GÖĞÜS AĞRISINA BAŞKA HANGİ SEBEPLER NEDEN OLUR?
Birçok yaygın faktör kalp krizi belirtisi gibi bilinen göğüs ağrısına neden olabilir:

  • Anksiyete veya panik atak (kalbin küt küt atması ve hızlı nefes alma ile karakterize)
  • Aort diseksiyonu, (karın yada göğüsteki en büyük arterin yırtılması yada kopması). Genellikle göğüste yakıcı veya yırtılma şeklinde ağrıya neden olur.
  • Kostokondrit (Costochondritis), göğsü ile kaburgaların birleştiği yerdeki kıkırdak iltihabı. Derin bir nefes aldığınızda genellikle, keskin göğüs ağrısına neden olur. Ağrının bu türü genellikle kalpten gelen ağrı (kardiyak kökenli) ile karıştırılır.
  • Safra taşları göğüs ağrısına neden olabilir safra kesesinde sert yatakları. Göğüs ağrısı genellikle yağlı gıdalar yedikten sonra daha da kötüleşebilir.
  • Mide yanması, asit reflü veya gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), genellikle mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu göğüste bir yanma hissine neden olur.
  • Zatürre ve plörezi (akciğer çevresindeki zarın iltihaplanması) gibi akciğer sorunları. Her iki durum da çoğu zaman öksürük veya derin nefes alırken şiddetli – keskin göğüs ağrısına neden olur. Diğer akciğer koşulları pulmoner emboli (akciğerde bir kan pıhtısı), pnömotoraks (akciğerin çökmesi) sayılabilir.
  • Göğüs kaslarının zorlanması. Göğüs ağrısının bu türü hareket etmekle kötüleşme eğilimindedir.
  • Perikardit, kalbi tutan kesenin şişmesi. Göğüs ağrısının bu tipi genellikle göğüs ortasında ağrıya neden olur.
  • Zona, suçiçeği virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir döküntü. Bu tür, göğüs kafesinin bir tarafında şiddetli, keskin, karıncalanma türü ağrılara neden olur.
  • Mide ülseri ve gastrit (mide iltihabı), Mide boş olduğunda genellikle göğüste bir yanma ve göğüs ağrısına neden olur. Yemek yenilmesi iyileşmesine neden olur.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR…..TIKLAYINIZ!!!!

GÖĞÜS AĞRISI KALP KRİZİ HABERCİSİ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bira Ve Kısırlık
Fiziksel şiddet
Saç temizliği ve bakımı
Uyku hastalığı
Çift Görme Nedenleri ve Tedavisi
Kramp Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.