Hepatit B aynı adlı virüsün karaciğere yerleşip orada çoğalarak karaciğeri tahrip etmesi ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B virüsü bir DNA virüsüdür. Bu virüsün üç adet antijenik yapısı mevcuttur. Virüs dış kısmında yani zarf kısmında eskiden Avustralya antijeni denilen Hepatit B Surface Antigen mevcuttur. Virüsün nükleoplasit denilen merkez kısmında ise iki önemli antigenic yapı vardır. Bunlar Hepatit B Core Antigen ve Hepatit B Antigenidir.

Hepatit B Türkiye’de ve dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Bugün dünyada yaklaşık iki milyar kişinin Hepatit B’ye yakalandığını biliyoruz. Bunun yanında 350 milyon kişi bu virüsü kronik olarak taşımaktadır. Ülkemizde de durum farklı değildir. Türkiye’de bugün yaklaşık her üç kişiden yaklaşık biri Hepatit B virüsü ile karşılaşmıştır. Yine her 10 kişiden biri Hepatit B virüsünü taşımakta ve bulaştırmaktadır. Hastaların %75-80’inde hiçbir belirti görülmez. Hepatit B belli başlı üç yolla bulaşır.

Sponsorlu Bağlantılar

1- Virüsü taşıyan kişilerle cinsel temasta bulunma.

2- Virüsü taşıyan kişilerin kan ve vücut sıvıları ile temas etme.

3- Virüsü taşıyan hamile kadınlardan doğum sırasında bebeklerine bulaşmasıdır.

Hepatit B virüsü, AIDS’ten 50 ila 100 kat daha bulaşıcıdır. Derideki bir çatlak ya da açık yara ile temas eden bir damla kan ya da tükürük bile hastalığın bulaşmasına yeterli olabilmektedir. Kan ve kan ürünlerinin kullanımı, kirli enjektörler, cerrahi müdahale, manikür pedikür setleri, traş bıçakları Hepatit B virüsünün bulaşmasına aracılık, edebilmektedirler. Steril olmayan aletlerle yapılan sünnet ve kulak delme gibi işlemler de Hepatit B’nin bulaşması için önemli risk oluştururlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu virüs ile temas eden her 10 bebekten 9’u ve her 10 erişkinden 1’i belli bir süre sonunda (yaklaşık 6 ay) mikrobu vücudundan atmayı başaramaz. Bu durumda kişi, virüsü yaşam boyu vücudunda taşıyacak ve etrafa yayacaktır.

Ayrıca taşıyıcılarda hastalık durumu farklılıklar gösterir. Bazı kişilerin karaciğerlerinde önemli değişiklikler meydana gelmezken, bazılarının karaciğer hücrelerinde ağır hasarın ortay çıktığı tablolar oluşabilir. Bu gruptaki bireylerde, yıllar sonra siroz ve karaciğer kanseri görülebilir.

Hepatit B’de risk, birçok bulaşıcı hastalıktan çok farklıdır. Çünkü kronik hepatitlilerin %25’i primer karaciğer kanseri ve siroz nedeniyle ölmektedir. Çünkü Hepatit B, tüm dünyadaki primer karaciğer kanserlerinin %60-%80’inden sorumludur ve primer karaciğer kanserleri, kanser ölümleri içinde ilk üç sırada yer almaktadır. Hepatit B virüsü, sigaradan sonra bilinen en yaygın kanser nedenidir.

Kronik Hepatit B taşıyıcıları tamamen sağlıklı görünürler. Taşıyıcılığı saptayabilmek için kanda Hepatit B yüzey antijeni saptanmasıyla taşıyıcılar ayırt edilebilirler. aşıyıcıların %50’si belirtisiz olarak sadece virüsü taşır. Karaciğer biyopsisi yapılırsa bu kişilerin bir kısmında Kronik Persistan Hepatit adı verilen bir tablo görülür. Bu hastalık nispeten selim seyretmekle birlikte herhangi bir zamanda kronik aktif hepatit haline dönüşebilir.

