gelincede bendede şişlik var baya büyük bi şişlik ama o şişlik genelde ishal olduğum zaman oluyor kanamamna çok oluyo oda kabızlıktan dolayı benim sorunum hamilelikten sonra çıktı yani doğumdan sonra ne yapacağımı şaşırdım yaklaşık 4 gündür oturamıyorum bile bırak oturmayı öksürürken bile canım çok acıyo cesaretim yk doktora gitmeye bir kere gittim kortox bide anestol vermişti gerçekten çok iyi geliyo ama bu iyi gelme süreci 3 gnü buluyo evde uygulaya bleceğimiz tedavi şekli yokmu buz kompleksi yapın diyolar yada sabunla yıkamak gibi ne kadar doğru cvp verirseniz gerçekten çok memnun kalırım….. şimdiden çok tşk site içinde çok tşk :=) hayırlı geceler…

  xxx

  arkadaslar bol bol yulaf yyn su icin cok rahatlarsınız lifli gidalar basurun düsmanıdır.
  baharatlı yemek yemeyin.asitli cecek içmeyn basuru tetikleyecek herseyden uzak durun hepinize sağlıcaklar dilerm

  Elman Ucar

  bende yan tarafi şişmiş,aci veriyor tam basur oldugunu bilmiyorum ama acisinda uyuyamiyorum birkac gundur,acaba basurmudur?

  ibrahim yılmaz

  arkadaşlar ağrım var çok ufakta (nar tanesi kadar) büyüklük kan koku vs.. herhangi bişey yok 2 gün içinde oldu ne yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim…

  Can

  DİKKATLİ OKUYALIM. tedavi olarak daflon 500mg sabah 2 akşam 1 tok ve dicloflam 20draje sabAh akşam 1 tok karnına kullanıyorum yemeklerden 10 dk önce 2-3 bardak su buğdaylı ekmek kesinlikle normal ekmek yok asitli,acı,baharatlı,domates ve abur cubur kesinlikle yok soğuk içecek yok sigara kessinlikle yok kanamanız ve basurunuz aZalacaktır. Bol hareket ve spor yapın,klozette idrar yapmayın, yapıyosanız da ayağınıızın altına bişey koyun yüksek. Bu idrar yolunuzu normal tuvalet kadar rahatlatacaktır. Kola mayalı içecek bira ve alkolden uzak durun kanser ve iç enfeksiyon kapmak istemiyosanız. Bol su spor ve sağlam beslenin hayvansal ürünler yiyin.

  ümit

  öncelikle şunu söylemek istiyorum bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz…5yıldır denemediğim şey kalmadı ama bir türlü iyileşemedim bize doğrudan etki edebilecek iyileştirecek birşey bilen varsa beni bilgilendirsin…

  Hasan

  Arkadaşlar merhaba. Ben de 3-4 yıldır hemoroid ile sıkıntılı bir dönem geçirdim.
  Ameliyatı çok kez düşündüm fakat ameliyat olan arkadaşlar ın uzun zaman lı evrelerde memnun olanını görmedim. Kendim ce çok tedavi uyguladım fitil krem yediklerime dikkat ettim ama kurtulamadım. Ben de ki öyle oluyor du ki zaman zaman uyku uyuyamaz oluyor dün küvette sıcak suda çok sabahladığım gece ler de oldu.
  En son Karamelhem ihtiyol Pomat ı kullanmaya başladım ve 20 gün gibi bir sürede neredeyse bağsurumun dışarı çıkan büyüklüğü 3/1 e kadar düştü ve tahminin on gün daha tamama e bitecek. Ağım sancım hiç bir şeyim kalmadı. Günde 2 defa dışarı çıkan bölgeye sürüp üstüne tuvalet kağıdı koyuyorum ve elbise me bulaşmıyor. Çözümü ben burda buldum. İlk önce tedirgindim patlatır kanama yapar diye ama hiç bir sorun yaşamadım. Bende internet aracılığı ile buldum bu çözümü inşallah sizlerden faydam olur diye paylaştım. Bu sancıyı sıkıntıyı çeken bilir çok iyi biliyorum inşaat Allah hepimizi kurtarır.
  Ben gezmeye bile giderken aklım popom da duruyor du acaba kanadı mı diye. Erken olmama rağmen kadın Pedi ve peçete koymadan Evden çıkamıyor durumda idim.
  Ben denedim size de tavsiye ederim ben 20 gündür bi nefes aldım bi rahatladım ve hemoroid de küçülme yaşadım.
  Benim eski ve suan ki halini resim olarak koyacam buraya. Koyabilirsem tabi siz de görün ve ona göre kararınızı verin.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Basur tedavisi
Hemoroid Nedenleri ve Basur Hakkında Bilgi
Hemoroid Nedir ?
Hemoroidin Belirtileri nelerdir ?
Sıcak Su Oturma Banyosu
Anorektal Kanal Nedir ?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.