Hemoroid Muayenesi Nasıl Yapılır:
Öncelikle, hastaya hemoroid ile ilgili geçmişi sorulur ve ne zamandır bu rahatsızlığı çektiği belirlenir. Daha sonra fiziki muayene yapılır; hastalığın hangi evrede olduğu belirlenir, bağırsaklarda başka sorunların olup olmadığı belirlenir. Elle ve gözlemleme yöntemiyle yapılan bu muayeneden sonra gerekirse endoskopi yöntemiyle bağırsaklar incelenir. Hekimin tanısına göre bağırsak, girişten sonuna dek incelenebilir. Bunun için fiber optik ince bir aletle anüsten (makattan) girilir ve endoskopik yöntem ile bağırsaklar dört farklı şekilde incelenebilir. Bu yöntemler:

Sponsorlu Bağlantılar

Anoskop; 10-15 cm kadar derinliğe inilir

Rektoskop; 15-20 cm kadar derinliğe inilir

Sigmoidoskop; 30-50 cm kadar derinliğe inilir

Kolonoskop; 120 cm kadar derinliğe inilir

Şeklinde sıralarnır.

İlk üç yöntem genellikle genç hastalara uygulanırken kolonoskop yani tüm bağırsağın incelenmesi işlemi daha çok 50 yaşının üzerindeki hastalara yapılır. Bu işlemler hasta uyur vaziyetteyken yapılır.  Hasta bir şey hissetmez. Hemoroid muayenesi; hastalığın hangi evrede olduğunun belirlenmesi ve farklı hastalıkların olup olmadığının anlaşılması açısından son derece önemlidir. Özellikle bu konudaki tabularınızdan endişelerinizden kurtulmanızı ve hemoroitten şüpheleniyorsanız bir an önce muayene olmanızı tavsiye ederiz. Birçok hasta erken muayene olmadığından, konulan hemoroid tanılarının genellikle ileriki evrelerde olduğunu da hatırlatmak isterim.

Sponsorlu Bağlantılar

Hemoroid İlaçla Tedavi Edilir mi?
Hemoroid hastalığının başlangıç evresinde olan hastalara hemen ameliyat önerilmez, ilaçla tedavi yöntemi uygulanır. İlaçla tedavi iki şekilde olur. Birincisi kortizon içeren kremlerin makata sürülmesiyle yapılır. Bu hastayı kaşıntıdan ve ağrıdan kurtarır ancak kortizonlu kremlerin ve fitillerin kısa süreli kullanılması gerekmektedir. Kortizon içeren ilaçların uzun süreli kullanılması sakıncalıdır ve kesinlikle tavsiye edilmez. Tablet olarak kullanılabilecek ilaçlar ise toplardamarlardaki basıncı azaltmaya yöneliktir ve ilaç kullanıldığı müddetçe etkilidir, yani kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Ağrılı hastalarda, ağrı kesici özelliği bulunan jeller kullanılmaktadır. Dışkıyı yumuşatan şuruplar ise tuvalet ihtiyacının daha rahat giderilmesine yöneliktir, böylece kabızlığın aşılmasıyla baskı azalacaktır. Ancak bu ilaçların uzun süreli kullanımı tavsiye edilmemektedir.

De Longo Yöntemi Nedir Nasıl Uygulanır?
Hemoroid tedavisinde cerrahi yöntemler çok ağrılı olabilmektedir, ayrıca iyileşme süreçleri de uzundur. Bu sebeple, yaklaşık on senedir uygulanan De Longo yöntemi hemoroit tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir. De Longo yönteminde, hemoroid memesine müdahalede bulunulmaz, sarkan hemoroid yapısına sinir uçlarının bulunmad

Band Ligasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?
Hemoroid tedavilerinden birisi de band ligasyonudur. Bu tedavi yönteminde hemoroidal doku özel bir alet tarafından kökünden bağlanır.  Bu durumda kan damarları boğulan ve kan akışı duran doku zamanla kendiliğinden kuruyup düşecektir. Band ligasyonu diğer hemoroid tedavisi yöntemlerine göre daha iyi bir yöntemmiş gibi görünsede ligasyonun bazı sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Herşeyden önce band ligasyonu ileri seiye hemoroid vakalarına uygulanamaz. Band ligasyonuyla kurutulan hemoroidin tekrar etmesi muhtemeldir. Dahası band ligasyonunda ağrı dayanılmaz hale gelebilir. Bütün bunlara rağmen oldukça temiz bir yöntemdir.

