HEMOROİD NEDİR?
HEMOROİD NEDİRPeri anal bölgedeki toplardamarların (venlerin) genişlemesi yani varisidir. Halk arasında basur olarak isimlendirilir. Kabızlık gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda daha sık oluşur. En sık 20-50 yaş arasında görülür. Hemoroitler içte ve dışta olabilir. Makattan sarkanlar (dış hemoroit), makattan sarkmayanlar (iç hemoroit) ve elle makattan içeri itilebilen hemoroit türleri vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hemoroit dokusu aslında hepimizde olan ve yaşam kalitemiz için de çok önemli olan bir dokudur. Bağırsağın bittiği yani anüsün başladığı bölgede damarsal bir dokudur. Atar damar ve toplardamarın birleştiği bir damar yumağıdır ve istemediğimiz durumlarda makattan gaz ve sıvı çıkışına engel olur. Bu damar yumağı dokusu bağırsağın son kısmında basınç arttığı zaman yani bağırsağımızın son kısmı büyük tuvaletimizle dolduğu zaman sünüyor ve büyük tuvaletimizi boşaltmamıza yardımcı oluyor. Burası boş olduğu zaman büyük tuvalet olmadığı zaman damar yumağı dokusu şişiyor ve bu bölgeyi kapatıyor. Böylece biz istemediğimiz durumlar da sıvının ve gazın çıkışını engelleyen bir yastıkçık görevi görüyor.

Anüsün yani makatın bağırsakla birleştiği bölgedeki dişli çizgi denilen anatomik bölgenin üst tarafında kalan yani bağırsağın içinde kalan hemoroit dokusuna iç hemoroit denir.

Makatın dışındaki hemoroit dokusu ki bu zaten cilt altındadır ki görülmez buna da dış hemoroit dokusu denir.

Sponsorlu Bağlantılar

HEMOROİD NASIL OLUŞUR?
Günlük yaşamımızda belli bir görevi olan ve çok önemli olan bu doku eğer şişer ve sarkmaya başlarsa yani içindeki toplardamar sisteminin basıncı artarsa o zaman bir hastalığa dönüşür. Çünkü bu damar yumağı dokusu normalde bağırsak duvarına parkligaman denilen bağlarla sıkı sıkıya bağlı ve bu şekilde durur. Eğer zorlanma ya da şişmeyle sarkmaya başlarsa yani aşağıya doğru inerse bir hastalığa dönüşür. Çünkü sarkma beraberinde kanamayı ve ağrıyı getirmektedir.

Hemoroit hastalığı dört evrede incelenir. Birinci evrede dışarıda ele gelen bir meme yoktur. Tuvalete birlikte özellikle ıkınıldığında kanama ön plandadır. İkinci evreye geldiğinde hastalık büyük tuvaletin yapılaması sonrasında dışarıya çıkan şişen memeler görülmeye başlanır. Ama tuvalet bittikten sonra bunlar kendi kendine söner. Üçüncü evreye geldiği zaman artık daha fazla kanama vardır ve daha fazla ağrı vardır. Ve tuvalet yaptıktan sonra hasta memeler kendi kendine sönmediği için küçülmediği için eliyle içeri itmek ya da beklemek durumunda kalır. Dördüncü evreye gelindiğinde ise bu memeler sürekli dışarıdadır ki bu zaten çok sıkıntılı bir evredir. Sürekli olarak kanama vardır, sürekli ağrı vardır ve bu hemoroit dokusu sürekli dışarıda durduğu için artık ülserleşmeler başlar. Bu evrelendirmenin dışında aciliyet dönem adı verilen bir dönem var. Bu aciliyet dönemine ise tromboza hemoroit olareak da isimlendirilmektedir. Tromboza hemoroit evresi her evrede görülebilir. Tromboz demek bu toplardamar içerisinde pıhtılaşma oluşması demektir. Bu özellikle çok kabız olunan ya da tam tersine çok yoğun ishal olunan dönemlerde görülür. Toplardamar sistemi ve atardamar sisteminin birleştiği damar yumağında, damarın duvarında bir yırtılma meydana gelir. Basınç artışına bağlı olarak kan dışarı çıkar ama cilt dokusunun da altında kalmaktadır. Bu da o bölgede genelde bir sertlik ve morluk oluştuğu şeklinde belirginleşmektedir. Genelde çok ağrılı olduğu için insanlar tromboza hemoroit olduğunda acil servislere başvururlar ve çoğu kez de acil girişim gerekir yani o pıhtının boşalması gerekir.