Taşıyıcıların %50’sinde Kronik Aktif Hepatit adı verilen kronik karaciğer hastalığı gelişir. Bu hastalığın geliştiği kişilerin %25’inde karaciğer kanseri ortaya çıkar. Kronik taşıyıcılar cinsel eşlerine Hepatit B bulaştırabilirler. Kronik taşıyıcı annelerden doğan bebeklere Hepatit B bulaşır. Kronik taşıyıcılarla aynı evi paylaşanlarda Hepatit B’ye yakalanma oranı, normal popülasyona kıyasla 2-4 kat daha fazladır.

Hastalığa yakalanan kişilerin ancak yarısında sarılık ortaya çıkar .Hastaların %65’inde grip benzeri belirtiler görülür. Geriye kalanlarda hastalık belirtisiz seyreder. Klinik olarak sarılık gelişse de gelişmese de hastaların %90’ı tamamen iyi olur. İyileşen kişiler yaşamlarının sonuna kadar hastalığa bağışıklı kalır.

Kesin tedavisi olmayan bu hastalığa karşı en etkili korunma yolu aşılanmadır. 1980’li yıllarda çıkan Hepatit B aşıları, bu virüsü taşıyan kişilerin kanından elde edilirken, günümüzde kullanılan aşılar genetik mühendislik yöntemleriyle bakteri hücrelerinden elde edilmektedir.

Her iki tipteki Hepatit B aşısının da güvenilirliği tamdır. Aşıya bağlı karaciğer hastalığı meydana gelmesi veya başka bir hastalık bulaşması söz konusu değildir. Sık görülen yan etki, aşının yapıldığı bölgede birkaç gün sürebilen ağrı, kızarıklık ve şişliktir. Çok nadiren halsizlik bildirilmiştir. Üç doz uygun aşılamadan sonra aşının koruyucu etkisi ortaya çıkar.

Hepatit B, hepatit B virüsünün (HBV) neden olduğu, tedavisi bulunmayan ciddi bir karaciğer hastalığıdır. Belirti olmadan ya da iştahsızlık ve bulantı gibi hafıf belirtilerle geçirilebilir ya da enfeksiyonun yaşam boyu devam etmesi, karaciğer sirozu, karaciğer kanseri, karaciğer yetersizliği ve ölüm gibi ciddi bir hastalık tablosuyla seyredebilir. HBV ye karşı en iyi korunma, öncelikle virüsün bulaşmasını engellemektir.

HBV, enfekte kişinin kanı ya da vücut sıvılarıyla doğrudan temas yoluyla ya da enfekte anneden yenidoğana bulaşır.

Hepatit B aşısı, tıbbi, bilimsel ve toplum sağlığı ile ilgili kurumlar tarafından, hastalık ve ölümün önlenmesi için güvenli ve etkili bir yöntem olarak önerilmektedir.

Hepatit B aşılarının içinde bulunan, timerosaldeki (aşıdaki koruyucu madde) küçük miktardaki cıvanın aşı uygulanan yenidoğanlar için oluşturabileceği risk konusunad çeşitli tartışmalar olmuştur, ancak günümüzde timerosal içermeyen yeni aşılar piyasaya sunulmuştur. Birçok bilimsel çalışma bu aşının çok güvenli olduğunu ve multipl skleroz gibi başka kronik hastalıklarla ilişkisinin bulunmadığını göstermiştir. ABD deki birçok sağlık örgütü, bu aşının çocuklara rutin olarak uygulanmasını önermektedir.

 • Sizde ya da eşinizde HBV enfeksiyonu varsa, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın.
 • Cinsel ilişkide bulunduğunuz kişide hepatit B varsa, test yaptırınız, henüz enfekte olmamışsanız aşılanınız.
 • HBV enfeksiyonu olan bir kişiyle birlikte yaşıyorsanız, , test yaptırınız, henüz enfekte olmamışsanız aşılanınız.
 • Gebeyseniz, HBV enfeksiyonu için tarama yaptırmalısınız; enfeksiyon varsa ya da durumunuz kesin bilinmiyorsa, çocuğunuza doğumu izleyen birkaç saat içinde hepatit B aşısı yapılmalıdır.
 • HBV ile enfekte kişilerin kan ya da diğer vücut sıvılarıyla temas etmeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba 2005 haziranda spinal stenoz nedeniyle omurilik ameliyatı oldum.ameliyat öncesi gerekli olan tahlil sonuçlarında hepatit B olduğum ortaya çıktı.2006 da tedavi başladı (3 DEFA UYUŞTURUCU İĞNE VURDUKLARI HALDE BİYOPSİ YAPAMADILAR.)İĞTERFERON alfa pen verdiler, haftada 3 defa kullandım ve tedavi temmuzda bitti ama tedavimin devam etmesi gerektiğini söylediler ve şimdi benim kafama takılan bir konu var,biyopsi sonrası kanama tehlikesi oldunu okudum ve diğer tehlikeler ilkinde alamadılar ve epey canım yandı bu konuda bana yardımcı olursanız sewinirim .