Hemoroid Tedavisinde Uygulanan Medikal Yöntemler Nelerdir?
Skleroterapi yöntemi; damarlara çok ince iğnelerle kimyasal bir ilacın enjekte edilmesidir. Bu ilaç hemoroid dokusunda bozulmalara yol açmış damarları yok etmeye yöneliktir ancak hemoroidin tekrar etme olasılığı fazladır. Aynı yöntemin varis tedavisinde de kullanıldığını belirtmek isterim. Boğma yöntemi ise, özellikle ülkemizde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Bu operasyonda sarkan meme, bir vakum aracılığıyla tüpün içine çekilir ve memenin dibi lastik bir bantla boğulur. Boğulan meme bir süre sonra düşmektedir. Ancak bu yöntemin kötü yanları da vardır. Memenin kopması sırasında kanamalar ve iltihap kapma riski yüksektir. Bu yöntemler çok fazla ilerlememiş hemoroid hastalarına uygulanmaktadır ancak 3. Ve 4. derecedeki hastalara çeşitli ameliyat yöntemleri uygulanmaktadır. Şimdi sizlere bu ameliyat yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Açık Hemoroidektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık hemoroidektomi ameliyatı, 1940lı yıllardan buyana uygulanan ve ileri düzeydeki hastalara yapılan bir cerrahi yöntemdir. Anüsün altındaki cilt dokusu v şeklinde kesilerek bozulmuş damar yapısı yumağı çıkartılır ve damar yolları bağlanır. Bistüri ya da elektrokoter kullanılarak kesim yapılır ve ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu yöntemde yara açık bırakılır ve iyileşme sürece 5- 6 haftayı bulmaktadır. İyileşme süreci acılı ve uzun olması sebebiyle çok fazla tercih edilmez. Hele ki usta eller tarafından yapılmayan açık hemoroidektomi ameliyatı, ıstıraba dönüşebilmektedir. Kanama, ağrı, anüste daralma, enfeksiyon kapma genel olarak görülen komplikasyonlardır. Bu ameliyat en son başvurulması gereken bir yöntemdir. Açık hemoroidektomi ameliyatından sonra, hasta bir yada iki gece hastanede yatırılır.

Kapalı Hemoroidektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?
3. ve 4. Evredeki hemoroid hastalarına uygulanan kapalı hemoroidektomi ameliyatı, 1959 yılında Dr. Ferguson tarafından yayınlanmış bir cerrahi yöntemdir. Açık hemoroidektomi ameliyatı ile aynı şekilde yapılmaktadır, ancak bu operasyonda kesikler dikilerek iyileşme süreci hızlandırılır. Kapalı hemoroidektomi ameliyatında, hasta bir hafta gibi süreçlerde iyileşme gösterir. Ağrı ve kanama bu ameliyatta da sıklıkla gözlenmektedir. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat, daha önce tedavi edilmeye çalışılmış ancak iyileşme gösterememiş hastalara, ya da hastalığı nüksetmiş kimselere uygulanmaktadır. Taburcu edilme süresi bir ya da iki gündür. Hastanın normal yaşama dönmesi ise kişiden kişiye değişmekle birlikte on günden aşağı değildir. İyileşme sürecinde hasta kendine dikkat etmesi son derece önemlidir.

Hemoroid Tedavisinde Lazer Nasıl Kullanılmaktadır?
Halk arasında lazerle yakmak olarak bilinen, aslında kızılötesi ışınların, infirared teknolojisinin kullanıldığı bu yöntem iki şekilde uygulanmaktadır. 1. Ve 2. derecedeki hemoroid hastalarına Laser koagulasyonu uygulanarak hemoroid memeleri kurutulmaktadır. 3. Ve 4. dereceden hastalara ise, Laser eksizyon uygulanarak hemoroid memeleri tamamen alınmaktadır. Bu işlemler genel anestezi altında yapılmaktadır ve 15 dakika kadar sürmektedir. Ağrı diğer cerrahi yöntemlere nazaran çok daha azdır. Hastalar biraz dinlendirildikten sonra genelde aynı gün içeresinde taburcu edilmektedir. Amerika’da 1990lı yılların başından beri uygulanan bu yöntem ülkemizde de başarıyla uygulanmaktadır. Bu yöntemin avantajları ise bir hayli fazladır: Kişi fazla acı çekmemektedir ve gündelik yaşamına kısa sürede dönmektedir. Hastalığın tekrar erme riski düşüktür. Her evredeki hemoroid hastalarına uygulanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  tedavı yontemınızi okudum cıttı durum olabılır dedınız gecıkırse bu gecıkme 10 ay olursa cıttı durum olmaz demı lutfen cvp beklıyorum ya benım erkek arkadasımda var ve cok sıkıntı ıcnde lutfen cvp yazın tesekkur ederım

  Sağlık

  alternatif tıbbı deneyin bence direk cerrahi müdahaleden önce çevremde hemoroid ilacı idasili kullanmınız tavsiye ederim.Şuan çevremde bu ürünle alakalı bir çok insan var kullanan çok etkili kullanız dileğimle

  Sağlık

  Bagirsaklarim cok gaz doluyor balon gibi sismis hissediyorum, gerci siz bundan hic bahsetmemisiniz ama, benim 7 ay kadar oldu yanilmiyorsam

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hemoroid Nedenleri ve Basur Hakkında Bilgi
Hemoroidsiz Bir Yaşam Neleri Gerektirir?
Anal Kaşıntı Belirtileri ve Tanı Nasıl konur
Hemoroid Nedir ?
Hemoroidlerde Tanı Nasıl Konur ?
Basur ( hemoroid )
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.