Giriş:
Hemoroid BelirtileriGünümüz hastalıklarından en sorunlu olanlarından biri Hemoroiddir desek doğru söylemiş oluruz. Zira tedaviye karşı direnen ve tekrar etmekte son derece inatçı davranan bu hastalık insanların yaşam standartlarını doğrudan hedef almakta ve hastalarda çeşitli sosyal sorunlara yol açmaktadır.

Yazımızda Hemoroidin belirtileri üzerinde duracağız. Ancak, yazımızdan önce bir ricada bulunmayı görev addediyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Değerli okuyucularımız! Sağlık dediğimiz şey üzerinde durulması ve kesinlikle önemsenmesi gereken bir olgudur. Lütfen! Aşağıda yazacağımız belirtileri görmeniz durumunda hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora görününüz. Şunu unutmayınız ki hastalıktan daha kötü olan şey geç kalmaktır. Günümüzde birçok hastalık erken teşhis sayesinde kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

Hemoroid;
Normalde makatımızın iç kısımlarında dışkılamayı kolaylaştırmak ve belirli bir tampon oluşturmak için yastıklar sistemi vardır bu yastıklar sistemi özellikle dışkılama sırasındaki ıkınmalarla şişer ve dışkıya bir tür tampon oluşturur. Tampon yüzeyi dışkıya daha az temas ettiğinden dışkılama kolaylaşır. Bu yastıkçıklar zengin kan damarlarıyla örülü olduğundan buradaki tahribat vücut tarafından çabucak tamir edilebilir. İşte Hemoroid dediğimiz baş belası rahatsızlık bu kan damarlarının genişleyerek memeler oluşturması, bu memelerin kanama yapması ve en sonunda da sarkarak anüsten(makattan)  dışarıya doğru çıkmasıdır.

Hemoroidin Çeşitleri ve Hemoroid Belirtileri:
Her ne kadar üzerinde bir fikir birliği oluşmada da biz Hemoroidin 4 evrede ortaya çıkıp kökleştiğini iddia ediyoruz.

1.Evre Hemoroid: Her insanda görülebilen ve sadece dışkılama sırasında yastıkç 1. Evre Hemoroidin belirtileri: Makatınızda ve çevresinde kaşıntılar oluşur. Bu kaşıntılar çok rahatsızlık verici değillerdir. Tuvaletten kalktığınızda tuvaletinizi tam yapmamışınız gibi bir his sizi rahatsız eder. Bazen ağrısız kanamalar görülebilir. Ağrısız kanamalar 1. evre Hemoroidde nadirdir. 1. evre Hemoroid belirtileri hemen hemen herkeste görülebilmektedir. Telaşa gerek olmadığını bilin. Ancak size tavsiyemiz bu andan itibaren dikkatli ve uyanık olun. Sürekli kendinizi kontrol edin. Bütün bunların Hemoroidin ilk evresi olduğunu unutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

2.Evre Hemoroid: bu evrede makattan dışarıya sarkan memeler ele gelmeye ve belli olmaya başlamıştır. Kanamalar ve kaşıntılar yerini hafif hafif ağrılara bırakmıştır. Artık iç çamaşırınızda akıntı veya kan lekeleri görüyorsunuzdur. Bu evrede doktora görünmeniz ve size göre tedavi yollarını araştırmanız çok önemlidir.
2.evre Hemoroidin belirtileri: Makatta ele gelen ve dışarıya sarkan memeler, hafif ağrılı ağır kaşıntılı durumlar, iç çamaşırınızda kan veya akıntı lekeleri, ihtiyaç giderdikten sonra makatınızda rahatsızlık verici bir dolgunluk hissi.

3. Evre Hemoroid: 3. evre Hemoroid artık yaşam standartlarınızı etkilemeye başlamıştır. Kanamalar iyice artmış ağrılar artık kendini iyice hissettirmeye başlamıştır. Kanamaları durdurmak bazen ciddi zamanlar almaktadır.
3. Evre Hemoroid belirtileri: Elinizle içeriye itmek zorunda kaldığınız dış memeler, ciddi ağrılı ve kanamalı dışkılamalar, iç çamaşırında doğrudan kan lekeleri.