  Sağlık

  bu hepatit be çok kötü bir şey

  Sağlık

  Merhaba adım Hakan 22 yasındayım bundan yaklaşık 3 ay önce kız arkadasımla cinsel anlamda olmasada öpüsme gibi aramızda yakınlık oldu sonra kızın hepatit b li oldugunu ögrendim ve benim şikayetim belim agrıyo özellikle vucudumun bel bölümündeki eklem yerlerinde agrı var ne yap,malıyım bana yardım edin

  Sağlık

  merhaba benim cok samimi oldugum bir arkadaşımın cocukluktan beri hepatit B hastası oldugunu duydum şu an cok tedirginim aceba bana bulaşıp bulaşmadıgını nasıl anlayabilirim ve bulaşmaması icin nasıl bir onlem alabilirim teşekkurler…

  Sağlık

  ya kardeşim bu hastalığa yakalandı ama aşırı derecede kaşınıyor nasıl geçer bilen biri lütfen cevap yazsın lütfen

  Sağlık

  1.
  HEPATİT E

  Özellikle Hindistan, Asya’nın bir kısmı ve Afrika da görülen bu hepatit E virüsü oral-fekal yani ağız dışkı yolu ile geçiş göstermektedir. Özellikle Endonezya da % 40 a varan bir taşıyıcılık oranından bahsedilmektedir.Türkiye de ise hepatit
  E taşıyıcılığı % 5 civarındadır. Avrupa da hepatit E taşıyıcılığı % 1 bile değildir.

  Sağlık

  Hepatit c -nin bu kimi elametleri vardir: halsizlik, ezelelerde zeyiflik hissi, bas agrisi, urek bulantisi ceki itirmek ve s diger elametleri vardir

  Sağlık

  gizem selam ben çok uzun zamandır kornik hepatit kontrolündeyim.Hepatitin tanısı hangi yönde ise doktordan lüfen bilgi al kanser riski doğuran bir rahatsızlık

  Sağlık

  mrb ben 1 yılda 6kişiyle birlikte oldum ve şuan çok korkuyorum yaşım küçük akrabalarımızdan birinde hepatit B ortaya çıktı annem test olalım aşı vurunalım dedi korkuyorum çünkü annem CİNSEL YOLLA bulaştığı olayını kafaya çok taktı işallah değilimdir diycm ama %70 hepatit B’yim offffffff…..

  Sağlık

  ya arkadaşalar ben bundan 5-6 ay önce kız arkadaşımla cinsel ilişki de bulun dum kızın hepatit b hastası olduğunu duydum şimdide döş kısmım da ağrılar hissediyorum acaba hastalığın belirtileri ola bilir mi bir de vb bu hastalığın geçme ihtimali var mı bir yardımcı olun allah rızası için ne olur deli olacam ya

  Sağlık

  İYi gunler ya bisey soracam az önce kız arkadasım bana hepatit b virisu cıktıgını soyledi kanında bunun tedavisi nedir nasıl olur bundan korunmamın yolları nelerdir ? yardımcı olursanız cok sevinecem

  Sağlık

  kronik hepatit b hastasiyim yasim 31 son gunlerde cok halsizim ve gozlerimde asiri yanmavar ve bana nasil bulastini hic bil miyorum cocuk yastan var doktorlarda bisey dedigi yok coktandirda gitmiyorum zaten

  Sağlık

  doktorun konustugunu da anlamiyorumki filemancamyokki
  hic kurtulusum yokmu olmem cck surermi bu songunlere kadar hicbiseyimyoktu insallah el ayaga kalmadan olurum

  Sağlık

  merhaba.. 17 yaşındayım, 20 yaşında bir sevgilim var, kendisini çok seviyorum. Onda da hepatit b virüsü görülmüş. Napıcam ben ya, benden ayrılmak istersen kahrolurum, bunun çaresi nedir, pek bilgim yok bu konuda.