HASTALIĞIN NEDENLERİ
Aslında insan bedenin doğası gereği bizim her yemek yedikten sonra gidip tuvaletimizi yapmamız lazım. Böyle bir refleksimiz var. Sürekli olarak bu refleks baskılanıyor ve bir süre sonrada yok oluyor. Aslında hemoroit hastalığının en temel ve en önemli nedeni budur. Bu refleksin yok olmasının bize en büyük kaybı kabızlık oluyor. Kabızlıktan tıbbi anlamdaki kasıt zorlanarak tuvalet yapmak ve üç günü geçen zaman süreçlerinde tuvalete çıkmaktır. Zorlanıldığı zaman bu hemoroit dokusunu damar yumağını aşağı doru itiyoruz, büyük tuvaleti yaparken zaten bu dokuyu aşağı doğru iter birde üstüne ıkınarak tuvalet yapılıyor ise bu damar yumağının içindeki basınç çok artacağı için aşağı sarkma ve bu bağların kopma olayı çok hızlanıyor. Dolayısıyla kabızlığa neden olan her şey de bir hemoroit nedeni haline geliyor. Yanlış beslenme kabızlığı en çok tetikleyen olaydır. Katı gıda ağırlıklı beslenme, yeterli meyve sebze almama, fast food’ la beslenme kabızlığın en sık nedenlerindendir. Bunun dışında şişmanlık bir hemoroit nedeni çünkü şişman insanlarda o bölgenin toplardamar sistemi üstüne büyük bir basınç olduğu için bu da hemoroit dokusunda şişmeye ve kabızlığa neden olur. Gebelik hemoroit için ciddi bir risk faktörü, gebelerde çünkü kabızlıkta daha fazla görülüyor. Aynı zamanda gebeye de bebeğin yaptığı basınçta toplardamar sistemine yük bindirdiği için ikisi birden hemoroit hastalığına neden oluyor. Tuvalet alışkanlığı da çok önemli. Çünkü bazı kişiler kabız olmasalar dahi tuvalette çok uzun süre kaldıkları için buda hemoroit hastalığına neden olabiliyor. Tuvalette oturma şeklimiz itibariyle o pozisyonda denge sağlayan ve destek veren dokular ortadan kalkıyor. Bazı hastaların şikyetlerin de 15-20 dakikayı geçen tuvalette kaldıklarını ifade ediyorlar. Bu da en az kabızlık kadar bir hemoroit etkenidir. Hemoroidin kalıtımsal nedenleri olduğu da bilinir.

Tuvalete çıktığımda kan geliyor, hemoroit olabilir mi?

Tuvalette ya da tuvalet sonrasında oluşan kanama çok önemli bir belirti. Bunun özellikle kişinin yaşına ve diğer hastalıklarının varlığına göre mutlaka netleştirilmesi ve kanamanın nereden oluştuğunun belirlenmesi lazım. Hemoroit hastalığındaki klasik kanama şekli tuvaletle birlikte olan yani büyük tuvaletin üstünde görülen kanamadır. Ya da tuvalet bittikten sonra gelen damla damla açık kırmızı renkte olan kanamadır. Bunun dışında hemoroit hastalığıyla sıklıkla birlikte görülen analfüsür yani çatlakta bir kanama nedenidir. Bunların dışında tümörde bir kanama nedenidir. Yani bağırsak kanseri mutlaka özellikle ileri yaştaki hastalarda olmadığının kanıtlanması lazım. Kolit yani bağırsağın iltihabi hastalığı da bir kanama nedenidir. Bunun dışında yani polip de yani bağırsakta oluşan et beni şeklindeki küçük tümörlerde kanama yapabilir. Bu nedenle özellikle ileri yaşlardaki hastalarda eğer tuvaletle birlikte kanama varsa bu kanamanın nedeni mutlaka net olarak ortaya konulmalı. Bunun içinde endoskopi her zaman önerdiğimiz işlemdir.

SONUÇ OLARAK: Hemoroid ciddi ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen ama önlemi alınabilen bir hastalıktır. Egzersiz programları, monoton olan bir hayattan kaçınmak, dengeli beslenme yani sebze, meyve ve lifli gıda tüketimi, kilo kontrolü hemoroidin engellenmesinde önemli olan köşe taşlarıdır. Özellikle uzmanlar hemoroide karşı incir tüketimini şiddetle tavsiye etmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anal fissür
Basur ( hemoroid )
Hemoroid Nedir ?
Elma Sirkesi
Anal Kaşıntı Belirtileri ve Tanı Nasıl konur
Anorektal Kanal Nedir ?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.