4. Evre Hemoroid: Bu evre Hemoroidin en son evresidir. Artık değil Hemoroidleri elinizle ittirmek bunlara dokunamamaktasınız. Tuvaletler artık size bir ızdıraptır. Kanamalar o kadar ciddi boyuta ulaşmıştır ki artık hayatınızı tehdit etmektedir. Yaşam standartlarınız alt üst olmuş oturamaz yatamaz hatta yürüyemez duruma gelmişsinizdir.
4. Evre Hemoroidin Belirtileri: Ciddi kanamalı ve ağrılı dışkılamalar, el değilemeyen anüs memeleri, yürürken bile ağrı hissetmek, oturamama sırt üstü yatamama.

Genel Olarak Hemoroidin Belirtileri:

 • Anüste tatlı kaşıntılar,
 • Ele gelen hafif meme oluşumları,
 • Kişide tuvaletini tam yapmamış hissi,
 • İç çamaşırında görülen sarımtırak lekeler,
 • İç çamaşırında görülen kan lekeleri,
 • Dışkılama sırasında ağrılı durumlar,
 • Dışkılama sırasında ağrılı veya ağrısız kanamalar
 • Oturumunuzda veya sırt üstü yatarken makatta meydana gelen ağrılar veya gerilme hissi. Gibi sıralanabilir.

Sitemizde Hemoroid hakkında yazılmış bir çok yazı mevcuttur. Onları da okumak isteyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  dogumda hemoroid oldum dogum yaptıktan hemen sonra lazerle ameliyat oldum 1 senedir çok rahattım fakat 1 haftadır şiddetli kaşıntı ve dışında küçük bi meme var yoksa ameliyat başarısızmı olduda tekrarlıyo

  Sağlık

  bende sadece kanama oldu ilk defa hemorid başlangıçıymış tahlili çektirdiğim yön tıp doktoru dedi makata kamera soktular az sonrada devlet doktoruna gidecegim bakalım ne diyecek

  Sağlık

  merhaba bende doğum yaptım bende kaşıntı yok ama dışında bir meme var belkide tekrarlamış olabilir.

  Sağlık

  bende sadece hafif kanama ve yanma var acab a hemoroid olabilri miyim yardım cı olurmusunuz??

  Sağlık

  bende sadece kanama ve kaşıntı var acaba hemoroid varmı hiç doktorada gitmedim şmdiye kadarrr

  Sağlık

  ben 50 yaşında bir beyim yaklaşık 30 yıldırda makattan kan geliyor doktorlar emoroid,tin var dediler 90,yıllarda lazer tedavisi yaptırdım bir çaresini bulamadım.ve hala kan gelmeye devam ediyorbenin babamda,da var amcamdada vardı yani bizde irsi diye bilirim.son zamanlarda bende kansızlık başladı doktor bana bir dahiliyeci uzmanına görünmemi söyledi bu doktor kardiyoloji uzmanı sadece kan değerlerime bakıp bunu söyledi.
  şimdi ben asıl korktuğum kolon kanserinden kolon kanserininde belirtileri halsizlik yorgunluk kalp çarpıntısı demir eksikliği ve kansızlık bunların hepisi bende var ne yapmam lazım hanki uzman doktora gitmem gerek bana yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  20 yasındyım bundan 1 sene once anal kanama yasadım tuvalet cıkrken doktora gıtdımde damar catlagı dedı bu aralrda kaşıntı oluyo ve pişkler olusuyo nednei ne olabılır

  Sağlık

  slm hocam sanırım benimde hemeroid sorunum var:(elime meme geldi ve çok korkuyorum yeni oluşan bişey daha önce kendimi kontrol ettigimde farketmedim…ilaç tedavisi ile geçer mi? tedaviden sonra dışarıda oluşan meme kaybolur mu?cevabınız için teşekkür ederim…..

  Sağlık

  Çok nadiren kanamam oluyor. Bu kanama 1-2 ayda bir defa falan oluyor ve peçetede fark ediyorum. Hemoroid varmıdır ? Lütfen yardım edin. Cevaplarınızı bekliyorum.