  Sağlık

  gecen sene hepatıt b teşısı konuldu bana.şımdı yıne baş göğüs karın agrılarım ve aşırı derece halsızlık belırtılerı var o kadar 1 sıcaklıgım çıkıyor kı vucuduma dokununca yanıyorum sankı duşunek dahı ıstemıyorum + doktora gıtmeye bıle korkuyorum yıne aynı şeylerı yaşayacam dıe :(:(:(:(

  Sağlık

  Hepatit b ile uğraşıyorum benim hayatımı mamffetti bu hastalık. Önceleri düşünürdüm ki insanlar 50 yaşından sonra yaşlanmaya başlarlar halbuki böyle değilmiş. Bu hastalık yüzünden çok daha hızlı yaşlandım gibi geldi bana.Bir gün bu hastalığın kökü kuruyacak…..

  Sağlık

  benimde çok halsizliğim var.7 ay önce doğum yaptım ve bana kan verildi doğumdan sonra.son zamanlarda çok halsizim ve gözlerimden başlayan bir yanma bütün vücudumu sarıyor.ayrıca yüzüm çok soldu.titiz bir insanım bu mikrop nasıl gelir bana diye düşündüm ama titizlikle alakası yok anlaşılan.ben doktora gitmedim ama gidicem herhalde.

  Sağlık

  yahu ülkenin 10 da 1 i hepatit b taşıyıcısı aslında 10 milyona yakın bir sayı,hepatit b oldum hepatit b den öleceğim diye bir şey söz konusu değil sadece biraz daha dikkat li davranılması gerekiyor.örneğin meyve sebzelere dikkat iyice yıkamakla bile geçmiyor viürsler en az 10 dk sirkeli suda bekletin tertemiz olur.gazlı içecekler içmeyin ve aşırı yağlı yemeyin.Allahın izniyle hiç birşey olmaz.
  olsa ne olacak ki?veren Allah bu canı,alanda o olacak bugün olmasa yarın.sıhhatli olanda gidecek kafaya takmamalı.olumlu yönleride çok,ölüm haktır en azından bunu bilerek yaşıyorsun,ya o bilmeden gidenler?bence nimet olarak görüp şükretmek lazım.geçen muayeneye gittim 1938 doğumlu bir amca vardı ondada hepatit b vardı.yani öldürse bile en az 25 yıldır en ağır vaka için diyorum şimdiki ilaçlarla 25 yıl 5 yılda sürünür :) 25 yaşı kıstas aldığımızda yaş 60-65 ee fazlası olamsada olur o yaşta çok yaşayan 10 yıl daha yaşar.bence ölümden sonrasını düşünmek lazım.kimler geldi kimler geçti…
  milyarlarca insan herkes göçüyorrrr hepatit b öldürmezzzzz
  sadece uyarır

  Sağlık

  eşim hepatit b taşıycısı bu hastalığın tedavisi varmı varsa hangi durumlarda tedavi ediliyor

  Sağlık

  merhaba . ben 6 sene önce vatani görevimi yaptığım zamanlar yorgunluk hissi ile doktora göründüm. ve yapılan testlerde bana hebatit b olduğumu söyledi.. ve şuana kadar daha hiç bir doktora gitmedim. yaşıyorum . yaşamaya dewam edecem . çünkü yaşamak herşeye rağmen güzeldir.. tek yapılması gereken. gazlı içecekler . yağlı baharatlı ve aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durmak . bol bol üzüm pekmezi ve enginar tüketmek.. birde psikolojik olarakta kendinizi bir köşeye hapsetmeyin. rahat olun. çevrenizdeki arkadaşlarınızdan gizlemek gerektiğini düşünürsenizde onlara aşı olmaları için yardımcı olun yeterlidir. yaşamak her şeye rağmen güzeldir… tşkler arkadaşlar.