  Sağlık

  merhaba hocam ben de 15 yasındayım son bes gundur zaten makat bölgemde bir acı hissediyordum bugun buyuk abdestimi yaparken bır sıslık farkettım bu sıslık buyuk abdestımı yaparken yanı ıkınınca cıkıyor ıkınmayı kesınce tekrar yerıne gırıyor anladıım kadarıyla ben basurum ve 2. asamadayım bu asamadan sonra amelıyat sartmıdır neler yapmam neler yapmamam gerek tam da sınav zamanım rapor gerekıyomu uzun sure yatacakmıyım
  benı aydınlatın lutfen cok tesekkur ederım

  Sağlık

  benım rectumumda asırı kasınma var ara sırada nohut buyuklugunde sıslık ortaya cıkıyor kenarında ne olabılır artık dayanamıyorum kasıntı ölduruyor benı yardımcı olursanız sevınırım kanama falan yok kuru kasıntı ayrı yetten kurt vrdır suphesıyle test yaptırdım cıkmadı cok korkuyorum…

  Sorunuzun cevabı anüste aşırı kaşınma linkinden verilmiştir. Geçmiş olsun.

  Sağlık

  55 yaşındayım. Üç günden beri makat civarında kaşıntı var. Acaba bu hemoroid olabilir mi ? Görevim geregi çok oturuyorum.

  Sağlık

  makatım çok kötü kokuyor. doktora gittim küçük basür var dedi. ilaç verdi geçmedi. başka doktora gittim basür yok dedi. tahlil yapmadan parazit olacağından şüphelendi. pazazit ilacı verdi. şuan kullanıyorum ama görünürde bişey yok. akıntımda kötü kokuyor onunla alakası olabilirmi. yani makata aktığı için koku yaparmı? lütfen cvp verin…

  Sağlık

  mrb hocam,26 yasindayim son 4-5 gundur tuvalete gitiigim zaman buyuk abdestimi yaptigim sirada birkac damala da kan damliyor ayni bu aolay yaklasik 2 ay evvel tekrar basima gelmisti sonrada durdu simdi ayni sey,ama birkac gun evvel 2-3 gundur tuvaletimi yapmamistim sonra cok az zorlandim yaparken ve farkettim ve tuvaletimi yaparken makatimda hafif bi agri hissediyorum ama cok degil diskim cikana kadar bu catlak falan olabilirmi?lutfen cevaplayin hocam,tskr

  ilkay

  merhaba hocam.28 yasindayim su an icin internet sitenizden hastaligin belirtilerini takip ettim uzun zamandeir bir rahatsizlik hissetmedimq;ama onceden kabizlik yasadigim zamanlar diskimla birlikte kan gen geliyordu.benim farkettigim bir meme buyumesi yok ama cogu zaman yanma ve kasinma var.bu hemoroidmi oyleyse ne yapmaliyim simdiden tskkrlr

  piyanist

  merhabalar sayın hocam…bende yaklaşık..10 seneden beribasur var..fakat son 4 senedir..az aralıklarla kanamam oluyordu..son 1 haftadırda 3 günde bire çıktı kanamalarım..fakat bayağı geliyor…yaklaşık 20 gün önce endoskopi oldum..hpylori çıktı buna bağlı tedavi paketi verildi..ve reçeteyi okuduğumda anladığım kadarıyla diyare yan etkisi vrmış..peki diyare basuru kanatır mı azdırır mı..yardımcı olursanız sevinirim..ağrı ve hiçbir rahatsızlıkta yok kanarken önceden çok ağrımda oluyordu bu arada…tşk

  fatih

  merhaba hocam.34 yaşındayım.birkaç ay öncesinde kabız olmuştum ve dışkılama sırasında ve sonrasında makatta acılar hissettim. son bir iki haftadır tuvalet yaparken acıma oluyor. sonra geçiyor. tuvaletten çıktıktan 20-30 dakika sonra işkence başlıyor ve 3-4 saat boyunca bana ecel terleri döktürüyor. temizlenirken elime meme gelmiyor, tuvalet kağıdında kan filan da yok. ama makat sol tarafında dokununca hassasiyet var. Kendim Anestol pomat ve procto gyvenol kullanmaya başladım. genel cerrahi uzmanına gözükmeli miyim?
  teşekkür ederim iyi çalışmalar…