  Sağlık

  benim annem siroz hastalığından öldü bizi hiç kimse uyarmadı bu hebatit b hastalığı konusunda. ve bizdede varmış sonradan öğrendik annem 42 yaşında vefat etti .bende şu an 32 yaşındayım alkol sigara ve hiçbir kötü alışkanlığım yok ona rağmen karnımda şişlik halsizlik ve sindirimsistemi bozukluğu başladı kendimi çok kötü hissdiyorum.bende tahmin ediyorumki 40lı yaşalrda ölecceğim .benim sebebim olmadığım bir hastalıktan dolayı ölücem ve kahroluyorum….

  Sağlık

  mrhb 32 yaşındayım bundan yaklaşık 2 yıl önce amaliyat oldum ve ameliyat nedeniyle yapılan testlerde hepatit b olduğümu öğremdim bu 2 yıla yakın 3 4 ayda bir tahlıl yaptırdım ve en son talıl lerımde doktorlar karaciger emzrmelerın yuksemiş dediler ve tedavi gerekiyor tedavinın basşlaması için biyıpsi yapmak lazım biyopside tedirgindım ama sonunda karar verdım ve biyopsi yaptım sonuçları aldım pek iyi çık tı sayılmaz ilaç tedavisi başlanacak dediler tedavi çeşidi bi iğneyle tedavi
  varmiş dediler bide hapla varmiş va sizden ricam bundan sonra ki süreçte ne olacak tdavinin faydası varmıdır yokmudur yardımcı olurmusunuz lütfen

  Sağlık

  mrh ben bundan 8ayönce babamı bu hastalıktan kaybettim ve bu hastalıgın belirtileri bendede var babam daha 48/ yasındaydı yanlız hastalıgı bende tasıyıp tasımadıgımı bilmiyorum bu hastalıktan kurtulus yok belirtiler bendede var napcam blmiyorum

  Sağlık

  hepatit b hastaliginindan korkmayin kardesim hastalik o kadarda korkulacak bir sey yok insanlar moralle kanseri yeniyor korkmayin alkolden uzak durun spor yapin hayati dolu yasayin öldürmeyeni ALLAH öldürmez hasta olan ölmez eceli gelen ölür,alkol icmeyin uzun uzun yasayin saygilar

  Sağlık

  bendede var askerde yakalandigim gunden beri- ne yapayim oleyimmi yok ya kafaya takmaya gerek yok alkolu icmiyorum bukadar basit hepatit b oldurmez alkol oldurur yasamaya devam hayata saril mutluluk senin olsun

  ece

  merhaba ben 15 yaşındayım 7 yaşındayken bu hastalığı taşıdığımı öğrendim hastalığım hiçbir zaman yükselmedi hep normal gittii. yazılanlara göre bulaşma tehlikesi varmış ama bnm doktorlarım sadece kan yoluyla bulaştığını söylediler tükürükle filan bulaşmazmış.

  birkan..

  merhaba umarım sızlere yardımcı olabılırım ben 15 senedır hepatıt b tasıyıcısıyım bıraz kılolarım var dıye rejım yapmaya karar verdım 4 aylık surecte skı bı dıyetle 30 kılo verdım bu donemde hepatıt b tasıyıcılıgınıda yenmıs oldum sımdı hepatıt be namına hıc bısey yok allaha sukur ve cogu doktorlar bu kronık bı hastalık gecmez dıyorlardı sımdı ıse aynı doktorların yanına gıdıp onları sasırtıyorum ve cok mutluyum … nasıl mı oldu duzenlı yemek ve kendımı zorlamıyacak bı sekılde spor ıckı sıgara vede yaglı yemek hıc yemedım hıc bır aksatmadım duzenımı bol sebze bol meyva gunde sadece bı ogun yemek vede hıc ekmek seker prınc yemeden umarım sızede faydası olur ….. daha fazla bılgı almak ıstersenız.. birkan karasalih … facebook bılgı verebılırım hm bıde etrafınızda dıkenlı ıncır bulursanız yesıl elmayla cok tuketın ınsallah sızde yeneceksıznız…

  hndeee

  merhaba,hepatit b benim erkek arkadasımda var, dr a gittik bize ilaç tedavisi verdi kandaki mikrop çok yüksekti 6ay sonra kontrole gittigimizde mikrop oranı cok düşmüştü.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Kalıcı Öksürük
Damar Sertliği
Hepatit B
Sinüzit ve tedavisi
KOAH
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.