  sağlık

  merhaba. makatımda 3 gündür kaşıntı ve acı var. sizce ne yapmam doğru olur. hangi doktora gitmeliyim? teşekkürler

  fatma

  merhaba hocam ben otuzbir yasindayim bir aydir makatimdan parlak kirmizi renginde kan geliyo diski yaparkende makatimda hafif agri oluyor.cevaplarsaniz sevinirim.

  Anal fissül konusunu sitemizden araştırabilirsiniz. Anal Fissül konusu için tıklayınız.

  Ayşe

  Özellikle son 1 2aydır makatta kaşıntı var ve 2 tane küçük et beni gibi şeyler çıkmaya başladı. henüz kanama yok ama et benleri acıyo basur başladımı?

  Anlatıklarınız basurun belirtileri olsa da sizde basur başlangıcı vardır diyemeyiz. Teşhis için bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.
  Bu süre içerisinde kabızlık yapıcı etkinliklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca tuvalette ihtiyacınızı ıkınmadan gidermeniz fayadanıza olacaktır. Tuvalette geçirdiğiniz zaman biraz artacak olsa da. Hemoroidinizin ilerlememesi daha önemlidir.

  buse

  ben 15 yaşındayım bi gece makatımda hafif bi ağrıyla uyandım. tuvalete gittiğimde popomda bi şişlik vardı. ve çok hafif acıyo. ne yapmam lazım lütfen bana bi yol gösterin. geçermi nasıl geçer bana yardımcı olun

  emine

  büyük tuvaletimi yaparken yirtilarak cikiyormus gibi acıyor. bazen kanlı çıkıyor ama sonrasında kan olmuyor. sonrasında tuz basmis gibi yanıyor. sanki basurun yanında sivilce gibi bişey var en çok o acıtıyor gibi. ne yapmalıyım 3 hafta oldu geçmiyor

  suizanna

  Büyük tuvaletimi yaparken yırtılıyormuş gibi acıyor. Bazen kanlı çıkıyor ama sonrasında kan olmuyor tuvaletten çıktıktan sonra oluyor ve yürümekte zorlanıyorum.

  baba yorgun

  Slm benimde ayni sorunum var makat bölgesinde sislik var bitanede meme ucu kadar abse var sanki ucu cillenmis gibi biraz bastirnca agriyor hafif bi kasinti var herzaman agrimiyor kanda yok ama rahatsiz etmiyor degil tuvalette zorlaniyorum ıkınmadan uzun süre yapmaya calisiyorum bunun icin doktora hic gitmedim hangi bıranja gidilecegini bile bilmiyorum sorunumu kimse bilmiyor kimseden yardim alamadim utandigimda lutfen cevap tskler

  sude

  iyi gunler 16 gun once sezeryanli erken dogum yaptim cok duzenli belirli saatlerde duzenli tuvalete cikarken dun biranda agrili bi sekilde buyuk abdestimi yapmaya calistim kanamam yok cikinti et parcasi filanda yok sadece tuvalete cikamiyorum sag tarafimda siddetli agri var tuvalete cikmamu engelliyo gunde 2 lt fazla su iciyorum neden boyle oldu anlamadim biran :(

  Nuri

  Selam hocam benim tam makat cıkışında şişkinlik var ve cok acıyor ama herhangi bir kan bişey yok sadece tuvalet te zorlanıyorum bide sürekli ağrı var bunda bişey varmı bana ne önerirsiniz

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hemoroid Nedenleri ve Basur Hakkında Bilgi
Hemoroidsiz Bir Yaşam Neleri Gerektirir?
Anüste Kaşıntı yada Anal Kaşıntı
Sıcak Su Oturma Banyosu
Anal Kaşıntı Belirtileri ve Tanı Nasıl konur
Polimyalji Romatika
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.